A Hont megyei Ipolyszécsényke látnivalói közül kiemelkedik az a klasszicista kastély, amely a falu északi részén, egy kisebb dombon áll, s melyet néhány éve szépen felújítottak. A műemlék-nyilvántartó szerint ez régebbi rokokó alapokon épült, s a XIX. század első felében átalakították. (Harminc, 1968:83)
Az emeletes, manzárdtetős épület főbejárata előtt négy klasszicista oszlopon áll a nyitott erkély. Az épület főhomlokzata háromszögtimpanonban végződik. Az előcsarnokból kétoldalt tört lépcsősor vezet az emeletre. A földszint termei boltozatosak, az emeletiek sima mennyezetűek. Az épület hosszabb ideig a Lipthay család tulajdonát képezte.
A Liptó vármegyéből származó ősök közül Lipthay IV. Sándorról (1767–1828) már biztosan tudjuk, hogy Szécsénykén lakott a mostani kastélyban. A királyi tanácsos egy ideig Hont alispánja is volt, s a mélyen katolikus vallású nemesember kilenc gyermeket nevelt itt feleségével, Tésai Foglár Annával. Közülük megemlíthetjük például azt a dr. Lipthay Sándort (1793-1870), aki ügyvédi oklevelet szerzett, királyi udvari tanácsos lett, s a Konzervatív Párt egyik fővezére volt Pesten. Nevét jegyzi a sajtótörténet is.
A helybéliek közül is csak kevesen tudják, hogy dr. Liptahy Antal (1802–1870), a kiváló egyházfi szintén Szécsénykén született. Ő dulmi püspök és esztergomi kanonok volt, s több magyar, német és latin nyelvű munkát is publikált, végrendeletileg pedig 500 forint alapítványt hagyott a Magyar Tudományos Akadémiának. De támogatta a szülőföldet is, különösen Szécsényke filiális templomát Ipolynagyfaluban, ahol egyébként a család több tagja is nyugszik. (Róla a Remény hetilap 2025/8. számában írtam részletesebben.)
A Lipthay család tagjai közül továbbá említhetjük még Lipthay Lajos (sz. 1795) császári-királyi kapitányt és kamarást, valamint Lipthay György (1807 – 1863)) császári-királyi kamarást és őrnagyot. Az utóbbi halálakor testvérei: Sándor, Lajos és Antal adtak ki gyászjelentést, melyből megtudhatjuk, hogy ő is az esztergomi főszékesegyházi sírboltban tétetett örök nyugalomra, akárcsak később Lipthay Antal püspök.
Végül hadd említsük még meg – amit szintén csak kevesen tudnak –, hogy Lipthay Sándor gyermekeinek 1819-től egy évig Ipolyszécsénykén nevelőjük volt Moyses István (Štefan Moyzeš), a későbbi besztercebányai püspök, a túrócszentmártoni Matica slovenská elnöke, több latin és szlovák nyelvű kiadvány szerzője.
szerző és fotó: Csáky Károly