2024. 10. 30. szerda - Alfonz, Šimon, Simona
Keresés
FRISS

Interjú Pamula Peter államtitkárral

Pamula Peter 53 éves, a Szlovák Nemzeti Párt (Slovenská národná strana - SNS) tagja. 2016-tól 2020-ig a szlovák parlament képviselője volt, 2024 márciusától pedig a Szlovák Köztársaság Munka-, Szociális és Családügyi Minisztériumának államtitkára. Feleségével és ötéves kislányával Dobšinában él. Vele készítettünk interjút.

Kezdjük egy egyszerű kérdéssel. Mik az államtitkár feladatai?

A Szlovák Köztársaság Munka-, Szociális és Családügyi Minisztériumának államtitkára képviseli a minisztert az aktuális ügyekben. A hivatali idő kezdetén mindegyikük kap egy meghatározott feladatkört, amelyet koordinál és irányít. Ez a feladatkör marad a munka középpontjában a hivatali idő alatt.

Mely területekért felel konkrétan?

Az én napirendem az Emberi Jogi Osztály, a Szociális Ellenőrzés és a Horizontális Alapelvek Osztálya. Egyszerűen fogalmazva: az emberi jogok olyan területeket fednek le, mint a gyermekek elleni erőszak kezelése vagy a nemek közötti egyenlőség és az esélyegyenlőség.

A Horizontális Alapok Osztálya pedig meghatározza a strukturális alapok felhasználásának feltételeit olyan területeken, mint a nemek közötti egyenlőség, a megkülönböztetésmentesség, a hozzáférhetőség és így tovább.

A Szociális Ellenőrzési Osztály a Szlovák Köztársaság egész területén felügyeli a szociális szolgáltatások nyújtását és az e területre vonatkozó jogszabályi rendelkezések betartását.

Milyen konkrét intézkedéseket tesz a minisztérium a gyermekekkel szemben elkövetett erőszak ellen?

A minisztériumnak több lehetősége van. Az alapvető az, hogy a Munkaügyi Minisztérium alá tartozik a Gyermekek Elleni Erőszak Nemzeti Koordinációs Központja, amely a gyermekek átfogó támogatásával és erőszakkal szembeni védelmével foglalkozik, elfogadja és koordinálja az e területen szükséges jogszabályokat és tanácsadást.

Létezik továbbá egy Nemzeti Segélyvonal a veszélyeztetett gyermekek számára. Személyesen látogattam meg a segélyvonalat, hogy megnézzem, hogyan működik a gyakorlatban a gyermekeknek nyújtott segítségadás. A segélyvonal munkatársai bármikor készen állnak arra, hogy szakértői segítséget nyújtsanak a válsághelyzetbe került gyermekeknek és serdülőknek. A központ Pozsonyban található..

Amint azt a segélyvonal munkatársaitól megtudtam, a legtöbb hívás kezdetben névtelenül érkezik. A munkatársaknak mindig egyéni megközelítést kell alkalmazniuk, mivel minden gyermek nagyon érzékeny, amikor egy felnőttel kommunikál. A beszélgetést nem lehet elutasító módon lefolytatni, hanem olyan barátságos légkört kell teremteni, amelyben a gyermek elmondja a problémáját. Nagyon fontos, hogy a gyerekeknek legyen kihez fordulniuk vészhelyzetben, és ugyanakkor biztonságban is érezzék magukat.

Kik dolgoznak a válságvonalakon?

A válságvonalakon dolgozók mindannyian magasan képzett munkatársak, akik ismerik a gyermeklelket, és megfelelően tudnak kommunikálni a krízishelyzetekben. Fokozatos lépésekkel képesek rávezetni a gyermeket arra, hogy megnyíljon, és kifejezze, ami igazán bántja. Meggyőződésem, hogy a közvetlen hangalapú kommunikáció sokkal személyesebb és hatékonyabb, mint például a kizárólag online segítségnyújtás.

Nagyobb vagy kisebb minisztériumok közé tartozik az öné?

A munkaügyi minisztérium a nagyobbak közé tartozik, körülbelül 1 200 alkalmazottal rendelkezik. Természetesen a partner- vagy alárendelt szervezeteinkben is vannak további munkatársak.

Ezek mind a munkaügyi hivatalok, mind a társadalombiztosítási intézet kirendeltségei. Konkrétan a munkaügyi, szociális és családügyi hivatalok Szlovákia szerte számos feladatot látnak el a foglalkoztatás, a szociális segélyezés és a családok segítése terén, juttatásokat és ellátásokat nyújtva a különböző élethelyzetben lévő polgároknak.

Hogyan változott a foglalkoztatottság Szlovákiában?

A múltban, a szocializmusban az emberek megszokták, hogy az állam felelősséget vállal a foglalkoztatásukért. A szocializmusban mindenkinek dolgoznia kellett. Aki nem volt hajlandó dolgozni, azt büntetőeljárás alá vonták, és ingyenélőként kezelték.

Manapság az állampolgárnak aktívan részt kell vennie a munkában. Ha nem sikerül munkát találnia, akkor a legközelebbi munkaügyi központhoz fordulhat, ahol szívesen adnak neki tanácsot és tájékoztatást arról, hogy milyen lehetőségei vannak jelenleg a konkrét szaktudás, tapasztalat vagy képesítés tekintetében.

Ezenkívül a munkaügyi központok ma már számos projektet kínálnak az álláskeresők készségeinek fejlesztésére. Ez azt jelenti, hogy fejleszthetik képzettségüket, elvégezhetnek egy tanfolyamot vagy képzést, ami mindig előnyt jelent a további elhelyezkedés szempontjából.

Hogyan tud Szlovákia több szakmunkást, például villanyszerelőt vagy ácsot kinevelni?

Az államnak felelősséget kell vállalnia a polgáraiért. Az oktatásnak az állam prioritásai között kell lennie. A mindennapi életben szükségünk van olyan szakmunkásokra, mint a villanyszerelők, ácsok és kőművesek, és az oktatási folyamatot a középiskolákban és a szakképző iskolákban ehhez kell igazítani.

Egyrészt jó, hogy vannak egyetemi végzettségű emberek, másrészt viszont mit ér, ha nincs, aki megjavítsa az autónkat, megcsináljon egy szekrényt vagy beszereljen egy elektromos készüléket. Amint már említettem, léteznek olyan projektek, amelyek célja az oktatás előmozdítása vagy a készségek fejlesztése mindenki számára, aki olyan munkát szeretne végezni, amelyet élvez is.

Mi a véleménye a magyar nemzetiségűekről?

Mivel 32 éve vagyok a Szlovák Nemzeti Párt tagja, és a feleségem magyar nemzetiségű, ez a kérdés valószínűleg teljesen felesleges. Ha az emberek jól akarnak kijönni egymással, nem kell, hogy azonos legyen a származásuk vagy, hogy azonos nyelvet beszéljenek.

fotó: Peter Pamula archívuma

hirdetes
hirdetes