Az Esterházy János Zarándokközpont adott otthont a Csemadok Szenci Területi Választmányának hagyományos nyári gyerektáborának Alsóbodokon. Az 1986 óta a felvidéki magyar közösségi élet szerves részét képező tábor idén is felejthetetlen élményeket nyújtott a résztvevőknek.
A kezdetben Jabloncán és Selmecbányán szervezett tábor 2003 óta Alsóbodokon, a Nyitra melletti festői faluban találta meg végleges otthonát. A 39. táborban 28 gyermek vett részt a 6–17 éves korosztályból. A tábor összetéveszthetetlen hangulatáról három tapasztalt táborvezető és a főszervező, Fekete Márta gondoskodtak. A program idén is változatos volt: a sportos kihívások, a tudást próbára tevő kvíz és a tehetségeket felsorakoztató Ki mit tud vetélkedő mellett számos más izgalmas program várt a gyerekekre.
Fekete Márta, a tábor lelke és mozgatórugója szerint a Csemadok az elmúlt közel negyven év során bizonyította, hogy a fiatalokat igenis be lehet vonni a közösségi munkába.
"Ha kellőképpen foglalkozunk velük, mellettünk nőnek fel, és aktív tagjaivá válnak a közösségnek. Odafigyeléssel, törődéssel, hagyományos programokkal és aktív munkával meg lehet szerettetni a közösségért való munkát a fiatalokkal is"
– mondta a minden táborozó gyerek Márti nénije.
A 2025-ös alsóbodoki tábori hét egyik fénypontja az egész napos kirándulás volt, amely Jókai Mór nyomában vezetett Komáromba. A táborozók ellátogattak a gímesi Forgách-kastélyba is, ahol a helyi Csemadok-tagok énekeltek nekik, és beöltöztették a gyerekeket a színes zoboralji népviseletbe. A program során a gyermekek ellátogattak a gekkókhoz, a Panthera park állatsimogatójába, és kézművesfoglalkozásokon is részt vettek. A felújított nyitrai Kálváriát is megjárták a lelkes táborozók.
A tábor nemcsak a jelenlegi résztvevők, hanem az egykori táborozók számára is különleges. Sokan évek múltán is szívesen visszatérnek, akár segítőként, akár látogatóként.
Baracskay Máté nagymácsédi gimnazista szerint a táborban kitűnő kulturális programok vannak, a táborvezetők vigyáznak rájuk, Márti néni és segítői pedig soha nem engedik el a kultúrát és a hagyományt. Hozzátette, hogy minden táborban ellátogatnak Esterházy János sírjához, és ilyenkor a fiatalok egy nagy közösség részének érzik magukat, és tudják, a felvidéki magyarság üzenetét tovább kell vinniük.
A szervezők már a jövő évi, jubileumi 40. táborra készülnek. Az elmúlt évtizedek tapasztalata és a közösség ereje garantálja, hogy az alsóbodoki Csemadok-tábor továbbra is a nyár egyik legszebb élménye marad a környékbeli magyar gyerekek számára.
kép: Fekete Mária archívuma

