Papp Vargha Katalin – ahogyan mondani szokás – vaságyastól sincs több ötven kilónál. Legalábbis ránézésre. Magas, karcsú, mosolya fültől-fülig. Nos, ez utóbbit értem. Kati ugyanis immáron 13 éve csokoládé készítésre adta a fejét: az édesség kiváló alapanyagainak összeválogatása, a temperálás, a táblás csoki, a bonbon és a nyalókészítés teszi ki a mindennapjait. A csokoládé pedig – köztudottan – boldogsághormonokat szabadít fel a szervezetben. Ám a karcsúságát – ugyanezen okból – nem értem. Tudják, voltam én már Ausztriában egy csokigyárban, ahol lehetőség nyílt kóstolásra. Nos, részemről az nem ízlelgetés volt. Inkább a falás legvadabb formáit képzeljék el. Kati helyében én jobban hasonlítanék egy méretes boroshordóhoz.
Biztos vagyok benne, hogy – ahogyan a gasztronómia egyéb ágaiban – a csokoládé készítés terén is léteznek már nagy dinasztiák, ahol a csecsemők tulajdonképpen beleszületnek ebbe az iparágba. Aztán már gyerekkoruktól kezdve ismerkednek a hozzávalókkal, a technológiával, a módszerekkel. Erre irányulnak a tanulmányok, képzések, gyakorlatok. Hogy aztán egy szép napon a gyermek átvegye szülőjétől a kormányrudat, s maga igazgassa tovább a vállalkozást. És évekkel később, ugyanígy, átadja majd a karmesteri pálcát a következő generációnak. Nos, Papp Vargha Katalin pont nem ezt az életutat tudhatja maga mögött!
„Nemzetközi kapcsolatok szakértője a szakmám. Ez nagyon komolyan hangzik, de valahogy mégsem találtunk egymásra. Talán megcsömörlöttem benne, talán elegem lett belőle. Valami sokkal kreatívabbat szerettem volna csinálni”
– avatott be a CHOCOMAZE kézműves csokoládé, boldogsághormon-kiváltó és mennyei ízorgia megálmodója, megalkotója. Közben azt is elárulta, minek köszönheti az édes élvezet mellett is kiváló alakját.
„Egyrészt van két gyermekem, akikkel folyton és mindenhová rohanni kell, úgyhogy lemozgok minden felesleget. Másrészt nem minden csoki ugyanolyan! Manapság már – szerencsére – egyre több helyen elérhetőek a gondosan készített kézműves termékek, ahol többnyire odafigyelnek a csokizók, milyen alapanyagokkal dolgoznak. A kereskedelmi forgalomban kapható, gyárak által készített termékeknél pedig nem a kakaótartalmat kell elsősorban figyelni! Az a fontos, hogy az alapanyagok között megjelenjen a 100% kakaóvaj. Ha ez szerepel a csomagoláson, akkor biztosak lehetünk benne, hogy az már kevésbé hizlal, mint a pálmaolajjal vagy egyéb más adalékkal készült csokoládék”
– tudtunk meg egy kis műhelytitkot is. Az apropó pedig, amiért Kati közelébe kerülhettünk, a Villa Camarum Polgári Társulás által a Zichy-pontban immáron ismételten megtartott Csokoládéműhely workshop volt, amit most a nőnaphoz igazítottak a szervezők.
A technika ördöge – nevetett Kati, miközben bemutatta a kezében tartott akkumulátoros kéziszerszámot: egy pompás hőlégfúvót, amivel a temperálóban elkészített csokoládét igyekezett felolvasztani. Történt ugyanis, hogy sem a hivatott gép, sem pedig a mikró valahogy nem akarták az igazságot. A vaskos, sárga kéziszerszám azonban megtette, amit elvártak tőle: Kiss Réka hathatós fúvása és kevergetése közben a csokoládé megolvadt, azt zacskókba (ami jelen esetben egyfajta habzsákként üzemelt) lehetett tölteni, abból pedig a zsírpapíron áttetsző mandalákat lehetett körberajzolni.
Mindeközben a mikró meggondolta magát, és a fehér csoki (összetétele: kakaóvaj, szárított tejpor és cukor) olvasztását már rá lehetett bízni. Ez pedig a nyalókák alapanyagául szolgált. Minden résztvevő kedvére díszíthette a kis tányérokon felhalmozott gyümölcsdarabokkal. Kati azt is elárulta még, hogy ő megrögzött tejcsokis. Természetesen, ha valódi gyümölcsöt márt csokoládéba, akkor ott ő is inkább az étcsokit szokta használni, de falatozni mégis inkább az előbbit szereti. Terméke, a CHOKOMAZ 2015-ben a GREAT TASTE versenyen csillagos minősítést kapott.
A csokiműhely résztvevői pedig erős dilemmával kellett, hogy megküzdjenek: az általuk kreált szépséges csokialkotásokban gyönyörködjenek-e otthon, vagy falják be, és élvezzék az édesség minden pozitívumát.
fotó: Kalmár Csaba