Gyermekkori sebeink begyógyításának első lépcsőfoka, hogy felismerjük a rossz sémákat, tudatosítsuk és akár szakember segítségével dolgozzunk rajta. Most megmutatjuk azt a 7 szülőtípust, akik tudatukon kívül károkat okozhatnak gyermekeik fejlődésében.
- Nárcisztikus szülő – Fő ismertetőjegye, hogy manipulálni, birtokolni akarja gyermekét, szinte saját maguk tulajdonának, felségterületének tekintik őt.
- Elutasító szülő: hidegek, távolságtartóak, a gyerek sosem kapja meg az elismerést, bárhogy is próbálkozik. Felnőttként is tehernek érzi magát, nem ad hangot az érzéseinek, ezzel problémát okozhatva párkapcsolatában.
- Gyerek szülő: amikor a gyerek gondoskodik a szülőről, döntéseket hoz helyette: azért káros, mert nem éli meg a gyerekkori szerepeket.
- Önmegvalósító szülő: a saját beteljesületlen álmait próbálja a gyereken megvalósítani,
- Passzív szülő: Nem áll ki a gyerekeikért, ezek a gyerekek felnőttként is azt fogják gondolni nem érdemelnek védelmet.
- Helikopterszülő: Folyamatosan akadékoskodó és kontrolláló szülő, aki mindezzel védelmezni próbálja a gyerekét. Mivel egy burokban tartja a gyerek nem tanulja meg a függetlenséget, problémamegoldást.
- Túlérzékeny szülő: Túlreagál, érzelmi zsaroló, sosem lehet tudni mikor robban, ez folyamatos szorongást okoz a gyerekben.


Fotó: Freepik