2025. 04. 29. kedd - Péter, Lea
Keresés
FRISS

Ferenc pápa halála: emlékezés enciklikáinak tükrében

Húsvéthétfő reggelén, életének 89. évében elhunyt Ferenc pápa, a katolikus egyház feje.

Ferenc pápában sokan a szeretet, a szolidaritás és a társadalmi igazságosság hiteles szószólóját látták. Ezt a “hiteles” szavat mindenképp érdemes hangsúlyozni. Erre majd még sokszor és sokan hivatkoznak majd.

Ferenc pápa ravatal 6 - SITA.jpg

2013-as megválasztása óta Ferenc pápa jelentős reformokat indított el az egyházon belül. Ezen felül, enciklikái világos és bátor válaszokat adtak korunk égető társadalmi és környezeti kihívásaira. Ferenc pápa négy enciklikát adott ki 12 éves pontifikátusa alatt. Két legismertebb enciklikája, a Laudato si’ és a Fratelli tutti. Ezek új távlatokat nyitottak a globális gondolkodásban. Gyakorlatilag olyan témákat érint, melyekkel az előző pápák ilyen formában nem foglalkoztak. 

A Laudato si’ enciklika a környezetvédelem sürgető szükségességére hívta fel a figyelmet. Ferenc pápa hangsúlyozta az ember szerepét a klímaváltozásban, és arra buzdította a világot, hogy felelősen bánjon a természeti erőforrásokkal. A dokumentum a „közös otthonunk” megóvására szólította fel a nemzeteket, és globális összefogást sürgetett a fenntarthatóság érdekében.

Ferenc pápa ravatal 8 - SITA.jpg

A Fratelli tutti a testvériség és a szolidaritás eszméjét állította középpontba. Ferenc pápa ebben az enciklikában a világjárvány által felerősített társadalmi és gazdasági egyenlőtlenségekre igyekezett válaszolni, a közösségi felelősség és az egymás iránti megértés fontosságát hangsúlyozta. Az enciklika hűen tükrözi azt a humanista és szociális látásmódot, amely Ferenc pápa egész szolgálatát meghatározta. Ez pedig nem más, mint a szeretet, a párbeszéd és a béke építésének fontossága. Gyakorlatilag ez az szemlélet jellemezte őt egész életében.

Ferenc pápa halálával az egyház komoly kihívással néz szembe: hogyan folytatható az általa megkezdett út, illetve ez az út-e az, amelyen az egyháznak járnia kell. Utóda - egyszerűen szólva - nem lesz könnyű helyzetben. Olyan örökséget vesz át, amely nem csupán intézményi reformokat hozott, hanem ez az örökség ráhatással volt/van a szellemi és erkölcsi változásokra is. Természetesen, bizonyos elfogadható keretek között. Az általa képviselt értékek, mint például a  társadalmi igazságosság, a környezetért való felelősség  vagy az emberi kapcsolatok erősítése… Ezek egytől-egyig túlmutatnak a katolikus egyház határain. És túlmutatnak a 12 év pontifikátuson is. 

APTOPIX_Vatican_Pope_99136.jpg

Ferenc pápa enciklikái inspirációként szolgálnak mindazoknak, akik hisznek abban, hogy a szeretet, a béke és az együttérzés képes formálni a jövőt. Persze, kérdéses, mit jelentenek a mai kor embere számára ezek a pozitív erkölcsi normák.

A Fratelli tutti 2015-ben, a Laudato si’ pedig 2020-ban jelent meg.

Az egyház új vezetőjének lesz a feladata ezt az örökséget továbbvinni, vagy más irányba terelni az elhunyt pápa elképzeléseit. Nyilvánvalóan új kérdések és kihívások is lesznek. Hogy ezekkel hogyan tud majd megbirkózni a következő pápa, egyelőre csak Isten a tudója.

fotó: SITA

hirdetes
hirdetes
hirdetes
hirdetes