2025. 05. 09. péntek - Gergely, Roland
Keresés
FRISS

Sok jó felvidéki zenész kis helyen is elfér

Egy egyszerű, mégis komoly kérdés hangzott el április 6-án a Szlovákiai Zenészek Egyesületének Facebook-csoportjában: hol vannak a zenészek? A kérdést Hushegyi András, a The Butchers nevű felvidéki zenekar tagja tette fel, miután másfél éve nem találnak új basszusgitárost a zenekarba.

Bejegyzésében nemcsak a saját problémájukról írt, hanem arról is, hogy úgy érzi, egyre kevesebb az új zenész a környékünkön. Hozzászólások tucatjai érkeztek, a bejegyzés valódi lavinát indított el. A bejegyzésből végül egy valódi találkozó született 10 nappal később. Április 16-án, Dunaszerdahelyen a Soul Hunter Music Club-ban megrendezték az I. Felvidéki Zenésztalálkozót.

IMG_8223.jpg

A találkozó célja az volt, hogy a zenészek, hangmérnökök, klubtulajdonosok, és zenerajongók közösen beszéljenek a jelenlegi helyzetről – arról, hogy mi a gond a felvidéki zenei életben, és hogyan lehetne közösen változtatni rajta.

IMG_8208.jpg

Kovács Koppány, a Rómeó Vérzik frontembere így fogalmazott:

„Az a legfontosabb küldetése ennek a mai napnak, hogy az idősebb generáció is megtalálja a közös hangot a legfiatalabb generációval. Nem biztos, hogy ma megoldunk mindent, de az első lépés megtörtént: elindult a párbeszéd.”

IMG_8450.jpg
Kovács Koppány volt az est házigazdája.

Az este során összeírták, ki milyen hangszeren játszik, ki milyen zenekarban van, és később ebből egy nyilvános zenész-adatbázist szeretnének létrehozni, hogy könnyebben találjanak egymásra a zenészek.

A találkozón többen is megosztották, szerintük miért nehéz manapság zenélni. Hushegyi András több problémát sorolt fel. Szerinte a zenészek nem foglalkoznak a marketinggel:

„A Spotify-ra naponta több ezer új dal kerül fel, és egy dal élettartama csupán pár nap. A zenekarok nem tudják, hogyan reklámozzák magukat, és lehet, nem is akarják megtanulni. Lehetne workshopokat csinálni erről is.”

IMG_8243.jpg
Hushegyi András, a The Butchers-ből

Következő nagy probléma, hogy egyre nehezebb új közönséget elérni. András azt is hozzátette, hogy kellene egy nagy felvidéki fesztivál.

„Új embereket megszólítani nehéz, főleg ha nem ismert még a zenekar. Felvidéken nincs fesztivál, pedig nagyon jó lehetőség lenne arra is, hogy a felvidéki zenekarok fellépjenek itt. Csehországban évente 400 rockfesztivál van, Szlovákiában talán kettő. Ez súlyos gond.”

Végül azt a kérdést is feltette, hogy egyáltalán van-e igény a felvidéki zenére?

Összefogás a zene erejével

Danics Roland, a Soul Hunter Music Club vezetője arról beszélt, hogy megalakulóban van egy új kezdeményezés, a Felvidéki Zenei Társaság. Ennek egyik célja, hogy a jövőben workshopokat és zenészprogramokat szervezzenek, például a szerzői jogokról, vagy akár az online jelenlétről.

IMG_8253.jpg
Danics Roland, klubtulajdonos

„A problémák nem újak, de most végre elkezdünk róluk közösen beszélni. És mi, a klub részéről garantáljuk: minden hónapban egyszer felléphet nálunk egy felvidéki zenekar, ingyen” – tette hozzá Roland.

Hamarosan indul egy tehetségkutató is, amelynek részleteit egyelőre nem árulták el, de nagy lépés lehet a helyi zenekarok számára.

A találkozón nemcsak a problémákról volt szó, hanem az együttműködés lehetőségeiről is.

IMG_8286.jpg
Gasparik Fecó

Gasparik Fecó az Arizona zenekarból arra buzdította a zenészeket, hogy merjenek közös dalokat, koprodukciókat készíteni:

„Mi már több dalt csináltunk más zenekarokkal, rapperekkel. Így a mi közönségünk megismeri őket, az övék meg minket. Ez a legjobb módja a fejlődésnek és a kapcsolatépítésnek.”

IMG_8417.jpg

Puss Tamás, a Phoenix Rt. énekese, pedig arra emlékeztetett, hogy a sikerhez kitartás, fanatizmus és tanulási hajlandóság kell:

„Ez a mi kis világunk. Aki ki akar törni, annak nem elég tehetségesnek lenni – kell valaki, aki viszi a hátán a projektet, és nem fél tanulni.”

Az I. Felvidéki Zenésztalálkozó sikere azt mutatta, hogy nagy igény van az ilyen eseményekre. A klub megtelt, a hangulat pedig tele volt reménnyel és tenni akarással. A szervezők már dolgoznak a folytatáson.

Az este legfontosabb üzenete szinte minden zenésztől ugyanaz volt:


Tudjunk egymásról. Beszéljünk egymással. Segítsük egymást.


fotó: Virág Csenge

hirdetes
hirdetes
hirdetes
hirdetes