Nagyon későn önállósodnak a fiatalok országunkban, átlagosan csupán 31 éves korukban költöznek el a szülőktől. Az uniós tagállamok közül országunkban a második legmagasabb ez az életkor.
2023-ban az Európai Unióban a fiatalok átlagosan 26,3 éves korukig éltek a szüleikkel – derült ki az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) nemrégiben közzétett adataiból. Szlovákiában a fiatalok átlagosan 31 éves korukban hagyták el a „mamahotelt”.
Az uniós tagállamok közül Horvátországban (31,8 éves korukig), Szlovákiában (31 év) Görögországban (30,6 év) és Spanyolország (30,4 év) lógtak a leghosszabb ideig a szüleik nyakán a fiatalok, ezzel szemben Finnországban (21,4), Dániában (21,8), Svédországban (21,8) és Észtországban (22,8) hagyták el a legkorábban a szülői házat.
ném
A visegrádi országok közül mindössze Csehországban (25,4 év) nem érte el az uniós átlag szintjét ez az életkor. Régiónkon belül Szlovákiában éltek a fiatalok a leghosszabb ideig a szüleikkel, Magyarországon és Lengyelországban átlagosan 27,1 éves korukban kezdtek önálló életet.
Az összes uniós országra érvényes, hogy a nők fiatalabb korukban költöznek el a szüleiktől, mint a férfiak. Az EU-ban a nők átlagosan 25,4 éves korukban, míg a férfiak 27,2 éves korukban önállósodtak. Szlovákiában a nők 29,6 évesen, míg a férfiak 32,4 éves korukban hagyták el a szülői házat.
fotó: Pexels