William Golding klasszikus regénye, A Legyek Ura az emberi természet sötét oldalára mutat rá és erős társadalomkritikát fogalmaz meg iskolás fiúk tragédiáján keresztül.
A Legyek Ura 1954-es megjelenése óta igazi klasszikussá vált. A brit, Nobel-díjas író, William Golding örökérvényű műve világszerte lenyűgözte olvasóit sokkoló őszinteségével, amely segítségével rávilágít a civilizáció és az emberi természet sötét oldalára, mindezt iskolás gyermekek kalandjain keresztül illusztrálva.
A történet tehát egy csapat fiú köré épül fel, akik egy repülőgép-baleset következtében egy lakatlan szigeten találják magukat. A tragédiát egyetlen felnőtt sem élte túl. A kezdetekben ez a tény rendkívüli felszabadultság érzését kelti a fiúkban, és úgy döntenek, hogy ők maguk alkotnak ki egy saját közösséget, reménykedve, hogy nemsokára a külvilág megtalálja őket, így visszatérhetnek majd a civilizációba és otthonaikba. Az olvasók szemtanúi lehetnek annak, ahogy az ifjú túlélők szabályokat alkotnak maguk között, és megválasztják egyik kulcsfontosságú szereplőnket, Ralph-ot vezetőnek. Érdemes még kiemelni Piggy-t, aki gyakran válik a gyermekies viccek és csúfolódás tárgyává külseje és asztmája miatt, továbbá Jack-et, aki az idő múltával egyre inkább az erőszak és a szabadság iránti vágyait helyezi fókuszba.

Eleinte a gyermekek együttműködőek és szorgosan próbálnak a nehéz körülmények ellenére is túlélni, ennivalóra vadászni, füstjeleket küldeni az esetleges arra tévedő hajóknak, de a történet haladásával az olvasók szemei előtt egyre inkább világossá válik, hogy fiatal koruk ellenére ott rejtőzik a szereplőkben az emberi természet sötét oldala. A bennük lévő hatalomvágy és a félelem egyre erősebb motívummá válnak, miközben fokozatosan hagyják el a civilizált viselkedést és a társadalmi normákat. Életük a brutalitás, a vadászat és a túlélésért folytatott küzdelemmé válik. A gyermeki játék erőszakba torkollik, a vadászati ösztön pedig felülír minden szabályt.
Van valami igazán kétségbeejtő A Legyek Urában: a gondolat, amely szerint ilyen ifjú gyermekekben is ilyen korán jelen van már a belső sötétség, az emberi lét romlottsága és a kegyetlenség.

Golding zsenialitását mutatja kifinomult irodalmi játéka a szimbolizmussal: a regényben szereplő legyek egyszerre jelképezik a romlottságot és a betegséget, valamint szimbolizálják a civilizált társadalom összeomlását.
Tele izgalommal, sokkoló fordulatokkal, és erős üzenetekkel, Golding regénye azt a kérdést teszi fel olvasóinak, hogy mi történik velünk, ha a társadalmi szabályok eltűnnek, és milyen hatást gyakorol az emberi elmére az, ha a civilizáció szélére kerülünk.
A Legyek Ura egy felkavaró történet a gyermeki ártatlanság végéről, és kihagyhatatlan olvasmány azon könyvkedvelők számára, akik szeretnének elmerülni az emberi psziché sötét világában.
fotó: Flickr