2025. 01. 25. szombat - Pál, Gejza
Keresés
FRISS

Miért nincs értelme az újévi fogadalmaknak?

Január elsején sokan elhatározzák, hogy megváltoztatják életüket. Lefogynak, leszoknak a dohányzásról, többet olvasnak, vagy jobban figyelnek a szeretteikre. Bár ezek a célok jól hangzanak, legtöbbször nem teljesülnek. De vajon miért? Van még értelme az újévi fogadalmaknak?

Statisztikák mutatják, hogy az emberek többsége már január végére feladja az újévi fogadalmait. Ennek oka lehet, hogy a célok gyakran irreálisak. Gondoljunk csak olyan fogadalmakra, mint fogyás vagy a sportolás. Nincs konkrét terv vagy reális időkeret. Könnyen túlbecsüljük a képességeinket, majd amikor szembesülünk a nehézségekkel, feladjuk. Az újévi fogadalmak gyakran társadalmi elvárások eredményei. Az emberek az ünnepek után hajlamosak bűnösnek érezni magukat, mert túl sokat ettek, ittak, vagy keveset mozogtak. A bűntudatból származó célok nem válnak szokásokká.

A változásokhoz idő és fokozatosság szükséges. Ha valaki komolyan gondolja a céljait, nem kell várnia az újévre, hogy elkezdje. A komoly szándékú változáshoz bármelyik nap megfelelő.

Hogyan érdemes célokat kitűzni?

Az 5 elemből álló SMART módszer segíthet ebben:

Specifikus - Pontosan meghatározott, egyértelmű célok legyenek.

Mérhető - Legyenek mérföldkövek, amelyekkel követhető a haladás.

Elérhető - Reális, a képességeinknek megfelelő célok legyenek.

Releváns - Az értékrendünkkel és életcéljainkkal összhangban lévő célok legyenek.

Időhöz kötött - Konkrét határidővel ellátott célok legyenek.

Az újévi fogadalmak helyett törekedjünk arra, hogy minden nap fejlődjünk. A legfontosabb a folyamatosság és a kitartás. A valódi változásra mindig a ma a legjobb időpont!

fotó: Pixabay

hirdetes
hirdetes
hirdetes
hirdetes