Robert Fico (Smer-SD) kormányfő részt vett az Európai Unió informális csúcstalálkozóján, és hétfőn Brüsszelben találkozott Dan Jörgensen energiaügyekért, valamint Michael McGrath demokráciáért és jogállamiságért felelős európai biztossal. Fico „hagyományosnak” nevezte a Jörgensennel folytatott megbeszélést, amelynek során Szlovákia gázellátásáról tárgyaltak. McGrath biztossal Szlovákia alkotmányának tervezett módosításáról tárgyalt a kormányfő – tájékoztatott Fico a Facebookon.
Fico tájékoztatása szerint a szlovák kormány az Európai Bizottsággal közösen dolgozik az Azerbajdzsánból irányuló gázszállítás lehetőségén. Hangsúlyozta, ezzel egyrészt megoldódna Szlovákia „jó, minőségi és biztonságos gázellátása”, és fokozatosan helyre lehetne állítani a Szlovákián keresztüli gáztranzitot.
Az uniós biztossal folytatott beszélgetés témája az a „jogtechnikai probléma” volt, hogy mikor élvezhet elsőbbséget a szlovák alkotmány az uniós jogi aktusokkal szemben - magyarázta Fico. McGrath korábban emlékeztetett arra, hogy az uniós jog elsőbbségét szilárdan rögzíti az Európai Unió Bíróságának ítélkezési gyakorlata, vagyis ez a kérdés nem vita tárgya.
A kormányfő az uniós biztos elé tárta azt a szándékot, hogy az alkotmányban szerepeljen, miszerint Szlovákia csak két nemet ismer el: a férfi és a női nemet, továbbá hogy a módosítás a gyerekek örökbefogadására is vonatkozna. Fico azt is szeretné, ha az állami tanterv is összhangban lenne az alkotmánnyal.
Fico elmondta, ő és McGrath megállapodtak, hogy párbeszédet folytatnak, ezért meggyőződését fejezte ki, hogy ha végül az alkotmánymódosító javaslat a parlament elé kerül, az jogi szempontból „tökéletes” lesz, és nem vezet majd konfliktusokhoz Brüsszellel.
Fico szerint az EU-csúcs is megerősítette, hogy „teljesen megváltozott a világ”. Donald Trump amerikai elnök vámokat vetett ki Mexikóra, Kanadára és Kínára, a fegyverkezésre fordított kiadások növelését szorgalmazza, és azt javasolja, hogy Grönland az USA része legyen.
„Ilyen körülmények között még fontosabb, hogy tájékoztassuk Szlovákia közvéleményét arról, hogyan áll hozzá a kormány az EU- és NATO-tagságunkhoz, ha az említett események fényében nehézséggel szembesül az ország”
- tette hozzá Fico.
Az orosz földgáz Szlovákiába irányuló tranzitjának leállításáról szóló tárgyalásra eredetileg csütörtökön került volna sor Brüsszelben, de technikai okok miatt lezárták a belga légteret, emiatt a szlovák kormánygépnek vissza kellett fordulnia.
TASR
fotó: TASR