Ahogy arról már korábban beszámoltunk, 2025. április 21-én, húsvéthétfőn 88 éves korában elhunyt Ferenc pápa. Miközben a gyászidőszak elkezdődött, a következő pápa kiléte került a figyelem középpontjába. A fogadóirodák kissé morbid módon spekulációba kezdtek a lehetséges jelöltekről. A magyar Erdő Péter neve is felmerül a listákon, bár ő jelenleg csak a hatodik helyen áll az esélyesek rangsorában.
A szavazás legkorábban a pápa halála utáni 15. napon, legkésőbb pedig a 20. napon kezdődhet meg. A Ferenc pápa utódját megválasztó konklávé május 7-én, délután fél ötkor veszi kezdetét.
A történelem során többször is bebizonyosodott, hogy a pápaválasztás végkimenetele nem kiszámítható. Maga Ferenc pápa is meglepetésként került Szent Péter székébe 2013-ban. Akkor sem ő volt a favorit, mégis ő lett a konklávé választottja.
Cikkünkben bemutatjuk az első négy esélyest:
1. Pietro Parolin (70)

Pietro Parolin olasz katolikus püspök, bíboros és szentszéki diplomata. 2013. október 15. óta tölti be a pápai államtitkári tisztséget, valamint tagja a Bíborosi Tanácsnak is. Ő a Római Kúria egyik legbefolyásosabb alakja.
Parolin nézeteiben közel áll Ferenc pápához, gyakran emeli fel szavát a háborúk és a kizsákmányolás ellen. Hangsúlyozza az államok felelősségét a globális felmelegedés elleni küzdelemben, amelyet az emberiség egyik legsürgetőbb kihívásának tart. Határozottan kiáll az Egyház hagyományos tanítása mellett olyan kérdésekben, mint az abortusz, az eutanázia és a melegházasság elutasítása. A papi cölibátus megőrzése mellett van, ugyanakkor fontosnak tartja a nyitottságot és a párbeszédet a kérdésben.
2. Luis Antonio Tagle (67)

Luis Antonio Tagle Fülöp-szigeteki bíboros, jelenleg a Népek Evangelizációjának Kongregációja prefektusa és a Nemzetközi Karitász elnöke. 2011 és 2020 között a manilai főegyházmegye érsekeként szolgált.
Tagle bíboros személyiségében és teológiai nézeteiben szintén közel áll Ferenc pápához, emiatt gyakran ázsiai Ferenc néven emlegetik. Közvetlen, vidám és karizmatikus személyiség, aki nem fél kényes témákban megszólalni. Felszólalásaiban rendszeresen ráirányítja a figyelmet a harmadik világban élő keresztény közösségek kihívásaira – a paphiányra, az elnyomásra, a vallásszabadság megsértésére – valamint a fiatalokat érintő problémákra, mint az oktatás hiányosságai vagy a családi értékek háttérbe szorulása. Emellett gyakran bírálja a fogyasztói társadalmat.
3. Matteo Maria Zuppi (69)

Matteo Maria Zuppi olasz katolikus püspök és bíboros, 2015 óta Bologna érseke.
XVI. Benedek pápa 2012. január 31-én nevezte ki címzetes püspökké és római segédpüspökké, majd 2015 októberében Ferenc pápa bízta meg a bolognai érsekséggel. 2019 októberében bíboros lett. Szociális érzékenysége, a béke iránti elkötelezettsége és a közvetlen, emberséges stílusa miatt sokan Ferenc pápa örököseként tekintenek rá.
4. Peter Turkson (76)

Peter Kodwo Appiah Turkson ghánai bíboros, korábban a Cape Coast-i főegyházmegye érseke, jelenleg az Igazság és Béke Pápai Tanácsának volt elnöke. II. János Pál pápa 2003-ban emelte bíborosi rangra.
A 2013-as konklávé idején a média egyik legesélyesebb pápajelöltként tartotta számon. Amennyiben megválasztanák, ő lenne a modern kor első fekete, afrikai pápája. Turkson rendkívül fontosnak tartja a környezetvédelmet és a társadalmi igazságosságot, gyakran szólal fel a szegénység, az egyenlőtlenségek és az emberi méltóság védelme érdekében.
fotó: ChatGPT, SITA