2025. 06. 23. hétfő - Zoltán, Sidónia
Keresés
FRISS

Az édesanya és pár hónapos csecsemője is hatalmas veszélyben volt - VIDEÓVAL, FOTÓGALÉRIÁVAL!

2025. június 9-én, délelőtt 10.09 órakor a Duna komáromi szakaszánál, csupán pár méterre az Erzsébet hídtól frontálisan ütközött egy gyorsjáratú jacht és a Komáromi Hajógyár egyik hajója. Elsődleges információnk szerint a vízi járművek kapitányain kívül összesen húsz ember került veszélybe. A hídon áthaladók hatalmas csattanásra figyeltek fel, majd egyre több torokból feltörő, szűnni nem akaró segítség-kiáltásokra. A Duna hőmérséklete Komáromnál 20,7 °C, sodrása erős. Az ütközés körülbelül a folyó közepén történt, így a bajba jutottak mentése egészen speciális felszerelést igényel a mentőalakulatoktól. Bízzunk benne, hogy a ragyogó napsütéssel indult hétfő nem borul sötét tragédiába!

Miről olvashatnak a cikkben?

  • A Hableány tragédiája

  • Ússzunk közelebb a tragédiához!

  • Riadó! Két hajó ütközött az Erzsébet hídnál!

  • A katasztrófa néha csak másodperceken múlik

 

A Hableány tragédiája
Mielőtt még többen a szívükhöz kapnának, és ádáz telefonálásba, internetböngészésbe kezdenének, igyekszem megnyugtatni a nagyérdeműt: a komáromi vizeken történt hajóütközés csupán egy, a ZaMED mentőszolgálat által szervezett beavatkozó, életmentő gyakorlat. Mivel a Duna hajóforgalma évről-évre növekszik: a teherszállításon kívül a turistahajók, a jachtok és a motorcsónakok száma is nagy, a mentőalakulatoknak készen kell állniuk, hogy segíteni tudjanak akkor is, ha a riasztás a hullámok közül érkezik.

2019. május 29., Budapest, Duna, Margit híd. Emlékeznek, mi történt akkor? Egy dél-koreai turistacsoport éppen esti városnézésen vett részt a Hableány nevű sétahajóval. Egyszer csak hatalmas csattanás történt, rázkódás, mint a földrengés. A sétahajó léket kapott, óriási erővel zúdult be a víz, kitört a pánik, menekülésre szinte semmilyen mód nem volt. Senki nem tudta akkor még, mi történt. A helyszínre érkező mentőegységeknek sikerült feltérképezni a helyzetet. A katasztrófát a Viking Sigyn szállodahajó ukrán kapitánya, illetve az ő figyelmetlensége okozta, ugyanis nem vette észre az előtte haladó sétahajót, és korábbi sebességével belé rohant. Csak az összehasonlítás kedvéért: a Viking Sigyn szállodahajó hossza 135 méter, szélessége 11,45 méter, teljes vízkiszorítása kb. 28930 tonna, ezzel szemben a Hableány hossza 27 méter, szélessége kb. 5-7 méter, teljes vízkiszorítása kb. 50-100 tonna. A szállodahajó tehát ötször hosszabb és háromszázszor nehezebb, mint a sétahajó, mellyel ütközött. Mint Dávid és Góliát. Csak ebben az esetben Góliát megállíthatatlannak bizonyult: a balesetet 7-en élték túl, 27-en – közöttük a sétahajó két fős személyzete – a Dunában lelte halálát.

DSC07128.JPG
Amikor még békések a vizek, lágyan ringat a Duna. Egyetlen pillanat elég, hogy a meghitt idill rémálommá vájon. Forrás: Kalmár Csaba

Ússzunk közelebb a tragédiához!
Mint már fentebb említettem, a 2025. június 9-i vízi baleset csupán szimuláció volt, hogy felmérjék a beavatkozó egységek felkészültségét, gyorsaságát, illetve hogy megfigyelhessék az esetleges hiányosságokat, hibákat, amiket aztán, az elemzések elvégzését követően, javítani, fejleszteni lehet. Kissé eltérő információkkal rendelkeztek a helyszínre érkezett újságírók: eléggé széles sávon szóródtunk szét, hogy minél jobb felvételeket készíthessünk a megrendezett balesetből. Négy főből álló fotós különítményünk az Erzsébet híd alatti beton ösvényen várta a kezdést, amikor megérkezett a közelünkbe az „rendezői” hajó, rajta az éppen bírói-koordinátori feladatokat ellátó PhDr. Matej Polákkal, a ZaMED kft. igazgatójával. Felhívtak a hajójukra, hogy egészen „testközelből” tudjuk rögzíteni az eseményeket. Nemcsak emiatt volt szerencsénk ezzel a lehetőséggel, hanem végighallgathattuk a vezető rádióbeszélgetéseit, illetve diskurzusát kollégáival, melyek már az akció közben is több szakmai véleményt tartalmaztak.

