Emmanuel Macron francia elnök három Rafale vadászgépet telepít Lengyelországba, válaszul a lengyel légtér orosz drónok általi megsértésére, erősítve ezzel a NATO keleti szárnyát és szavatolva az európai biztonságot.
Macron hangsúlyozta Franciaország elkötelezettségét, és kijelentette: "Az orosz drónok Lengyelországba történt behatolását követően úgy döntöttem, hogy három Rafale vadászgépet telepítek, hogy szövetségeseinkkel együtt hozzájáruljunk a lengyel légtér és a NATO keleti szárnyának védelméhez".
A NATO-szövetségesek fokozott készültségben vannak azóta, hogy feltételezett orosz drónok sértették meg Lengyelország légterét szerda hajnalban. Macron emellett arról is biztosította a közvéleményt, hogy kapcsolatban áll Keir Starmer brit miniszterelnökkel és Mark Rutte NATO-főtitkárral is.
Macron harcias kijelentést tett, hangsúlyozva, "Az európai kontinens biztonsága a legfőbb prioritásunk. Nem engedünk Oroszország növekvő megfélemlítésének."
Franciaországon kívül más NATO-országok is várhatóan megerősítik a légvédelmet a szövetség keleti szárnyán, Nagy-Britannia is vizsgálja London további hozzájárulásának lehetőségeit, míg Németország megerősítette légvédelmi jelenlétét Lengyelországban.
Az orosz dróntámadás rávilágított a nyugati fegyverarzenálok hiányosságaira az olcsó, tömeggyártású fenyegetések leküzdésében.
kép:
