A Szlovákiai Civil Becsületrend megújult kuratóriuma idén is odaítélte díját: a tavalyi évtől eltérően most két díjazott volt, jobban mondva egy házaspár, melynek mindkét tagja kiemelkedő és áldozatos munkát végzett a saját szakterületén, valamint egy nyugalmazott orvos, orvostörténész. Az ünnepélyes díjátadóra a Komáromi Napok zárónapján, vasárnap került sor, a komáromi Öregvárban, a Lőporos rendezvényteremben.
A díjátadót a Concordia Vegyes Kar pompás előadása nyitotta. A téglafalak, a boltíves terek kiváló akusztikát biztosítottak Komárom legszebb hangú torkainak. Előadásuk után Klemen Terézia alapító elnök, ötletgazda ismertette az egybegyűltekkel a Szlovákiai Civil Becsületrend megújult kuratóriumának tagjait, illetve a kiválasztási kritériumokat.
A Szlovákiai Civil Becsületrend PT az állampolgárok olyan körét hozta létre, amelynek tagjai az emberi együttélés legfontosabb tényezőinek a becsületet és a tisztességet, a kölcsönös toleranciát és egymás tiszteletét, a testvériséget és a barátságot, valamint az önzetlen segítőkészséget a legnemesebb emberi értékeknek tartják.
„Meggyőződésünk, hogy az emberi értékek minden időben követendő példaként szolgálhatnak a társadalom tagjai számára. Az általunk létrehozott Szlovákiai Civil Becsületrend e nemes emberi értékeket felmutató cselekedeteket és életutakat kívánja elismerni. Ez az elismerés anyagi díjazással nem járó évenkénti kitüntetés, amelynek társadalmi értékét kizárólag az azt odaítélők által képviselt szellemi-erkölcsi tőke adja”
– vallják a Szlovákiai Civil Becsületrend Polgári Társulás tagjai. A megújult kuratórium tagjai: Bauer Dávid, Benyák Mária, Csehi Ágota, Dusza János, Élesztős Pál, Hulkó Gábor, Fibi Sándor, Klemen Terézia, Kollár Zoltán, Komzsík Attila, Ladányi Lajos, Novák Mónika és Wurczer Péter.
A díjra olyan személyt lehet javasolni, aki tetteivel más közösség, emberek javára olyan tevékenységet végez, amelyet sem intézmény, sem más magánszemély anyagilag nem honorál. A javaslat értékét emeli, ha az adott személy valamilyen kulturális értékek megmentésén dolgozik vagy állampolgári jogokat védelmez.
„Légy egy fűszálon a pici él, s nagyobb leszel a világ tengelyénél – József Attila szavait idézve olyan fűszálak után kutat polgári társulásunk, olyan éleket keresünk, akik példaképei lehetnek másoknak, egész közösségeknek. Nálunk nem a politikai hovatartozás számít, sem a bőrszín! Az emberi értékek közvetítésére helyezzük a hangsúlyt: díjazottjaink – saját meggyőződésünk szerint – tisztességes, rendes, becsületes személyek, talpig emberek!”
– hangsúlyozta nyitó beszédében Klemen Terézia.
2025-ben a Szlovákiai Civil Becsületrend díjazottja Strba Sándor és felesége, Strba (született Bajcsi) Katalin. Sándor tanárként, helytörténészként dolgozott, Érsekújvár történelmét kutatta, nagyon sok előadást tartott, melyet a felnövekvő generációk, a gyerekek is élvezettel hallgattak, ugyanis nemcsak a száraz tényeket közölte, hanem anekdotázott, korabeli történeteket, akár egy-két pletykát, érdekességeket is szőtt a mondanivalójába. Vártörténeti séták és megannyi kiadvány viseli Strba Sándor nevét.
Felesége, Katalin világéletében rajongott a könyvekért. Nyugdíjba vonulásáig az érsekújvári Anton Bernolák Könyvtárban dolgozott. Utána férjével közösen létrehozták a Bibliotéka Kaláka Magánkönyvtárat. Elsőrendű céljuk az volt, hogy megóvják a könyveket Szlovákia szerte a kidobástól, akár megsemmisítéstől. Egy internetes figyelemfelhívás után több mint 700 adományozó találta meg a házaspárt, jelenleg körülbelül 45 ezer kötet sorakozik könyvtáruk polcain: szabályosan rendszerezve Strba Katalin által.
A házaspár laudációját Novák Mónika prezentálta.
„Havasi emberek megfigyelése, miszerint a viharban eltévelyedettek akkor kerülnek végveszélybe, ha már hátra felé sem tájékozódhatnak, mert lábuk nyomát a hó befújta.”
Sütő András eme szavait választotta munkássága mottójául Kiss László orvos, orvostörténész, aki háziorvosi munkáját Ipolyságon kezdte, majd Dunaradványra került, ahol gyógyított egészen nyugdíjba vonulásáig. Kiss László munkásságát és életútját Lacza Tihamér újságíró méltatta. Kiemelte a sosem lankadó kutatómunkát, valamint az orvos emberségességét, amivel nemcsak a fiatalabb szakmabelieknek, hanem a hétköznapi, az utca emberének is igyekezett segítségére lenni, megfelelni.
A díjátadó végén a Budapesti Operettszínház művésznője, Kékkovács Mara bűvölte el a közönséget, az ünnepséget pedig a hazai Concordia zárta.
fotó: Kalmár Csaba