2024. 10. 29. kedd - Nárcisz, Klára
Keresés
FRISS

Rezes Gyula, aranykoszorús nótaénekes

Idén ősszel, egészen pontosan október 13-án kerül immár 25. alkalommal megrendezésre hagyományosan  Ipolynyéken (Nagykürtösi járás) az Őszirózsa – magyarnóta-énekesek országos versenye. Az a megtiszteltetés ért, hogy kezdettől fogva  állandó műsorvezetője vagyok az elmúlt 24 év alatt több mint  500 felvidéki és magyarországi jó hangú énekesnek bemutatkozási lehetőséget kínáló rendezvénynek. Ezt minden szerénytelenség nélkül  csak azért tartottam fontosnak megemlíteni, hogy itt találkoztam először és a későbbiek során többször  is interjúalanyommal, a szepsi Rezes Gyulával.

Hogy kiváló nótaénekes, ezt az Őszirózsa  szakmai zsűrije minden fellépése után elmondta róla,  igaz, kezdetben biztatásképpen csak bronz minősítéssel értékelte produkcióját. A következő évben  már ezüst minősítéssel, majd egy évre rá arany minősítéssel térhetett haza a versenyről. Ezzel akár be is fejezhette volna további  szereplését a következő megmérettetéseken, de titokban az első helyezés elérése lebeghetett a szeme előtt, mert hiába kapott négy alkalommal is  arany minősítést, csak nem akart összejönni a képzeletbeli dobogó legfelső foka, holott   szerzett  már  3. és 2. helyezést is.

Szorgalma, kitartása,  és a sok gyakorlás  2023-ban meghozta gyümölcsét. Előadását a zsűri ötödik alkalommal is arany minősítésben részesítette, és a nótaverseny abszolút győzteseként aranykoszorús nótaénekesnek mondhatja magát.

Mint kiderült, Rezes Gyula nemcsak kiváló magyaróta-énekes, hanem számos  népzenei versenyen  népdalénekesként is szép sikereket ért el. Például a Bíborpiros szép rózsa  országos népzenei vetélkedő döntőjében nívódíjat, aranysávos és kiemelt aranysávos minősítést, a Vass Lajos Népzenei Verseny  döntőjében kiemelt nívódíjat kapott, de  magáénak mondhatja az Aranypáva-nagydíjat is, hogy csak néhányat említsek.

Elmondása szerint génjeiben hordozza énektehetségét, mert nagyszüleitől, szüleitől nagyon sok régi  népdalt és nótát tanult. Nagymamájától Ág Tibor is gyűjtött  régi kecsői népdalokat. Merthogy Rezes Gyula kecsői származású, és hosszú évekig  volt a kecsői Hagyományőrző Csoport tagja. 2022-ben szülőfaluja kultúrájának és nevének öregbítéséért átvehette „Kecső község díját“, ugyancsak ebben az évben megkapta „Szepsi város díját“ is a kultúrában elért eredményeiért. Régi Csemadok-tagként átvehette a „Hűségért“ emléklapot.

Arra a kérdésemre, hogy a sok közül melyik díjra legbüszkébb, azt válaszolta, neki minden díj kedves, mert tudja, hogy mennyi munka, tanulás, gyakorlás  és idő áll mögötte. Mivel nincs felkészítője, saját erőből, szorgalomból érte el eddigi sikereit, díjait.

Fotó: Világháló, pixabay

hirdetes
hirdetes