Fehér füst szállt fel a Sixtus-kápolna kéményéből: új pápát választottak a konklávé második napján, 2025. május 8-án. A bíborosok döntöttek: a 69 éves amerikai bíboros, Robert Francis Prevost lett a római katolikus egyház új feje, aki a XIV. Leó nevet vette fel. Ő lett a történelem 267. pápája. Cikkünkben beszámolunk többek közt az életéről, nézeteiről és az első fontos eseményeiről pápaként.
Az új egyházfő első szavai a Szent Péter téren így hangzottak: „Béke legyen mindnyájatokkal!” Beszédében köszöntötte a híveket és megemlékezett elődjéről, Ferenc pápáról, aki 2025. április 21-én hunyt el.

Mit kell tudni XIV. Leó pápáról?
Az első amerikai katolikus egyházfő Robert Francis Prevost néven született Chicagóban 1955. szeptember 14-én, francia eredetű családban. 1977-ben szerzett matematikai BA fokozatot, és ugyanebben az évben lépett be az Ágoston-rendbe, 1981-ben tette le az örökfogadalmat, 1982-ben szentelték pappá. 1987-ben Rómában szerzett teológiai doktori fokozatot. 1988-ban Peruba, a trujillói misszióba küldték, hogy a Chulucanas, Iquitos és Apurímac vikariátusokban az Ágoston-rendi jelöltek közös képzését vezesse.

1998-ban kinevezték a chicagói Jó Tanács Anyja tartomány perjelévé, ezért a következő évben visszatért az Egyesült Államokba. 2001-ben megválasztották a rend általános perjelévé, így ő lett a felelős az Ágoston-rend tervezési és irányítási folyamataiért. Ferenc pápa 2014. november 3-án a perui chiclayói egyházmegye apostoli kormányzójává nevezte ki, ezzel együtt szufári címzetes püspöki méltóságra emelte, 2014. december 12-én szentelték püspökké. A Szentatya 2020. április 15-én kinevezte a callaói egyházmegye apostoli kormányzójává, majd 2023-ban a Püspöki Dikasztérium prefektusává.
Ferenc pápa 2023. szeptember 30-án bíborossá kreálta a Szent Péter-bazilikában.

A pápa névválasztása
Pápai névválasztása – XIV. Leó – egyfajta iránytű is lehet. Az új pápa valószínűleg XIII. Leó örökségét kívánja követni, aki 1878-tól 1903-ig vezette az egyházat. XIII. Leó célja az volt, hogy a katolikus tanítást összeegyeztesse a modern világgal, és megpróbált hidat építeni a vallás, a kultúra és a társadalom között. Ő írta a legtöbb enciklikát az egyház történetében, és elkötelezetten foglalkozott a munkások és a szociális kérdések helyzetével is. Bár nem tudta maradéktalanul elérni céljait, őt tartják az első modern pápának.

Többen úgy vélik, hogy olyan pápát választottak, aki nagyon hasonló az elődjéhez. XIV. Leó támogatja Ferenc pápa azon törekvését, hogy az elvált, majd polgári házasságot kötött katolikusok is részesülhessenek a szentáldozásban. Elődjénél visszafogottabban viszonyul az LMBTQ-közösség ügyeihez. Korábbi megszólalásaiban fenntartásait fejezte ki a homoszexualitással kapcsolatos életformákkal, valamint az azonos nemű szülőkből és örökbefogadott gyermekeikből álló családmodellekkel szemben.

XIV. Leó pápa beszéde a megválasztása után:
Kedves testvérek! A béke legyen veletek! Ez volt a feltámadt Krisztus első köszöntése, a jó pásztoré, aki életét adta Isten nyájáért. Én is azt szeretném, hogy ez a békeköszöntés belépjen a szívetekbe, elérje családjaitokat, minden embert, bárhol is van, az összes népet az egész földön. A béke legyen veletek!

