A szepsi Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont gimnazistái 2024. szeptember 17-én ismét szentmisére gyűltek össze a helyi plébániatemplomban, ahol ünnepélyesen megemlékeztek Assisi Szent Ferencről, aki 800 éve – 1224. szeptember 17-től viselte magán Jézus Krisztus öt szent sebét.
Ferenc Assisiben született. Mivel apja gazdag ruhakereskedő volt, ezért sokat tanulhatott és mulatozhatott barátaival, de mint írják róla, ebből elég korán kiábrándult. A katonáskodása és fogsága után visszavonultan kezdett élni, vallásossá vált. Ekkoriban támadt a látomása: a keresztre feszített Jézus háromszor mondta neki, "Menj és építsd fel lerombolt házamat".
Ferenc előbb az út-menti kápolnák javítására gondolt, de végül megértette, nem a kövekből épült templomokat és kápolnákat kell megújítani, de a lelkek házát – az Egyházat.
Egy nap a szentmise után azt is elhatározta, hogy a továbbiakban apostoli szegénységben fog élni. Hamarosan követőkre is talált. A közösség 1213-ban ajándékul kapta az Alverna hegyet, ahol 1224. szeptember 17-én történt a stigmatizáció.
Egy XIV. századi életrajzban a látomást így írta le ismeretlen szerzője: "Mialatt Ferenc elmerült elmélkedésében, egy szeráfot látott leereszkedni a mennyekből hat csillogó lángoló szárnyal. Ahogy a szerfák közelebb repült, Ferenc tisztán láthatta, és észrevette a hasonlóságát a Megfeszített Emberrel. A Szeráf két szárnya a feje felett volt, kettővel repült, kettő pedig a testet takarta. Az egész Alverna lángolni látszott, megvilágította a környező hegyeket, mintha nappal volna." Jézus, aki szeráf képében jelent meg Ferencnek, így szólt: "azért adatnak Neked a stigmák, mert ezek az én Passiómnak a jelei".
Az egyik követője, életrajzírója, Tommaso da Celano így írta le a stigmákat: "A szögek a tenyerekben és a lábak felső részén jelentek meg, és a végük a másik oldalon volt látható. A jelek a tenyéren kerekek voltak, míg a kézháton hosszúkásak, és apró húsdarabok látszottak, olyan hatást keltve, mintha a szögeket elgörbítették volna és visszahajolva kiállnának a húsból. A lábon ugyancsak kiállt a szög. A test jobb oldalt át volt szúrva, mintha lándzsával történ volna. A sebet véres heg fedte, úgy hogy köntöse gyakran átvérzett szent vérével."
Szent Ferenc volt az első stigmatizált, akit az egyház is elfogadott. Továbbiak: Sienai Szent Katalin (1347-1381), Anne Catherine Emmerich (1774-1824), Gemma Galgani (1878-1903), Louise Lateau (1850-1883), Theresa Neuman (1898-1962), P. Pio atya (1887-1968). Két magyar stigmatizáltunk is van, Galgóczy Erzsébet és Magyar Boldog Ilona.
A stigmák és a stigmatizáltak évszázadok óta borzolják a hívők és a szkeptikusok kedélyeit. Ki isteni jelet, ki csalást lát benne, de tudományos magyarázatnak sem vagyunk híján. A stigmák elfogadása nem hittétel. Mindenesetre elgondolkodtató tény. Persze, Jézus Krisztusról csupán emberi módon gondolkodni ördögi dolog, mert a Sátán is tudja, hogy kicsoda Jézus Krisztus, de nem hajlandó mellette dönteni, mivel nincs hite.
Köszönet és hála, hogy mi hittel valljuk, vállaljuk és igyekszünk élni Urunk Jézus Krisztus tanítását – évszázadok távlatából…
Fotó: A szerző archívumából