2025. 04. 21. hétfő - Konrád, Ervín
Keresés
FRISS

A vers a lelkünkről szól

A magyar költészet napja minden évben egy jó alkalom arra, hogy a versek közelebb kerüljenek az emberekhez. Idén Dunaszerdahelyen, a Nosztalgia sörözőben igazán különleges módon ünnepelték meg ezt a napot - versfalat avattak, amelyen helyi költők versei olvashatók.

Az esemény házigazdája Nagy Erika, a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának (SZMÍT) titkára volt. Szívhez szóló köszöntőjében megköszönte mindenkinek a részvételt – a költőknek, a hozzátartozóknak, az irodalomkedvelőknek és a fiataloknak is, akik szép számban érkeztek.

IMG_8173.jpg

A versfalon dunaszerdahelyi költők művei láthatók. Olyan neves alkotók versei köszönnek vissza, mint Csehy Zoltán (József Attila-díjas költő), Hodossy Gyula (József Attila-díjas költő, a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának elnöke), Zirig Árpád (író, költő), Polgár Anikó (Forbáth-díjas költő), Mészáros Károly (költő), Kulcsár Ferenc, (Forbáth-díjas költő), Tóth László, (József Attila-díjas költő, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja), Ravasz József (Forbáth-díjas költő).

IMG_8131.jpg

A rendezvényen részt vett többek között Hodossy Gyula is, aki beszédében így fogalmazott:

„Mindig nagy öröm, hogyha versről beszélünk, és az még nagyobb, hogy a költészet napján avathatunk fel egy sörözőben egy versfalat. Lehet azon filózni, hogy egy sörözőbe kell-e vers. Én azt mondom, mindenhova kell vers. Miről szól a vers? A vers a lelkünkről szól. A lelkünk ott van velünk állandóan, ahol vagyunk – tehát hogyha éppen sörözőben vagyunk, akkor abban a sörözőben is ott van bennünk a vers.”

IMG_8144.jpg

A versfal ötlete a Nosztalgia söröző tulajdonosától, Rácz Veronikától származik. Nemcsak kitalálta, hanem meg is valósította az elképzelését, és ezzel egy olyan helyet teremtett, ahol az irodalom valóban közelebb kerülhet mindenkihez.

„A Nosztalgiában a dunaszerdahelyi értelmiség színe-java gyakran megfordul, néha egy focimeccs miatt, máskor csak baráti sörözésre – ha felnéznek a falra, miért ne láthatnának verseket? Miért ne beszélgessenek a költészetről, vagy azokról a költőkről, kiknek a művei ott láthatók a falon?” – tette hozzá Hodossy Gyula.

A hangulatot Bertók István, Liszt- és Harmónia-díjas zongoraművész zenéje tette még emlékezetesebbé. A költők mellett Bíró Bulcsú, a tehetséges versmondó is szavalt a résztvevőknek. 

IMG_8151.jpg

A Csallóközi Népművelési Központ is csatlakozott a rendezvényhez társszervezőként, és annak igazgatója, Varga Viktor személyesen is jelen volt, hogy részt vegyen az ünnepélyes avatásban.

A költők közül többen személyesen is eljöttek, másokat hozzátartozóik képviseltek. Voltak, akik nem tudtak jelen lenni – például Csehy Zoltán és Polgár Anikó, akik éppen Kolozsváron tartózkodtak, illetve Zirig Árpád, aki korára való tekintettel nem tudta vállalni az utazást. Megemlékeztek azokra a költőkre, akik már nem lehetnek velünk, de családtagjaik képviselték őket. Jelen volt Kulcsár Ferenc özvegye, Terézia, valamint lánya és unokája, illetve Mészáros Károly unokája, Csiba Dávid is részt vett az eseményen.

Ez az esemény megmutatta, hogy a költészet ott lehet a mindennapjainkban is – akár egy pohár sör mellett, barátaink társaságában. A versfal nemcsak díszítés, hanem lehetőség is arra, hogy megálljunk egy pillanatra, és elgondolkodjunk egy-egy soron.

Az est üzenete: a költészet él, és ott van velünk – akár egy söröző falán is.

fotó: Virág Csenge

hirdetes
hirdetes