Ez a feltámadt Krisztus békéje, mely egy fegyvertelen és lefegyverző béke, alázatos és kitartó. Istentől jön, attól az Istentől, aki mindannyiunkat feltétel nélkül szeret. Még fülünkben őrizzük Ferenc pápa gyenge, de mégis bátor hangját, amellyel megáldotta Rómát! Azé a pápáét, aki megáldotta Rómát és áldását adta a világra, az egész világra Húsvét reggelén. Engedjétek meg, hogy folytassam ugyanezt az áldást: Isten szeret minket, Isten mindenkit szeret, a rossz nem fog győzedelmeskedni! Mindannyian Isten kezében vagyunk. Krisztus tanítványai vagyunk. Krisztus megelőz minket. A világnak az ő világosságára van szüksége. Az emberiségnek rá van szüksége, mint hídra, hogy Isten és szeretete elérjen hozzá.

Segítsétek ti is egymást a hidak építésében, a párbeszéddel, a találkozással, hogy összefogjunk mindannyian és egyetlen nép legyünk mindig békében. Köszönet Ferenc pápának!
Szeretnék köszönetet mondani minden bíboros testvérnek, aki engem választott, hogy Péter utóda legyek és veletek együtt haladjak, mint egységes egyház, mindig a békét, az igazságosságot keresve, igyekezve mindig Jézus Krisztushoz hűségesen dolgozni, félelem nélkül, hogy hirdessük az evangéliumot, hogy misszionáriusok legyünk. Szent Ágoston fia vagyok, ágostonrendi, aki azt mondta: „Veletek keresztény vagyok és értetek püspök”. Ebben az értelemben mind együtt haladhatunk a haza felé, melyet Isten készített nekünk.

Külön üdvözlet a római egyháznak! – mondta az új pápa, és a hívek tapssal válaszoltak. Együtt kell keresnünk, hogyan legyünk missziós egyház, olyan egyház, amelyik hidakat épít, a párbeszédet, mindig nyitottan, tárt karokkal, ahogy ez a tér. Mindenkit, mindenkit, akinek szüksége van az irgalmas szeretetünkre, a jelenlétünkre, a párbeszédre és a szeretetre.
XIV. Leó ezután spanyolul szólt a hívekhez: Engedjétek meg, hogy egy szóval köszöntsem a kedves perui egyházmegyémet (Chiclayo), ahol a hűséges nép elkísérte püspökét, osztozott a hitében és oly sokat adott, hogy továbbra is Jézus Krisztushoz hű egyház legyen.

Róma, Olaszország és az egész világ híveihez fordulva az új pápa megerősítette: szinodális egyház akarunk lenni, zarándokoló egyház, olyan egyház, amelyik mindig a békét keresi, mindig a szeretetet keresi, mindig közel akar lenni különösen azokhoz, akik szenvednek.
Ma a Pompeji Szűzanyához szóló könyörgés napja van. Mária édesanyánk mindig velünk akar járni, közel lenni hozzánk, segíteni közbenjárásával és szeretetével. Ezért most szeretnék veletek együtt imádkozni. Imádkozzunk együtt ezért az új küldetésért, az egész egyházért, a békéért a világban, és kérjük ezt a különleges kegyelmet Máriától, a mi édesanyánktól! - fohászkodott a pápa, majd a téren összegyűltekkel elimádkozta az Üdvözlégyet és áldást adott.

Az első eseményei pápaként:
Május 9-én, pénteken délelőtt 11 órakor XIV. Leó pápa szentmisét mutatott be a Sixtus-kápolnában a bíborosokkal. Május 11-én, vasárnap délben elimádkozza a Regina Coeli Mária-imát a hívekkel a Szent Péter-bazilika központi loggiájáról. Május 12-én, hétfőn délelőtt 10 órakor a vatikáni VI. Pál-teremben, az új pápa találkozik a média képviselőivel.
forrás: SITA, MTI, vatincannews.va
fotó: SITA, Wikipédia, Vatican News