DSC07489.JPG
PhDr. Matej Polák, a komáromi hajóbaleset-szimulációs gyakorlat vezetője. Forrás: Kalmár Csaba

„Az egész gyakorlat célja, hogy felmérjük erősségeinket és gyengeségeinket egyaránt. Magáról az eseményről csak a Közlekedési Hivatal – Belvízi Hajózási Osztályának komáromi kirendeltsége tud, a többi beavatkozó-mentő szervezet élesben kapja majd a riasztást, miután a szimulált ütközés megtörténik. A segélykérő hívás a hajógyári hajóról fut majd be a diszpécserhez. Mérni fogjuk az időt, milyen gyorsan érkeznek meg a mentők a helyszínre, valamint a rendőrség, akik az út biztosításáért felelnek. A tűzoltók vízi mentésre szóló riasztást kapnak, így nekik előbb el kell szállítaniuk egységeiket, beavatkozó csónakjaikat a Vág folyó mólójához, ahol vízre bocsátják őket, majd nagy sebességgel – a Spiccet megkerülve – érkeznek menteni”

– tájékoztatott az elvárt forgatókönyvről Matej Polák, majd megkérte hajónk kapitányát, igyekezzen majd úgy manőverezni, hogy az újságírók a lehető legjobb szögből tudják elkészíteni felvételeiket.

Riadó! Két hajó ütközött az Erzsébet hídnál!
Az akción résztvevő hajók elfoglalták helyüket, ahogyan a mi egységünk is „irányba állt”. Matej Polák rádión utasította a kapitányokat, majd kiadta a rajtjelet. A hajógyári hajó árral szemben, de azért jelentős sebességgel közeledett a híd felé, míg a jacht hatalmas sebességgel, úszva az árral érkezett szemközt a nagy hajónak. 10 óra 09 perckor megtörtént a szimulált ütközés. A hajóskapitány leadta a vészjelzést, értesítette a diszpécsert. Elindult a visszaszámlálás!

DSC07334.JPG
A tűzoltók gyorsan és precízen dolgoztak. Forrás: Kalmár Csaba

A hajókon mindeközben a szimulációban résztvevő egészségügyes diákok elfoglalták a nekik előírt helyeket: különféle sérüléseket, problémákat imitálva. A hajók ringatóztak a vízen, Matej Polák az óráját leste. 10.19 perckor kanyarodott a helyszínre szirénázva az első gyorsmentő. Néhány perces eltéréssel több is követte. A mentők felkészültek a parton: hordágyakat húztak ki az autókból, kellő távolságba helyezték őket. Több táskányi orvosi felszerelést mozgattak meg, és az újraélesztő készülékek is a helyükre kerültek. Ám mindaddig, míg a vízi mentésre szakosodott kollégáik, illetve a tűzoltók nem menekítik ki a bajba jutottakat a hajókról, a mentők csak szemlélői lehetnek a történéseknek.

DSC07304.JPG
Sietni kell a súlyos sérültekkel. Forrás: Kalmár Csaba

A parton egyre nagyobb a nyüzsgés: mentők és a tűzoltók egyes egységei sietnek elfoglalni helyüket. 10.34-kor Matej Polák – aki a horizontra meresztette szemeit – felkiált: jönnek már! És valóban: a Spicc előtt, szabad szemmel még alig kivehető fekete pont közelít, elképesztő sebességgel. A tűzoltók, mentőcsónakjukon. Villámgyorsan megközelítik a hajógyári hajót, mivel ott több ember tartózkodik. Másik egységük is feltűnik, ők a jacht felé veszik az irányt. A mentés már a két hajón egyszerre történik.

