Konferenciaként is aposztrofált történelmi versennyel csúcsosodott ki a Bencés emlékév a Selye János Gimnáziumban. Immár hagyománnyá vált: tavaly Selye-emlékévet hirdettek, akkor is nagy volt a diákok érdeklődése a tudományos kutatómunkát igénylő megmérettetésre, ahol nemcsak a tudás és az odafigyelés, hanem az előadásmód, illetve bizonyos esetekben bizony a humor is fontos szempont volt.
Ahogyan azt már portálunk is több cikkben megírta, a 2024-2025-ös tanévre Bencés emlékévet hirdetett a Selye János Gimnázium, annak apropóján, hogy 80 évvel ezelőtt, az 1944-45-ös tanév volt az utolsó, amikor a bencés atyák vezették a komáromi gimnáziumot. Az 1945 utáni történelmi fordulatok, a magyarellenes törvények miatt ez az oktatási intézmény is bezárásra került. Az évforduló hívta életre az emlékévet, melynek során számos program megvalósult, élményekkel gazdagodtak a gimnazisták.
Bencések a történelmi Magyarországon címet kapta az idei konferencia, melyen képviseltette magát a házigazda, a komáromi Selye János Gimnázium, továbbá a győri Cuczor Gergely Bencés Gimnázium, illetve a budapesti Szent István Gimnázium. A szakmai zsűri elnöke Barkó Ágoston bencés atya volt, a Tihanyi Bencés Apátsági Múzeum igazgatója. Társai az ítészek csapatában: Bödők Gergely történész, Vanya Péter helytörténész, dr. Dénesi Tamás a Pannonhalmi Főapátságtól, és Deák Irén, a Selye János Gimnázium volt pedagógusa.
Idén a győri Cuczor Gergely Bencés Gimnázium diákja, Wally Donát előadása nyerte el leginkább a döntéshozók tetszését. Rómer Flóris – egy polihisztor bencés, a Kárpát-medence múltjának szerelmese című munkájával bezsebelte az első helyezettnek járó kiemelt díjat, mely egy 1200 euró értékű kétszemélyes utazás a Jókai regényből (Az arany ember) is ismert Vaskapuhoz. Második helyen a Selye János Gimnázium diákja, Daniš Dorián végzett, sorrendben utána Morva Benedek a Szent István gimiből és Paár Balázs a Cuczor Gergely Bencés Gimnázium színeiben. Nyereményük a Király Püspök Alapítvány által felajánlott pénzjutalom volt, továbbá a Szlovákia – A történelmi Felvidék műemlékeinek képes enciklopédiája könyv, Orosz Örs felajánlásával, valamint egy Jókai-emlékcsomag is gazdára talált.
fotó: Kovács Maja