Az északi-sarkvidéket kutató tudósok fúrásokat kezdenek, hogy az ősi jégből mintákat vegyenek, mielőtt a fagyott rétegek az éghajlatváltozás miatt elolvadnak.
Olasz, francia és norvég kutatók a norvégiai Svalbard-szigetvilágban vertek tábort, hogy az idővel versenyezve megőrizzék a múltbeli környezeti viszonyok elemzése szempontjából kulcsfontosságú jégfelvételeket. A kutatók a szigetcsoporton 125 méter mélyen fekvő jégrétegeket terveznek vizsgálni: a mély „jégmagokban” található vegyi anyagok elemzése értékes adatokat szolgáltat a tudósoknak a múltbeli környezeti feltételekről.
Az éghajlatváltozás miatt olvadó jégből származó víz lefelé szivárog, és megváltoztatja az ősi jég alatt megőrzött geokémiai adatokat. A kutatók csövek segítségével azt a jeget fogják kiemelni, amely három évszázadra visszanyúló fagyott nyomokat tartalmaz.
A küldetés nyolc szakembere 1100 méteres magasságban, a hasadékokkal teli Holtedahlfonna jégmezőn vert tábort, és a tervek szerint hamarosan megkezdik a fúrást – közölte az Ice Memory. A küldetés költsége 700 000 euró , amelyet részben az olasz kutatási minisztérium finanszíroz.
Forrás: ABC.net.au
Fotó: AFP