DSC07361.JPG
Ember a vízben! Forrás: Kalmár Csaba

„Ilyen esetekben nem egyszerűen arról van szó, hogy átkísérik az embereket egyik járműről a másikra. Éles helyzetben a legkülönbözőbb sérülésekkel találkozhatnak, amiket tudniuk kell hirtelen ellátni, de legalább stabilizálni az állapotot, hogy a bajba jutott szállítható legyen, hogy kibírja, míg a mentőkhöz kerül. Sokszor a szimulációs eseményben résztvevőknek megtiltják, hogy beszéljenek, csak jeleket közvetíthetnek, ebből kell kitalálnia a mentőcsapatnak, mi lehet a gond, hogyan kell hozzáfogni az ellátáshoz”

– ezt nem egy orvos vagy tűzoltó meséli nekem, hanem Dömötör Ede fotós, aki több hasonló szimuláción is részt vett már fotográfusként, sok információt szívott magába. Ránézek lopva, ahogyan igyekszik velem együtt egyensúlyban maradni a hajón, mert a mentőegységek gyorsjáratú hajói vad hullámokat gerjesztenek, amik dobálják parancsnoki hajónkat. Ede – és a többi újságíró is – izgul. Pedig tudjuk, hogy ez csak gyakorlat, de azt is, hogy bármikor lehetne akár éles történés is.

DSC07459.JPG
Felkészülve az újjáélesztésre is. Forrás: Kalmár Csaba

„Jönnek a rakéták!” – kiált fel újra Matej Polák, a távolba mutatva, ahol feltűnik a  Közlekedési Hivatal – Belvízi Hajózási Osztályának két motorizált gyorshajója. Az első 10.48-kor eléri a jachtot, a második pár másodperccel később a nagyobb hajót. Szükség van rájuk: még több mentőegységet tudnak a helyszínre szállítani, miközben a sebesülteket is át tudják venni, akár fekvő helyzetben is többet tudnak egyszerre a part felé vinni.

DSC07465.JPG
Már biztonságban. Forrás: Kalmár Csaba

A katasztrófa néha csak másodperceken múlik
Az események innentől begyorsulnak. A nagyobb hajón a tűzoltók stabilizálták a sérültek állapotát, kettőt közülük mobil hordágyon juttatnak le a mentőcsónakokba. Kitűnő fotótéma nekünk, újságíróknak, ahogyan egyik tűzoltó a másik ölébe, karjába adja a fején és lábán sérült lányt. Aztán ketten fognak meg egy másik sérültet, rendkívül óvatosan haladva vele: a tűzoltók hangja elszáll hozzánk, gerincsérülésre gyanakszanak. A jachtról kimentik az édesanyát, pár hónapos babájával, ott is nagy erőkkel folyik a mentés. 10.58-kor harsány kiáltásra kapjuk fel a fejünket: ember a vízben! Azonnal mentőöv repül a hajóról az áldozat irányába, és a közelben tartózkodó harmadik tűzoltó alakulat siet felé csónakján. Ketten is vízbe estek, de időben érkezik a segítség.

DSC07474.JPG
Ha kell, mozgósítják kültérre a legfontosabb kórházi berendezéseket is. Forrás: Kalmár Csaba

Alig valamivel 11 óra után az első sérülteket már partra viszik, ahol felkészülten várakoznak a mentők. Mindenki tudja a dolgát, nem akadályozzák egymást a munkában. Termo fóliák kerülnek elő, sebeket kötöznek, vagy éppen újraélesztenek. Az eredmény megnyugtató: senki nem halt meg a baleset során, viszont sok a sérültek száma. A Komáromi Agel Kórház szintén megkapta a riasztást, felkészültek a fogadásukra.

DSC07496.JPG
Elszállításra várva. Forrás: Kalmár Csaba

„Elégedett vagyok a mentőcsapatok munkájával, szervezettségével. Mindenki pontosan tudja a kötelességét, és teljes erőbedobással végzi. Azt mindenképpen megnézzük, lehetséges-e csökkenteni az időt a segélykérés leadása, illetve a vízimentők helyszínre érkezése között. Ez, adott esetben, életmentő is lehet”

– összegez végül Matej Polák, a ZaMED igazgatója. Budapesten emberi figyelmetlenség okozta a tragédiát. De lehet műszaki hiba is vagy akár az időjárás kiszámíthatatlansága. Ha megtörténik a baj, minden másodperc számít. Ahogyan az is, hogy a segítségre indulók jól szervezett, hatékony egységeknek bizonyuljanak. Ma, Komáromban teljesítettek és bizonyítottak. Fáradtak voltak az akció után. Lehetőségük van kicsit szusszanni, de aztán újra fel kell venni a ritmust. Mert riasztásból – sajnos – nagyon sok van.
fotó: Kalmár Csaba

hirdetes
hirdetes