2025. 03. 22. szombat - Izolda, Beňadik
Keresés
FRISS

Február 12. – Híres születésnapos, a nap eseménye

Charles Robert Darwin 1809. február 12-én született az angliai Shrewsbury városában. Híres természettudós volt, az evolúció egyik felfedezője és névadója lett. Apja, Robert Darwin orvos volt, nagyapja Erasmus Darwin szintén ismert tudós és költő. Anyja Susannah Wedgwood egy fazekasmester családjából származott. Darwin öt testvér közül a második fiúként nőtt fel.

Már gyermekkorában érdeklődött a természet iránt, ásványokat, kagylókat és érméket gyűjtött. 1817-ben elvesztette édesanyját, ezután nővérei vették át a családi ház vezetését. Tanulmányait a Shrewsbury-i bentlakásos iskolában folytatta, majd orvosi egyetemre küldték Edinburgh-ba, de nem bírta a műtéteket, ezért otthagyta az orvosi pályát.

Apja a Cambridge-i Egyetemre küldte, hogy teológiát tanuljon. Őt inkább a természettudományok érdekelték. John Henslow botanikaprofesszor hatására elmélyedt a biológiában.

Charles_Darwin_portrait.jpg

1831-ben lehetőséget kapott, hogy részt vegyen egy 5 éves világ körüli tudományos expedíción egy hajón. Darwin rengeteg megfigyelést végzett. A Galápagos-szigeteken az állatfajok közti apró eltérések érdekelték.

Később geológusként és tudósként egyre ismertebb lett. 1839-ben feleségül vette unokatestvérét, Emma Wedgwoodot. Darwin sokat betegeskedett.

6715130631_b88a2103fc_o.png

A darwinizmus egy világnézeti rendszer, aminek a lényege az, hogy az élőlények versengenek egymással a fennmaradásért.

Hosszú évek munkája után 1859-ben jelentette meg híres könyvét, A fajok eredetét. Ez a mű megváltoztatta a természettudományokat.

32322459138_7588a5aaac_o.jpg

Darwin 1882-ben hunyt el, a londoni Westminster apátságban temették el, Newton sírja közelében.

Február 12. nap eseménye - A Vörös Kéz Napja

A Vörös Kéz napja egy ENSZ által szervezett emléknap. Minden évben február 12-én tartják. Célja, hogy felhívja a politikai vezetők figyelmét arra, hogy ne használjanak gyerekeket katonaként a háborúkban. 

Sajnos a 2010-es években még mindig előfordult, hogy gyerekeket besoroztak például a Kongói Köztársaságban, Ruandában, Szudánban, Mianmarban, Kolumbiában is. A 2000-es években körülbelül 250 000 gyermek katonát tartottak számon világszerte, közülük sokan lányok voltak.

fotó: Wikipédia, Flickr

hirdetes
hirdetes