Szlovákia EU-hoz való viszonyában változás figyelhető meg, az ország "problémás diákká" vált. Miroslav Řádek politológus szerint meglepő és hirtelen fordulat Szlovákia álláspontjának megváltozása az Oroszország elleni 18. szankciós csomag kapcsán.
A politológus emlékeztetett, hogy Fico miniszterelnök az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek a levele ellenére három hétig blokkolta a szankciós csomagot, majd hirtelen, Fico "valószínűleg valahonnan a nyári szabadságáról" küldött videóüzenete után megváltozott az álláspont.
Hangsúlyozta, hogy Fico eredeti feltételét nem hagyták jóvá, és az egyetlen írásos garancia, amelyet Szlovákia kapott, von der Leyen levele volt a miniszterelnöknek.
Bár a tárgyalások folytatódnak, a konkrét garanciák még nincsenek papíron, ezért a politológus a miniszterelnök hirtelen pálfordulását meglepőnek tartja.
Řádek úgy véli, az energiapolitika egész Európa problémája, mivel a kontinens nem rendelkezik elegendő energiahordozóval az ipari és lakossági felhasználás tekintetében. Ráadásul a gáz és az olaj geopolitikai fegyverré válhat, ami a 2022-es kelet-ukrajnai háború előtt is nyilvánvaló volt.
A politológus emlékeztetett, hogy Lengyelország és Csehország például az elmúlt három évben levált az orosz energiáról, mivel tisztában vannak azzal, hogy az orosz forrásokból való energiaellátás meghosszabbítja a kelet-ukrajnai háborút.
Ez a közép-európai országok versengésének kérdése, és kihívást jelent egész Európának.
Szlovákia megítélése az EU-n belül már megváltozott, és az ország nem az a partner, mint 2023 előtt. Nem csak a szankciókhoz való hozzáállásról van szó, hanem számos biztonsági kérdésről is, például a védelmi költségvetés növeléséről, a környezetvédelmi kérdésekről és az európai uniós források felhasználásának problémáiról.
A politológus szerint az EU problémás diákként tekint Szlovákiára, aki egykor engedelmes és jó volt, mára pedig lázadóvá vált.
Řádek feltételezi, hogy intenzív tárgyalások várhatók, és Szlovákia nyomást gyakorol az EU-ra, hogy konkrét pénzügyi mechanizmussal támogassa a gázárakat a háztartások számára. A politológus szerint a fogyasztóknak tudniuk kell, hogy a számlákon fizetett összeg nem fedezi a teljes fűtési költséget, mivel Szlovákia több százmilliárdot fordít a gázárak támogatására. Ha az EU nem hajlandó erre, Szlovákia kivételt kérhet a gáz- és olajszállítások terén, hogy a gázszállítás továbbra is biztosított legyen.
freeppik: EU parlament
