„Bahmut minden utcáját a vérünk borítja” – nyilatkozta Fox, egy ukrán katona a szinte porig rombolt városban, az Oroszország és Ukrajna közötti háború frontvonalán. Egy lakóház pincéjében Fox azt mondta, nem tudja, meddig tudják még társaival megtartani a várost. Az ukrán csapatok hatalmas nyomás alatt vannak a városban, és az orosz erők több hónapos harc után egyre keményebb támadásokat indítanak Bahmut ellen.
Több irányból támadja az ukrán védelmi vonalat az orosz hadsereg. A kiemelt cél továbbra is a város elfoglalása, a Föderáció nagy erőket vet be. Az ukrán védelem azonban továbbra is kitart, a napokban egy orosz vadászgépet is kilőttek Kijev csapatai. A megerődített védelmi állások egymás után verik vissza az orosz támadásokat, a várost pedig továbbra sem tudta teljesen körbevenni a föderációs sereg.
„Sajnos minden nap elveszítünk valakit. Minden erőforrásunkat az életüket adó védők, valamint a sebesültek evakuálására fordítjuk, hogy még időben orvosi segítséget nyújtsunk a túlélőknek” – mondta Fox.
Az oroszok most prioritásként kezelik Bahmut körülvételét és elvágását, ahelyett, hogy közvetlenül megtámadnák. „A helyzet Bahmut körül rendkívül feszült” – mondta Olekszandr Szirszkij, az ukrán szárazföldi erők parancsnoka a közösségi médiában. „A jelentős veszteségek ellenére az ellenség kiküldte a legjobban képzett Wagner rohamegységeit, hogy megpróbálják áttörni csapataink védelmét és bekeríteni a várost” – mondta Szirszkij az orosz félkatonai csoportra utalva.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azt mondta, Ukrajna mindaddig folytatni fogja a harcot a városért, ameddig bírja erővel, és hónapok óta sürgeti a szövetségesek fegyverszállítását. Bahmut legtöbb épülete romokban hever, a sóbányáiról ismert város felett füst száll fel.
A kelet-donyecki régió kormányzója, Pavlo Kirilenko február közepén úgy nyilatkozott, hogy a háború előtt a városban élő 70 ezer emberből kevesebb mint 5000 civil, köztük 140 gyerek maradt. „Optimista vagyok” – magyarázta egy másik ukrán katona a városban. „Bahmut, Krím, minden a miénk lesz. Csak adj nekünk valamit, amivel lőhetnénk, és mutasd meg, hol.”
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője úgy fogalmazott, ők továbbra is nyitottak a tárgyalásra, de csak ha az ukrán vezetés és nyugati szövetségesei tudomásul veszik, hogy a négy ukrajnai közigazgatási terület, Donyeck, Luhanszk, Herszon és Zaporizzsja az Oroszországi Föderációhoz tartozik, miután a helyiek népszavazással döntöttek erről. Az ukrán elnök ezt határozottan visszautasította minden egyes alkalommal, és az orosz csapatok maradéktalan kivonását jelölte meg a béketárgyalás feltételeként.
Forrás: Euronews
Borítókép: YouTube