2025. 03. 26. szerda - Emánuel, Emanuel
Keresés
FRISS

Vallásos élet a lengyel internáló táborban

Köztudott, hogy az 1939. szeptember 1-jén kitört német-lengyel háborúban Magyarország a semlegesség álláspontjára helyezkedett. Mivel Lengyelország úgymond „harapófogóba” került, nagyon sok lengyelnek el kellett hagynia hazáját. Körülbelül száz-százhúszezer lengyel menekültet Magyarország fogadott be, s a törzstisztek egy része Ipolyhídvégre, a volt csendőrlaktanyába került. 

Az esztergomi Prímási Levéltárban őrizték az egyik tiszt kézzel írt naplóját, amit 2010-ben a lengyel szöveg hasonmás formájában, magyar fordítás kíséretében megjelentettek. (A lengyel tisztek hídvégi tartózkodásáról részletesebben írok a Hydwegtől Ipolyhídvégig c., 2020-ben kiadott falumonográfiámban)

Tudnunk kell, hogy a menekültekkel több pap, szerzetes, tábori lelkész is érkezett Magyarországra, s a „zömében katolikus lengyelek körében elemi igény mutatkozott hitük, vallásuk megélése iránt”.

Presinszky Ferenc plébános képe. Fotó Csáky Károly.JPG

Az ipolyhídvégi lengyel tisztek lelki szükségleteit kezdetben Presinszky Ferenc helybeli lelkész oldotta meg, aki bírván a szlovák nyelvet is, szót tudott érteni a katonákkal. Később saját tábori papjuk is volt, aki szintén együttműködött a hídvégi lelkésszel. Ennek kapcsán olvassuk az alábbiakat a naplóban: 

„A nagy szerencsétlenségek idején általában szívesen fordul az ember Istenhez, az internáltak is szívesen jártak a helyi templomba. A táborban nem volt lengyel lelkipásztor. (Kezdetben – Cs. K. megj.) A táborlakók számára tartott misét a magyar plébános mutatta be. Az atya szívesen viszonyult a lengyelekhez, könnyen meglehetett őt érteni, mivel a szlovák nyelvet is beszélte.” 

1940 júniusában megalakult Ipolyhídvégen a lengyelek tábori kórusa is, amely később igen színvonalas munkát végzett. Emlékezetes volt a tábor 1940. évi karácsonya is. Ahogy olvasható:

„A második idegen földön töltött karácsony komoly hangulatban zajlott. Szentestén a tisztek összegyűltek a társalgóban és ostyával kínálva egymást ünnepi jókívánságokat mondtak egymásnak./…/ Az első és második ünnepnapot ugyanúgy töltötték el, mint bármely más ünnepet, részt vettek a helyi templom ünnepi miséjén.”

A lengyel tisztek igen nagyra értékelték a hídvégi magyarok irántuk tanúsított humánus magatartását. Különösen azért voltak hálásak, hogy templomukban végezhették szentmiséiket, s az itteni lelkiatya, Presinszky Ferenc is nagy megértéssel volt irántuk. De elismeréssel szóltak a tábor egyes magyar tisztjeinek emberségéről is. 

A  felújított Fekete Madonna. Fotó Csáky Károly.JPG

A tisztek elhatározták, hogy mindezért valami emléktárgyat hagynak itt maguk után. Mivel a táborlakók közt akadt képzőművész is, úgy döntöttek, hogy egy-egy olajképet adományoznak a templomnak, illetve az arra érdemes magyar embereknek. Az 1942-es bejegyzéseknél találjuk az alábbi beszámolót: 

„Augusztus 30-án az internált tisztek a helyi templomnak adományozták a Czestochowai Madonna festmény másolatát, amelyet Lewartowski Jan százados olajjal készített./…/Elhatározták, hogy a festmény alá elhelyeznek egy márványtáblát, rajta a következő magyarul és lengyelül írott szöveggel: „ A lengyel internált katonák a magyaroknak” – „Internowani źolnierze polscy Wengrom – 1942”

A  Fekete Madonna-kép ma is megvan a templomban, amely eredetileg annak első felében volt. Egy ideig ugyan hiányzott innen, de mára szépen felújították. A régi fakereten a lengyel címer, egy tiszti érdemrendfokozot, búzakalász és pipacs látható. A Mária-kép ma a karzat alatti oszlopon található.

fotó: Csáky Károly

hirdetes
hirdetes
hirdetes
hirdetes