A karácsony és a szilveszter az év legvártabb időszakai, amelyeket a családi összejövetelek, az ajándékozás, és az ünnepek varázsa tesz felejthetetlenné. Miután visszatérünk a munkába, majd a karácsonyfát és a díszeket is elrakjuk, sokunk számára előjön az üresség és a szomorúság. Ezt gyakran nevezik karácsony utáni depressziónak, amely egy természetes jelenség. A tökéletes karácsony vagy a jobb újév elmaradása is csalódottságot okozhat.
Karácsonykor az emberek többsége érzelgős állapotba kerül. A zene, a fények, a családi hagyományok és az ajándékok mind pozitív dolgok, amelyek felerősítik a boldogság érzetét. Amint véget ér a karácsony, az ünnepi jókedv helyét gyakran a csend, az unalom vagy az üresség veszi át. Ez természetes folyamat. Az ünnepek alatt az emberek többsége otthon van, a gyerekek a szünidő miatt, a felnőttek pedig szabadságolnak, otthon töltik napjait. Mindenki pihen, és azzal tölti idejét, ami számára kedves.
A karácsony utáni depresszió gyakran összefonódik a téli depresszióval, amelyet a rövidebb nappalok, a napsütés hiánya és a hideg időjárás befolyásol. Az ünnepi bevásárlás gyakran anyagi terhekkel jár, ami az ünnepek után bűntudatot okozhat. Sokan az ünnepi időszakban szorosabb kapcsolatban vannak barátokkal és családtagokkal. Az ünnepek után pedig már nincs így.
A karácsonyi készülődés és az újévi bulik után a hétköznapok szürkesége és a magány érzése gyakran erősebbé válik. Az év első napjaiban a kudarc is gyakoribbá válhat azoknál, akik a újévi fogadalmakat tettek. Fontos, hogy reális elvárásaink legyenek magunkkal szemben. Az apró sikereket is értékeljük.
Az önmagunkkal való tudatos törődés, a reális célok kitűzése és az apró örömök felismerése mind hozzájárul ahhoz, hogy minden napot új lehetőségként éljük meg.
fotó: Pixabay