2025. 01. 22. szerda - Artúr, Zora
Keresés
FRISS

A vanília, az édes fűszer

A vanília neve hallatán sokunknak az édességek, sütemények és fagylaltok kellemes íze ugrik be, azonban ez a csodálatos fűszer az orchideák családjába tartozó növény, amely több egészségmegőrző és betegségmegelőző tulajdonsággal rendelkezik, mint azt sokan gondolnák. Bár a vanília nem tartozik a legolcsóbb fűszerek közé, éppen az a jó hír, hogy elegendő belőle egy kis mennyiség, hogy élvezhessük jótékony hatásait.

A vanília Mexikóból származik. A totonac indiánok voltak az elsők, akik elkezdték termeszteni. A növény érzékeny és viszonylag hosszú idő alatt érik be. Általában három év telik el, mire először virágzik, és csak 80-100 vaníliababot ad egyszerre. A virágok beporzása kézzel történik, mivel a vaníliát nem porozza be a méh. A növény akár 25 méteres magasságot is elérhet, és a termésből készült vaníliarúd és vanília kivonat a legelterjedtebb formák. Európába a 16. század elején, Hernán Cortés spanyol hódítónak köszönhetően kerültek.

A vanília nemcsak finom fűszer, hanem rendkívül gazdag tápanyagokban is. A vaníliabab 52%-a víz, szénhidrátokban, cukrokban és fehérjékben is gazdag. Kalóriatartalma magas, 100 gramm vanília rúd majdnem 300 kalóriát tartalmaz. A vaníliában különböző vitaminok és ásványi anyagok is találhatóak, mint a B1-, B2-, B3-, B5- és B6-vitaminok, valamint ásványi anyagok, például kalcium, nátrium, foszfor, kálium, magnézium, cink, réz, mangán és vas.

A vanília egyik legismertebb hatóanyaga a vanillin. A vanillin képes megkötni a szabad gyököket, amelyek a daganatos megbetegedések és a sejtöregedés okozói. A vanília rendszeres fogyasztása segíthet a gyulladások megelőzésében és kezelésében, valamint védelmet nyújt a májnak.

A vanília segít csökkenteni a stresszt és a depressziót, elősegíti a boldogsághormonok, például a szerotonin felszabadulását. Ezen kívül csökkenti a magas vérnyomást, segít az alvászavarok kezelésében, és javítja a hangulatot. A vanília étvágygerjesztő hatású, növeli a gyomorsavak termelődését.

Nagyon fontos, hogy csak a természetes vanília rúd rendelkezik jótékony tulajdonságokkal. A mesterséges, szintetikus vaníliának csak 5%-a tartalmazza az igazi vaníliát, így annak egészségügyi hatásai nem érvényesülnek.

fotó: Pixabay

hirdetes
hirdetes
hirdetes
hirdetes