Egy egyszerű, mégis komoly kérdés hangzott el április 6-án a Szlovákiai Zenészek Egyesületének Facebook-csoportjában: hol vannak a zenészek? A kérdést Hushegyi András, a The Butchers nevű felvidéki zenekar tagja tette fel, miután másfél éve nem találnak új basszusgitárost a zenekarba.
Bejegyzésében nemcsak a saját problémájukról írt, hanem arról is, hogy úgy érzi, egyre kevesebb az új zenész a környékünkön. Hozzászólások tucatjai érkeztek, a bejegyzés valódi lavinát indított el. A bejegyzésből végül egy valódi találkozó született 10 nappal később. Április 16-án, Dunaszerdahelyen a Soul Hunter Music Club-ban megrendezték az I. Felvidéki Zenésztalálkozót.

A találkozó célja az volt, hogy a zenészek, hangmérnökök, klubtulajdonosok, és zenerajongók közösen beszéljenek a jelenlegi helyzetről – arról, hogy mi a gond a felvidéki zenei életben, és hogyan lehetne közösen változtatni rajta.

Kovács Koppány, a Rómeó Vérzik frontembere így fogalmazott:
„Az a legfontosabb küldetése ennek a mai napnak, hogy az idősebb generáció is megtalálja a közös hangot a legfiatalabb generációval. Nem biztos, hogy ma megoldunk mindent, de az első lépés megtörtént: elindult a párbeszéd.”

Az este során összeírták, ki milyen hangszeren játszik, ki milyen zenekarban van, és később ebből egy nyilvános zenész-adatbázist szeretnének létrehozni, hogy könnyebben találjanak egymásra a zenészek.
A találkozón többen is megosztották, szerintük miért nehéz manapság zenélni. Hushegyi András több problémát sorolt fel. Szerinte a zenészek nem foglalkoznak a marketinggel:
„A Spotify-ra naponta több ezer új dal kerül fel, és egy dal élettartama csupán pár nap. A zenekarok nem tudják, hogyan reklámozzák magukat, és lehet, nem is akarják megtanulni. Lehetne workshopokat csinálni erről is.”

Következő nagy probléma, hogy egyre nehezebb új közönséget elérni. András azt is hozzátette, hogy kellene egy nagy felvidéki fesztivál.
„Új embereket megszólítani nehéz, főleg ha nem ismert még a zenekar. Felvidéken nincs fesztivál, pedig nagyon jó lehetőség lenne arra is, hogy a felvidéki zenekarok fellépjenek itt. Csehországban évente 400 rockfesztivál van, Szlovákiában talán kettő. Ez súlyos gond.”
Végül azt a kérdést is feltette, hogy egyáltalán van-e igény a felvidéki zenére?
Összefogás a zene erejével
Danics Roland, a Soul Hunter Music Club vezetője arról beszélt, hogy megalakulóban van egy új kezdeményezés, a Felvidéki Zenei Társaság. Ennek egyik célja, hogy a jövőben workshopokat és zenészprogramokat szervezzenek, például a szerzői jogokról, vagy akár az online jelenlétről.

„A problémák nem újak, de most végre elkezdünk róluk közösen beszélni. És mi, a klub részéről garantáljuk: minden hónapban egyszer felléphet nálunk egy felvidéki zenekar, ingyen” – tette hozzá Roland.
Hamarosan indul egy tehetségkutató is, amelynek részleteit egyelőre nem árulták el, de nagy lépés lehet a helyi zenekarok számára.
A találkozón nemcsak a problémákról volt szó, hanem az együttműködés lehetőségeiről is.

Gasparik Fecó az Arizona zenekarból arra buzdította a zenészeket, hogy merjenek közös dalokat, koprodukciókat készíteni:
„Mi már több dalt csináltunk más zenekarokkal, rapperekkel. Így a mi közönségünk megismeri őket, az övék meg minket. Ez a legjobb módja a fejlődésnek és a kapcsolatépítésnek.”

Puss Tamás, a Phoenix Rt. énekese, pedig arra emlékeztetett, hogy a sikerhez kitartás, fanatizmus és tanulási hajlandóság kell:
„Ez a mi kis világunk. Aki ki akar törni, annak nem elég tehetségesnek lenni – kell valaki, aki viszi a hátán a projektet, és nem fél tanulni.”
Az I. Felvidéki Zenésztalálkozó sikere azt mutatta, hogy nagy igény van az ilyen eseményekre. A klub megtelt, a hangulat pedig tele volt reménnyel és tenni akarással. A szervezők már dolgoznak a folytatáson.
Az este legfontosabb üzenete szinte minden zenésztől ugyanaz volt:
Tudjunk egymásról. Beszéljünk egymással. Segítsük egymást.
fotó: Virág Csenge