A Lush egy, főként a fiatalok körében elterjedt kézműves, természetes összetevőket felhasználó szépségápolási márka, ami sokkal több annál, mint aminek látszik. A kozmetikumok lázadója, ellent megy számos normának nevezett értékkel az iparban. Harcol az állatokon való tesztelések ellen, kiáll a környezettudatosság és a bolygónk védelme mellett, 2021-ben pedig a social média felületekről is stílusosan távozott. Összeszedtünk pár fontos tudnivalót a márkáról és arról, hogy hogyan lehet egy márka úgy a legnépszerűbb, ha nem fél kiállni az álláspontjai mellett.
A Lush-t 1995-ben alapította a brit hajgyógyász, Mark Constantine. Feleségével és öt további üzlettárssal karöltve vágtak bele az iparba. Az volt a céljuk, hogy gyümölcsökből, zöldségekből és egyéb természetes összetevőkből készítsenek kozmetikumokat. Az első üzlet Londonban nyílt és kínálatukban megtalálhatóak voltak szappanok, testápolók, samponok és hajápoló termékek. Ez a lista többszörösére növekedett az évek folyamán és ma már parfümök, sminkek, tusfürdők, arcápolási termékek és fürdőbombák széles választékából szemezgethetünk.

Érdekesség, hogy a cég a nevét egy vásárlók között kihirdetett pályázatnak köszönhetően kapta, a sok beérkező ötlet közül a Lush bizonyult a legalkalmasabbnak. Pár év alatt egyre nagyobbá nőttek és kis idő elteltével egyre több üzletet nyitottak Angliában, majd szerte a világon. Budapesten például négy boltjuk található.
A Lush nagyon sok szempontból más, mint társai a szépségápolási körökben. Egyedisége főként természetességében rejlik, a termékek 95%-ben natúr, adalékanyagoktól mentes, vegán összetevőkből készülnek, friss illóolajok, gyümölcsök és zöldségek felhasználásával. Arculatuk színes, feltűnő és modern, jellegzetes mámorító és felejthetetlen illatokkal. Sajnos fennálló és valós probléma az, hogy számtalan szépségápolási márka állatokon való kísérleteket folytat. Ez évente több százezer kisállat kínzásával és halálával egyenlő, ugyanakkor emellett az is bizonyított tény, hogy sokszor pont az ilyen termékek kártékonyabbak az emberi bőrrel szemben.

Ugyan az Európai Unió 2009 óta teljesen betiltotta az állatokon tesztelt termékek gyártását és 2013 óta forgalmazásukat, a világ több pontján ez még egy igen nagy probléma. A Lush ebben a témában emeli fel hangját és kampányol hangosan az állatkísérletek betiltása érdekében.

A Lush 2020-ban ingyenes kézmosási lehetőséget biztosított a Covid járvány lassítása érdekében üzleteiben, 2021-ben pedig olyat tett, amit előtte kevés világhírű márka mert meglépni. Véglegesen eltűntek olyan social média felületekről, mint az Instagram, a Facebook, a TikTok vagy a Snapchat. Ez azért volt kockázatos döntés, mivel napjainkban az, ha egy márka az interneten reklámozza magát, hatalmas eléréseket generál, ami egyenlő a nagyobb forgalommal és bevétellel. Döntésük annak volt köszönhető, hogy elmondásuk szerint elég volt abból, hogy a platformok rendelkeznek és sokszor visszaélnek a felhasználók adataival és nyerészkednek azokból. A média mentális és fizikai egészségre való negatív hatásaira is felhívták a figyelmet, hiszen ez egy olyan téma, ami az emberiség szinte egészét jelentősen érinti. A márka azt írta utolsó bejegyzései egyikében, hogy majd akkor térnek vissza a platformokra, amikor azok elég biztonságosak lesznek a felhasználók számára, megvédik őket a zaklatástól a károkozástól és a manipulációtól.

A Lush a médiából való eltűnését követően egyáltalán nem vesztett népszerűségéből, sőt, napjainkban keresettebb, mint valaha. A vásárlók bizalmat szavaztak nekik, hiszen üzenetük mindenkit érintő fontos társadalmi témákat dolgoz fel. Sokszor észre sem vesszük, hogy milyen sokat tudunk tenni saját magunkért és környezetünkért azzal, ha legalább egyszer kipróbálunk egy természetes, állatkísérletektől mentes terméket. Az elnevezés se tévesszen meg, hiszen sokszor ezeknek a termékeknek a minősége (és az illata) fényévekkel kellemesebb, mint egy ismeretlen eredetű társáé.
fotó: Lush Westend, Lush.com