2024. 05. 13. hétfő - Imola, Servác
Keresés
FRISS

A BÁRÁNYHIMLŐRŐL…

(bárányhimlő-orvosi nevén latinul varicella, varicella simplex)

Az írás időszerűségét az adja, hogy ez a gyakori főleg gyermekkori cseppfertőzéssel terjedő vírusos megbetegedés/ bárányhimlő/ az idei télen és most a tavasz kezdetén néhány európai országban ismét előfordult és lokálisan / helyenként/ járványt okozott.

A bárányhimlőt a varicella zoster vírus okozza, amely a herpeszvírusok csoportjába tartozik. A betegség leggyakrabban az 1-10 éves korcsoportú gyermekeknél jelentkezik. Lappangási időtartama változó, általában 10-14 nap. A kezdeti enyhe láz, általános rossz közérzet, esetleges hányás után, megjelennek a test szerte szétszórt apró hólyagos kiütések, melyek legsűrűbbek a háton, azután terjednek a mellre, hasra, az arcra, a hajas fejbőrre a legvégén a végtagokra és a tenyérre, talpra. A kezelő orvosnak gondolni kell a ritkábban előforduló helyekre is, mint a szájüreg nyálkahártyája, légcső, nyelőcső és a szem kötőhártyája! 

A betegség általában nem jár magas lázzal, max. 38° C fokig, de lehet láztalan lefolyású. A beszáradó hólyagocskákból pörk képződik, leválása után a bőrön pici gödröcske látható. A kiütés viszket, általában 1 hétnél nem tart tovább.  Az a gyermek, aki már egyszer megfertőződött a bárányhimlő vírussal, általában az egész életre védettséget szerez. Egyedileg előfordulhat ismételt fertőzés, ha az első fertőzés nagyon enyhe lefolyású volt, vagy az „első” fertőzés helytelenül volt diagnosztizálva. 

 A betegség kezelése tüneti, a hólyagocskák ideje alatt a beteg elkülönítve, ágynyugalomban, pépes ételen van. A viszketésre a kezelő orvos esetleg gyógyszeres kezelést rendelhet.  A beteg tisztán tartandó, ajánlott a zuhanyozás, nem fürdés! 

A bárányhimlő már generációkon keresztül ismert, a betegség tünetei is jól ismertek, de ritkán előfordulhatnak súlyos   szövődmények egyes betegeknél, melyek közvetlen életveszélyesek is lehetnek, főleg felnőtt, időskorú betegeknél rossz általános állapotban, az immunrendszer legyengülésével szenvedő betegeknél, szervátültetéses betegeknél és az onkológiai - daganatos betegeknél. 

A bárányhimlő lehetséges súlyos szövődményei a tüdőgyulladás, idegrendszeri gyulladás, agyhártyagyulladás, az életveszélyes agyvelőgyulladás.

A terhes anyánál a bárányhimlő a legveszélyesebb a magzatra a terhesség első 3 hónapjában, mert ekkor fejlődnek ki a gyermek szervei. A szülés előtti 5 napban szerzett betegség megfelelő kezelést igényel! mert különben a szülésű után a gyermeknél un. progresszív varicella fordulhat elő, ami kezelés nélkül végzetes kimenetelű lehet.

Gyakorlatilag a bárányhimlő egyetlen hatásos megelőzése az időben alkalmazott védőoltás. 

A szakemberek ajánlásai szerint a védőoltás nem csak a gyermekeknek ajánlott, de a felnőtteknek is, akik nem estek át a bárányhimlő megbetegedésen, mert a felnőtteknél a bárányhimlő veszélyesebb lehet, mint a gyermekeknél, a nőknél gyakoribb a meddőség, és az említett magzat károsodás. 

A védőoltás megvédi az egyént a bárányhimlő megbetegedéstől és a betegség okozta szövődményektől.

fotó: pixabay

hirdetes
hirdetes
hirdetes
hirdetes