A bélflóra apró élőlények milliárdjait foglalja magában, akik csendes, jótékony munkásai mindennapi életünknek. Szimbiózisban élnek velünk, ami azt jelenti, hogy ők is, és mi is profitálunk az együttélésből. Elengedhetetlenek az emésztésben és az immunrendszerünk megfelelő működésében. Általunk pedig lubickolnak a táplálékban.
Felépítését tekintve baktériumokból, vírusokból és gombákból áll. Ezen mikroorganizmusok több, mint 1000 különböző fajt számlálnak, és egyensúlyban élnek a bélrendszerben. Az úgynevezett jótékony baktériumok a leghasznosabbak számunkra, az immunrendszer támogatása mellett a többi káros baktérium szaporodását is gátolják. Ilyen a sokak számára ismerős Lactobacillus. Vannak „csendes megfigyelők” is, akik nem okoznak kárt, de hasznunkra sincsenek igazán. A káros baktériumok pedig ugyan jelen vannak, de olyan kicsi számban, hogy nem okoznak galibát – egészen addig, amíg az egyensúly fennáll.
Amint ez az egyensúly felborul, az olyan fajok, mint a Clostridium difficile, elszaporodhatnak. Ennek oka lehet antibiotikum, vagy elhúzódó betegség, ami az immunrendszer gyengülését okozza. Ez súlyos, úgynevezett álhártyás bélgyulladást okozhat, ami hasmenéssel és fájdalommal jár.
Szerencsére a bélflóra támogatására számos lehetőségünk van. Ez nem csak akkor fontos, mikor már megtörtént a baj. Teljesen egészséges egyének is figyelhetnek erre az egyensúly megtartása érdekében. Közvetlenül a magas probiotikum tartalmú ételekkel tehetjük ezt. Ilyen a joghurt és a savanyú káposzta. A kiegyensúlyozott, rostdús étrend nem csak az egészségünknek, de a velünk lakó apróságoknak is hasznos. Illetve igyekezzük elhanyagolni a felesleges antibiotikum használatot, ami a rezisztencia elkerülésében is rendkívül kiemelendő!
Ezek a kicsi mikroorganizmusok aktívan hozzájárulnak az egészségünkhöz. Ha jól érzik magukat, mi is jól fogjuk – éppen ezért érdemes megfelelő figyelmet fordítani a támogatásukra.
fotó: Freepik