Ebben a modern világban az emberek egyre gyakrabban veszik észre magukon, hogy túlgondolnak dolgokat. Főleg olyanokat, amik jelentéktelenek és foglalkozni sem kéne velük. Annyira belénk ivódott az állandó agyalás, hogy képes eluralkodni rajtunk. Túlgondolunk döntéseket, helyzeteket, de még azt is, hogy melyik joghurtot vegyük meg az üzletben. A túlgondolás egyre gyakoribbá válik az információval teli világnak köszönhetően. De miért gondoljuk túl a dolgokat?
Az internet által szinte bármikor és bárhol információhoz juthatunk. Ez a hatalmas mennyiségű információ túlterhelheti az agyunkat. Amikor döntést hozunk, például hogy melyik telefont vegyük meg, olyankor rengeteg véleményt és információt megtalálunk online, ami könnyen összezavarhat minket. A sok tudnivaló miatt hajlamosak vagyunk minden tényezőt figyelembe venni, ezért végül túlgondoljuk a dolgokat.
A túlgondolásnak több oka is lehet. Ha jobban belegondolunk, akkor az egyik mindenképp az, hogy félünk attól, hogy hibázunk, vagy hibát követünk el. Úgy gondoljuk, ha mindent nagyon átgondolunk, akkor kevesebb az esély a rossz döntésre, pedig ez nem mindig igaz. Sokan drasztikusan azt gondolják, hogy egy rossz döntés mindenre kihatással van, ezért sosem tudnak dönteni, mert félnek attól, hogy rosszul döntenek. Nagyon sok időt elveszítünk, ha állandóan azon gondolkodunk, hogy jó-e, amit csinálunk, jól választunk-e.
A másik oka az, hogy mindenki mindig többet vár el tőlünk. Nem szabad összehasonlítani más életét a sajátunkkal. Mindenki máshol tart és éppen ott tart, ahol neki tartania kell, ne akarjuk más életét élni. A közösségi oldalak is felerősítik ezeket bennünk. Mikor azt látjuk, hogy más már lediplomázott, megnősült, letette a jogsit, vagy éppen drága helyen kirándul. Azt érezhetjük, hogy milyen rossz, hogy nekünk ez még nem sikerült, és messze van még, hogy mi azt elérjük. Ilyenkor muszáj, hogy eszünkbe jusson az, hogy a média nem a valóságot mutatja. Aki igazán boldog, az nem fogja posztolni az összes lényeges eseményt, hanem inkább megtartja magának. Nem fog mindig minden tökéletesen alakulni, hiába gondoljuk túl a dolgokat.
A stressz miatt gondolhatunk túl dolgokat. Ha idegesek vagyunk, akkor legtöbbször mindenben a rosszat látjuk csak, aggódunk, szorongunk. Sötéten látjuk a jövőt és a következményeket. A túlgondolás miatt lehetünk stresszesek, fáradtak, bizonytalanok. Ismerjük fel a problémákat! És ami a legfontosabb: Ne agyaljuk túl döntéseinket, legyünk lazábbak. Ha boldogok akarunk lenni, felejtsük el a túlagyalást.
szerző: Varga Ákos
fotó: pixabay