A méhészet elsődleges feladata a méz és egyéb méhészeti produktumok termelése, a mezőgazdaság számára nélkülözhetetlen megporzás, valamint az ökológiai egyensúly fenntartásához való hozzájárulás.
A méz fontos alkotórésze az egészséges táplálkozásnak. Az egészségvédelem, a betegségmegelőzés szempontjából fontos élelmiszernek tekintendő. Szlovákiában mintegy 350 ezerre tehető a méhcsaládok száma, és a mintegy 20-22 ezer méhésznek köszönhető az évi 5,5 millió kg méz előállítása. Méhészeink régóta figyelmeztetnek a méhek és a méhtermékek tisztasága védelmének fontosságára. Szerintük korunkra sajnos jellemző az a törekvés, hogy a méheknek ezt a természetes, tiszta produktumát művi úton előállított pótlékkal helyettesítsék. Hogy ez mennyire így van, egy EU-s laborvizsgálati eredmény szerint az unión kívül érkező méz fele hamis, rizsből, búzából, cukorrépából készült.
Az iméntiek ismeretében minden rendezvény fontosnak számít, amely a méhészetet és a méhészeti termékeket népszerűsíti. Ezt a célt szolgálja az évről évre Inámban megrendezett mézfesztivál, amely idén július 6-án 24. évfolyamához érkezett.
A rendezvény minden alkalommal a községháza falán elhelyezett Sőtér Kálmán-emléktábla megkoszorúzásával veszi kezdtetét. Ugyanis a 190 éve született közismert méhész, méhészeti szakíró, Sőtér Kálmán 1874-ben Inámban telepedett le, és itt egy téglából épült méhészetet alapított, amely hamarosan országos hírnévre tett szert. A méh világa című kétkötetes műve - több mint 2000 oldalon - még ma is gyakran forgatott munka a méhészek körében.
A koszorúzást követően a szabadtéri színpadon Régi Zsolt, a település polgármestere nyitotta meg a színvonalas kulturális programmal folytatódott fesztivált. Megtisztelte jelenlétével a rendezvényt Ondrej Lunter, Besztercebánya megy elnöke és Jámbor László, megyei képviselő.
A helyi óvodások fellépésével indult a délutáni szórakoztató műsor, melynek első felében bemutatkozott az ipolybalogi Bukréta hagyományőrző csoport, az ipolynyéki Palóc Népdalcsoport, a cserháthalápi éneklőcsoport, valamint a balassagyarmati Százszorszép Palóc Gyermek Dalkör.
A műsor második felében Rigó Mónika, a cigánydalok koronázott énekesnője mutatkozott be cigányzenekari kísérettel, majd Bordás Barbara és Altsach Gergely zenés műsorát láthatta a közönség, amely a továbbiakban Szűcs Antal Gábor és a Gipsy Kings Experience együttes produkciójának tapasolhatott. A Fonogram-díjas Vastag Csaba élő koncertje zárta a műsort.
Az idei mézfesztiválon sem maradt el az immár hagyományosnak számító mézessütemény-verseny. Ezúttal a Nagy Zsófia-Húšťava Adrienn-Auguszt József összetételű, valóban szakmai zsűri bírálta el a versenyre beérkezett mézesalapú süteményeket. A zsűri elnöke, Auguszt József, a budapesti híres Auguszt-csukrászda tulajdonosa volt, akinek dédapja, Auguszt Elek Inámban született, és Balassagyarmaton tanulta ki a cukrászmesterséget. Nevéhez fűződik az Auguszt-cukrászdinasztia megalapítása.
Visszatérve a versenyhez, tíz sütni szerető és tudó hölgy nevezett a versenybe. A zsűri értékelése szerint az ipolynyéki Dobos Slávka süteménye érdemelte ki az első helyet, a szintén ipolynyéki Molnár Zsuzsannáé a második, a kóvári Orem Iréné a harmadik helyet. Különdíjat kapott az inámi Nagy Evelyn és az ipolynyéki Garaj Laura mézessüteménye.
Fotó: Inámi községi hivatal archívuma