Kiemelten kezeljük a magyar iskolák és a magyar nyelvű oktatás megtartását és színvonalának emelését, ugyanúgy, ahogy az önkormányzataink mellett is kötelességünknek éreztük kiállni.
A múlt század 70-es, 80-as, majd 90-es éveiben a magyar tanítási nyelv visszaszorítására tett ismétlődő kísérleteket a magyar közösség széles körű tiltakozása, illetve a magyar közösséget a parlamentben, a kormányban képviselő politikai párt akadályozta meg.
Már a 2020-as választások után felálló Matovič-kormány oktatási minisztere is az iskolák központosítását tűzte ki célul, az ún. optimalizáció pedig Tomáš Drucker jelenlegi tárcavezető prioritásai közt is szerepel. Ki kell mondanunk, hogy az ún. alternatív oktatás egykori bevezetése, a nacionalista indíttatású iskolabezárási kísérletek, illetve a gazdasági észszerűsítésnek nevezett iskolabezárás következménye a magyar oktatás, és így az itt élő magyarság jövője szempontjából végső soron ugyanaz.
Ezért figyelmeztetnünk kell arra a minisztert és a kormánykoalíciót, hogy a hálózatszűkítés során a többségi szlovák és a nemzetiségi magyar tannyelvű alapiskolák, középiskolák és gimnáziumok nem eshetnek azonos elbírálás alá.
A magyar tanítási nyelvű iskola kiemelt kezelése olyan stratégiai kérdés, mely az állam kulturális gazdagságnak egyik alapja, így megléte nem szólhat kizárólag az anyagiakról.
A politikai szinten is képviselhető elmozdulási lehetőségeket – a regionális különbségeket figyelembe véve – az érintettekkel közösen kell elemeznünk és megfogalmaznunk, ezért szakmai megbeszélést kezdeményezünk az érintett oktatási szervezetekkel, intézményvezetőkkel és megyei szintű döntéshozókkal.
Aggasztónak tartjuk Szlovákia eddigi történetének legkiterjedtebb kibertámadását és főleg azt, hogy a megtámadott kataszteri hivatal az alapvető informatikai biztonsági intézkedéseket sem tartotta be. Ha az állami intézmény nem készített biztonsági mentést és hatékony vírusirtóval sem rendelkezett, milliók adatai kerültek veszélybe.
Mennyire lehet megbízni az állam digitális közszolgáltatásaiban, ha az elmúlt tíz évben csaknem egymilliárd eurós ráfordítással így működik? Egy hete nem működnek a földhivatalok, a lakosság nem jut jelzáloghitelhez, megbénult az ingatlanpiac, a helyi önkormányzatok szolgáltatásai akadoznak, nem tudni, hogy a visszaállított adatok hitelesek lesznek-e.
Miért tétlenkedtek az illetékesek egy ilyen rendkívüli helyzetben, és miért várt a kormány hat napot az ország biztonsági tanácsának összehívásával? Mennyire bízhatunk abban, hogy a rendszer újraindítását követően, a tömeges lakossági adatellenőrzes miatt nem omlik össze újra?
Az embereknek megnyugtató válaszokra van szükségük, ezért szorgalmazzuk a bizonytalanság eloszlatását és a helyzet azonnali rendezését!
A Robert Fico moszkvai útja miatt tartott, kormányhivatal előtti tüntetésen ismét előkerült a magyar kártya. Nehezen értelmezhető, hogy a tüntető milyen asszociációk mentén nevezte magyar disznónak a szlovák kormányfőt.
Arra sincs magyarázat, hogy a tüntetés szervezői miért nem távolíttatnak el egy másik nemzetet sértő, gyalázó feliratot, de a legnyugtalanítóbb mégis az, hogy ezt sem a szlovák politikai pártok, sem a szlovák sajtó nem utasította el.
Ha nem akarjuk, hogy a szlovák–magyar együttélés ismét karcos politikai téma legyen, mindkét oldalon tenni kell érte. A magunk részéről a leghatározottabban elítélünk minden, magyarságot gyalázó és önös politikai üzenetekre felhasználó megmozdulást. Egyetlen nemzet tagjainak becsületébe való belegázolás sem megengedhető!
Magyar Szövetség elnöksége
fotó: Magyar Szövetség Facebook oldala