Ötödik alkalommal „vette birtokba” a Figur Népzenei Tábor Búcson a Vintop Karkó panziót, és annak mesebeli környékét. Nagy egymásra találása ez a kiválóságoknak: a borairól, pálinkájáról, vendégvárásáról és -marasztalásáról híres búcsi vállalkozás és a pompás népzene, néptánc nagyszerű képviselőinek ötnapos, felejthetetlen randevúja. A kemény munka mellett – lévén délelőtt és délután is zeneoktatáson vesznek részt a táborlakók – a közösségi lét, barátkozás, egymás szórakoztatása és ennek a zenének és táncnak a maga természetességében való megélés a kerül előtérbe. Öt napon keresztül folyamatosan szól a zene és a zenészek valójában egymást szórakoztatják.
fotó: Hanusz Zoltán archívuma
„Büszkén sorolhatok számokat. Idén telt házasak lettünk: majd 70-en jelentkeztek a táborba. Hat műhelyben folyik a munka: Korpás Éva éneket tanít, Csernók Klára és Alt István hegedűt oktat, Orsós Tamás brácsát, Deáky Márton klarinétot, tárogatót és szaxofont, jómagam pedig nagybőgőt”
– mondta Hanusz Zoltán, a Figur PT elnöke. Hozzátette, a legtöbben idén az énekesek voltak, összesen huszonhatan. A zenészeken kívül a Komárom Táncműhely 35 táncosa is ott tartotta edzőtáborát.
fotó: Hanusz Zoltán archívuma
Ottjártunkkor – csütörtökön este – épp koncertre készülődtek a táborozók. A Borteraszon szorosan egymás mellé rakták a székeket. A helyszín ugyanis nem nagy, ám annál hangulatosabb. Egy-egy pillanatra a Borkápolna ajtaja is kinyílt: bepillantást engedve a hatalmas tölgyfahordókra. Az embernek összefolyt a nyál a szájában, mikor belegondolt, micsoda kitűnő nedűk, hegynek-dombnak levei erjednek azokban! S míg a Borkápolna az év különböző szakaszaiban sokszor nászindulótól hangos, a terasz gyorsan megtelt igazi, szakmai közönséggel. Hogy mi volt a furcsa, rendhagyó? Ennyi népzenészt hangszer nélkül még sosem láttam!
fotó: Hanusz Zoltán archívuma
Minden nap értékes előadások is színesítették a tábort. Hétfőn a hongkongi Knack Cordial Folk Group tánccsoport lépett fel. A huszonnégy kínai táncos magyar néptáncokat adott elő a „Napkelettől Napnyugatig” elnevezésű turnéjukon. Kedden a Méráról származó Muszka György és Muszka Ilona előadását hallgathatták meg a régi mérai táncos-zenés hagyományokról, a juhmérésről, viseletekről. Szerdán, a Borteraszon az Erdőfű zenekar lépett színpadra. Dr. Martin György „Tinka” kalotaszegi gyűjtéseinek hangfelvételeiből készített egy 17 számos retrospektív válogatást.
fotó: a szerző
Csütörtökön – a pompás nyári időre való tekintettel, és kipihenve az előző napok intenzív megélését – zenés medence matiné szórakoztatta a résztvevőket. Péntekre, az utolsó napra, immár hagyományosan, a Gálát időzítették a szervezők. Bemutatkoztak a tábor zenészei és énekesei: egyénileg vagy alkalmi zenekarokban léptek színpadra. Megtörtént az összehúzás is, és bizonyságot tettek a héten elsajátított tananyagból.
fotó: Hanusz Zoltán archívuma
„A tábor vendégei voltak hagyományőrző kalotaszegi zenészek is. Bánffyhunyadról érkezett Varga István „Kiscsipás” – prímás. Édesapja, és annak testvére, Varga Ferenc „Csipás” tanították hegedülni. A tábor másik muzsikusa a mérai „Árusok” dinasztiájának képviselője, Berki Béla „Árus Béla” – tangóharmonikás. Az idei tábornak két fő témája volt. A táborlakók megismerkedtek egyrészt a Szilicei fennsík zenéjével, Kristóf János „Figur Jancsi” zenei repertoárjával, a fennsík dalaival. Tanultunk csárdást, botolót, verbunkot és juhásznótákat. A másik téma a kalotaszegi Felszeg népzenéje. A tábor résztvevői első kézből tapasztalhatták meg a kalotaszegi zene varázsát. A táborlakó zenészeknek lehetőségük nyílt tanulni tőlük, együtt muzsikálni velük, esténként a táncházakban pedig együtt zenélni, táncolni, énekelni a muzsikájukra. Az esték remek hangulatban teltek, öröm nézni, ahogy a fiatal muzsikusok alkalmi zenekarokká formálódva egymásnak zenélnek, egymást szórakoztatják. Remélem mindenki feltöltődve, csodás élményekkel tért haza”
fotó: Hanusz Zoltán archívuma
– búcsúzott Hanusz Zoltán, és sietett a medence felé. Meg kell mondjam, nagyon csábító volt. Nemcsak a kristálytiszta víz, hanem a parton éneklő lányok serege is. Igazán elterjedhetne a köztudatban a népdalos, népzenés medence parti!
fotó: a szerző, Hanusz Zoltán archívuma