Aki látott már csillagászattal, űrhajózással vagy földönkívüliekkel kapcsolatos programot, filmet – valószínűleg látta már ezt az objektumot is.
Az areciboi obszervatórium sokszor „statisztált” már hasonló projektekben. 2016-ig, ez volt a világ legnagyobb egy egységes rádióteleszkópja. Puerto Ricóban épült, az Arecibo nevű város közelében. Létesítését még a huszadik század hatvanas éveinek elején kezdték meg. A 305 méter átmérőjű tányér antennát alumínium elemekből forrasztották egybe. A tányér felett, 168 méter magasságban mozgatható antenna lógott. Célja az volt, hogy összeterelje és befogja a világűrből érkező rádióhullámokat. A szerkezet minden irányba forgatható volt, ami lehetővé tette, hogy különféle mozgó objektumokat is követhessen. Tartozott még hozzá egy nagy erejű lézer kibocsátó alkalmatosság is, mely a Föld atmoszféráját volt hivatott vizsgálni.
A teleszkópot főleg asztrofizikusok, légkörkutatók és bolygókutatók használták. Eszköze volt ugyanakkor az esetleges planéták közötti intelligens üzenetek elcsípésének is. Élete során számos természeti csapást szenvedett. Legutóbbi szó szerinti megrázkódtatását követően, masszív felfüggesztő kábele elpattant, és hatalmas károkat okozott az antennában. Mindez 2020-ban történt. Két évvel később, az obszervatórium fenntartója bejelentette: a műszert nem építik újjá. A felújítás során felmerülő esetleges kockázatok túlzottan jelentősek – a tudósok inkább úgy döntöttek, megmentik, amit még lehet…


Forrás: Wikipedia