2025. 04. 26. szombat - Ervin, Jaroslava
Keresés
FRISS

Strázsamester! Láttad-e Puzzolát valahol? És ha nem, hol?

Több mint 40 művét elolvastam már a „nagy mesemondónak”! Könyvespolcaim ékei a Jókai-regények, akkor is, ha történetesen nem egy kiadásúak, így aztán a borítók formája, színe, keménysége legalább annyira eltérő, mint az író karaktereinek sorsa. Egy idő után azt merészeltem magamról állítani, hogy közelítek a Jókai-szakértői-szinthez. Aztán egy kellemes beszélgetős este kellős közepén, amikor szóba kerültek a kedvenc animációs filmek, és én gondolkodás nélkül rávágtam: Szaffi! – kiderült, hogy semmit sem tudok. Sem azt, hogy Jókai Mór nemcsak írt, hanem kiválóan rajzolt is. Sőt azt sem, hogy a kedvenc rajzfilmem is egy Jókai-adaptáció: A cigánybáró című mű ihlette Dargai Attilát, és alkotta meg az egyszer cigánylány, máskor fekete cica meséjét.

Hogy miért jutott eszembe pont most, pont ez a mese? Azért, mert legalább három olyan alkotást láttam Czafrangó Sylvia Magán Művészeti Alapiskolájának fogadótermében, ahol a Szaffi című animációs film alakjai tűntek fel: nagyon színesen, nagyon vidáman. Nem-nem: nem lesz újraforgatás, újrarajzolás! Az a film úgy jó, ahogyan van. De annyira kedvesek, mutatósak, szeretni valóak a szereplői, hogy másokat is megihletnek, korunk fiataljait is rajzolásra, festésre ihletnek. És most jutottunk el mondanivalóm egyik legfontosabb részéhez: 2025 alap- és középiskolásaihoz. Azokhoz a tizenéves fiatalokhoz, akik a Czafrangó Sylvia vezette iskola felhívására képzőművészeti alkotásokat hoztak létre, melynek témája Jókai Mór volt. Képzeljék: ők pontosan tudták, hogy Szaffi egy Jókai-regényből született. Jó, megengedem: lehetséges, hogy az eredeti művet, A cigánybárót nem olvasták, helyette csak a rajzfilmet nézték meg. De pontosan tudták, mit kell megnézni. Mert ismerik az írót, ismerik a műveit. És ez a legfontosabb, mert a közhiedelem már elkezdte temetni Jókai Mór írásait, mondván, a felnövekvő generációk túl nehéznek, akár unalmasnak tartják. De jó, hogy ezt az állítást épp a felnövekvő generációk cáfolják meg!

Frédéric Chopin Tavaszi keringője – Kaszbeková Kristína előadásában – nyitotta a Czafrangó Sylvia Magán Művészeti Alapiskola díjátadó ünnepségét. Az iskola a Jókai 200 emlékévhez kapcsolódva képzőművészeti pályázatot hirdetett meg, melynek pénteken tartották ünnepélyes megnyitóját, valamint díjátadóját. Az igazgatónő ismertette Jókai Mór életútját, majd megemlítette, hogy a beérkezett művek alapos fejtörést okoztak a zsűrinek, ugyanis legnagyobb részük kiváló minőségű alkotás volt. Ezért a 9 fődíjon kívül még számos különdíjat is kiosztottak.

_DSC9914.JPG
Részlet a kiállításból. Forrás: Kalmár Csaba

Az alapiskola alsó tagozat kategóriában 1. helyen végzett Nagy Ákos, második lett Krastenics Katia, harmadik pedig Miriam Maťašovská. Alapiskola felső tagozatosoknál 1. helyen Bonda Noémi, második lett Fűri Abigél, harmadik Anda Lilla. Középiskolások kategóriában első Beke Carmen Lea, második Dobosi Rebeka, harmadik Mikite Lilla Réka. Különdíjat vehettek át: Bese Rozália, Macsali Dóra, Szalai Sára, Paluska Krisztina, Borka Eszter, Szabó Janka Noémi, Petrik Eszter, Szalai Zsombor, Mirtill Gergely, Palló Krisztina és Vas Fruzsina Anna.

_DSC9920.JPG
Egy képben Az aranyember, Szaffi és A sárga rózsa. Forrás: Kalmár Csaba

Ha tehetik, látogassanak el a Czafrangó Sylvia Magán Művészeti Alapiskolába, tekintsék meg a műveket: megéri! Aztán irány haza, egy kis nasi, bekuckózás, hozzá pedig Szaffi! Mert mikor máskor emlékezzünk ily méltón Jókai Mórra, mint születésének bicentenáriumán?
fotó: Kalmár Csaba, Bozsaky Tamás

hirdetes
hirdetes