2024. 09. 07. szombat - Regina, Marianna
Keresés
FRISS

Így áll a szlovák és a magyar munkaerőpiac

Szlovákiában vagy Magyarországon éri meg jobban munkát vállalni? Mekkora a munkanélküliség, valamint a legjobban és legrosszabbul keresők közti szakadék? Mennyire tudnak megélni a fizetésükből a dolgozók? Mutatjuk a számokat.

Cikksorozatunk első részében bemutattuk, milyen a gazdasági és demográfiai helyzet Szlovákiában és Magyarországon, a népesség mekkora hányadát fenyegeti a szegénység és hányan élnek rossz lakhatási körülmények között. Most azt nézzük meg, milyen a munkaerőpiaci helyzet a két országban.

Idén júniusban Szlovákiában 5,5 százalékos, míg Magyarországon 4,3 százalékos munkanélküliségi rátát jegyeztek fel. Országunkban a tartós munkanélküliség terén is rosszabb volt a helyzet, az aktív korúak 3,8 százaléka több mint 12 hónapja nem talált munkát, míg Magyarországon 1,4 százalékot tett ki ez az arány az Eurostat 2023-as évre vonatkozó adatai szerint. A 20 és 64 év közöttiek foglalkoztatottsága az idei év első negyedévében Szlovákiában 78,1 százalékon, Magyarországon pedig 81,2 százalékon állt. A frissdiplomások foglalkoztatási rátája 2023-ban országunkban 85,4 százalékos, szomszédunkban pedig 87,9 százalékos volt.

Az óránkénti munkaerőköltségek az idei év első negyedévében országunkban éves szinten 11,2 százalékkal, míg Magyarországon 13,7 százalékkal emelkedtek. Ebbe beletartoznak a bérek és a béren kívüli költségek, mint például a szociális juttatások.

Országunkban 2023-ban a foglalkoztatottak 4,9 százaléka dolgozott otthonról, míg a magyarországi munkavállalók mindössze 3,6 százalékának tették lehetővé a home office-t. A szlovákiai alkalmazottak 15,9 százaléka, míg a magyarországi dolgozók 7 százaléka dolgozott a hétvégéken. Szlovákiában az alkalmazottak 11,2 százaléka, Magyarországon pedig 4,4 százalékuk dolgozott az éjszakai órákban.

A tavalyi évben országunkban az aktív korúak 2 százaléka nem talált államdó állást, míg Magyarországon 1,1 százalékuk tartozott az ideiglenesen foglalkoztatottak körébe. Országunkban a 20 és 64 év közöttiek 3,3 százalékát, míg szomszédunkban 4 százalékukat foglalkoztatták részmunkaidőben.

Szlovákiában az idei évben 750 euró volt a bruttó minimálbér, Magyarországon pedig 675 euró. 2024 első negyedévében országunkban 1 447 euró volt a bruttó átlagkereset, míg Magyarországon 1 582 euró.

2023-ban a népesség legmagasabb ekvivalens rendelkezésre álló jövedelemmel rendelkező 20 százaléka Szlovákiában 3,6-szor annyit keresett, mint a legalacsonyabb jövedelemmel rendelkező 20 százalék. Magyarországon 4,5-szörös eltérést mutattak ki a jövedelemegyenlőtlenségek terén, ami megmagyarázza, miért magasabb az átlagkereset a szomszédos országban.

A tavalyi évben országunkban a népesség 10,4 százalékának jelentett hatalmas kihívást, hogy megéljen a fizetéséből. Magyarországon 7,9 százalékos rátát mértek.

Cikksorozatunk következő részében azt vizsgáljuk, mekkora a nemek közti szakadék a két országban.

fotó: Pexels

hirdetes
hirdetes
hirdetes
hirdetes