Komáromban, az 1945. május 8-án véget ért II. világháborúra, illetve a fasizmus alól való felszabadulásra már május 5-én megemlékeztek, az M. R. Stefánik parkban található Dunai flotta tengerésze szobornál. Az előrehozott ünnepségnek pragmatikus okai voltak, ám beszámolónkat mégis a mai napra időzítettük, hogy a történelemhez hűek legyünk.

Egy alapiskolás osztállyal, akik a Komensky suliból indultak, együtt érkeztem meg a helyszínre, ahol az 1945-öt idéző korabeli egyenruhákban strázsáltak vagy meneteltek katonai hagyományőrzők. A szobor előtti füves részen már javában gyülekeztek a megemlékezők, köztük a komáromi szlovák tannyelvű alapiskolák számos tanulója is. A hangszórókból eleinte szlovák ritmusok szóltak, majd a történelmi hűség kedvéért néhány méltán népszerű orosz dal is. A szervezők – együttműködve a katonákkal – a Katyusha dallamaira rendezgették sorba a koszorúkat.
Az ünnepségen tiszteletét tette Marcela Čavojová, Zuzana Matejičková, Erik Vlček – parlamenti képviselők, a Komáromi Járási Hivatal elöljárója, Tomáš Nagy, Ondrej Gajdáč, Komárom város alpolgármestere, a Szlovák Köztársaság fegyveres erői vezérkarának volt parancsnoka, Peter Vojtek tábornok.
Ünnepi beszédet mondott Tomáš Nagy, Pavol Tausk, az Antifasiszta Harcosok Szövetség elnöke, valamint Erik Vlček és Zuzana Matejičková. A szónokok emlékeztettek a történelmi tényekre, felidézték a 80 évvel ezelőtt történteket, kiemelték, mennyire fontos minden korban megküzdeni a népeket, nemzeteket elnyomókkal. Hangsúlyozták a béke fontosságát is, mely a II. világháború szörnyűségei után, annak idején: május 8-án a leghőbben áhított kincs volt.
Az emlékezés koszorúit a felszabadítók emlékkövére helyezték a megemlékezők, tisztelegve a múlt és a jelen hősei előtt.
fotó: Kalmár Csaba