Bejárták a világot, Ferenc pápa előtt is énekeltek. Abban a rendszerben alakultak, amely – finoman szólva – nem nézte jó szemmel a templomhoz való kötődést, a nem a szocialista irányvonalak mentén való közösség szervezést. Mégis összejártak, mégis letették saját alapkövüket. És – ellentétben a rendszerrel – vidáman üdvözölték a változás szeletit, áténekelték a kilencvenes éveket, az ezredfordulót: most pedig kerek évfordulót ülnek. Idén 45 éves Komárom egyik nagy büszkesége, a Concordia Vegyeskar.
1980. Az USA-ban hatalomra lép Ronald Reagan, Lengyelországban Lech Wałęsa. Gyászol a világ: meggyilkolják John Lennont, a The Beatles együttes énekesét. Világot hódító útra indul Magyarországról a Rubik-kocka. Az IBM kifejleszti az első személyi számítógépet, a WHO bejelenti, hogy végleg sikerült felszámolni a fekete himlőt, a Voyager-1 pedig elérte a Szaturnuszt. Komáromban pedig, 1980. május 26-án megtartja legelső próbáját a Concordia Vegyeskar, Stubendek István vezetésével, tagjai között öccsével, a kiváló hangú Stubendek Lászlóval.
„A kultúra nem lehet egy réteg kiváltsága; csak közönség terméke lehet. A művészet demokratizálása az ember demokratizálása.”
Kodály Zoltán hitt abban, hogy a kultúra – különösen a zene – nemcsak az elit kiváltsága, hanem mindenkié. Ennek szellemében alakította ki zenepedagógiai módszerét is, amelynek célja a zenei nevelés általánossá tétele volt. És ezt a szellemiséget választotta az énekkar is nyitóbeszéde vezérfonalaként: május utolsó napjának délutánján lépett fel az énekkar a komáromi Tiszti pavilon dísztermében, zsúfolásig megtöltve azt.
Az elmúlt 45 év megannyi fellépést, valamint kitüntetéseket, díjakat is jelentett. 2016-ban Harmónia-díjas lett az énekkar, az év komolyzenei szólistája, kórusa vagy zenekara kategóriában. 2020-ban elnyerték a KÓTA-díjat, illetve Rómában Aranysávos minősítést a Digitális kórusversenyen. 2022-ben a Kodály Zoltán IX. Magyar Kórusversenyen ezüst diplomát, majd egy évvel később három díjat is bezsebeltek: a Harmónia díjátadón Stubendek István karnagy Életműdíjat kapott, a XIX. Kodály Napokon Záreczky László Díjat, a kórus pedig a XIX. Kodály Napokon Aranykoszorús minősítést. 2024-ben Stubendek István megkapta a Magyar Kultúra Lovagja kitüntetést, öccse, Stubendek László pedig Csemadok Életmű Díjban részesült. Idén pedig a kórus oszlopos tagja, Szalay Szilvia vehette át a Magyar Kultúra Lovagja címet.
Az ünnepi hangversenyen a Concordia vendégeként fellépett a Comorra Kamarazenekar, Mozart és Händel, Bach etűdjeivel, valamint a Marianum Egyházi Iskolaközpont Schola Maiana Kicsinyek Kórusa, illetve a Gaudium Vegyeskar és hangszeres kamaraegyüttes is, sőt Kristóf Réka is énekelt.
Egy negyvenöt éves férfire manapság azt szokás mondani, fiatalember. Vannak hölgyek, akik 45 évesen vállalnak gyermeket, tele kirobbanó energiával. A 45 tehát semmiképpen nem félút! Sokkal inkább csak pár méter a rajtvonaltól. Illő lenne megduplázni, esetleg triplázni, aztán meg még amennyi belefér. Az interneten elérhető több tanulmány (mindenki nyugodjon le, nem brit tudósoktól!), amelyek biológiai folyamatokkal és pszichológiai kutatásokkal magyarázzák, miként és miért hosszabbítja meg az éneklés az életet. Bizonyított tudományos tény! Ha tehát Stubendek István egy boltban, a téren, egy kávé mellett akár, enyhe célzást tesz bárkinek, hogy csatlakozzon a Concordiához, tessék azonnal igent mondani! A kórus a hosszú élet titka!
fotó: Kalmár Csaba