Ásvai Jókay Móric 1825. február 18-án született Komáromban egy nemesi származású református családban. Gyakran emlegetik a nagy magyar mesemondóként, mert történetei és regényei még a mai napig népszerűek.
Apja ügyvéd volt, édesanyja Pulay Mária pedig egy földbirtokos lánya. A család több gyermeket is nevelt, két bátyja még kisgyermek korában meghalt. Apja és anyja meséi nagy hatással voltak rá.

Kitűnő tanuló volt, jól megtanult latinul, németül, franciául, angolul és olaszul is. 1835-ben Pozsonyba ment, hogy német nyelvet tanuljon. De ott a tanárok nem engedték, hogy a diákok magyarul beszéljenek. 1837-ben hazatért, édesapja már nagyon beteg volt, még abban az évben elhunyt.

Gimnáziumi éveit Komáromban folytatta. A pápai református iskolába került utűna, ahol barátja lett Petőfi Sándor. Az iskola önképző körében megmutatta írói tehetségét. Az irodalom mellett érdekelte a rajz és a festészet is.
Gyakran voltak mellkasi fájdalmai, anyja Kecskemétre küldte tanulni. Később Pestre ment jogot tanulni. Íróként egyre ismertebb lett, első regénye a Hétköznapok nagy sikert aratott. Jókai az Életképek című lap szerkesztője lett, sok irodalmi művét itt közölte.

Amikor 1848-ban kitört a forradalom, Jókai aktívan részt vett benne. A március 15-i események fontos szereplője volt. Nevében ekkor változtatta meg az y-t i-re, mert nem akart előnyöket a nemesi származása miatt. Számos regényt, elbeszélést és drámát írt.
Legnépszerűbb művei: Az aranyember, Egy magyar nábob, A kőszívű ember fiai.
Országgyűlési képviselő volt, és a Magyar Tudományos Akadémia tagja is volt. Felesége Laborfalvi Róza színésznő volt. Jókai Mór 1904. május 5-én hunyt el Budapesten.
Február 18. nap eseménye – A magyar széppróza napja
Február 18-án, Jókai Mór születésnapján ünnepeljük a Magyar Széppróza Napját. 2018-ben kezdeményezte a nap megünneplését a Magyar Írószövetség.
Jókai Mór életműve a magyar irodalom egyik legfontosabb része, ezért választották az ő születésnapját. Ő volt az első hivatásos magyar prózaíró, aki az írásaiból élt. Műveit sok nyelvre lefordították, világszerte elismerték.
fotó: Wikipédia