2025. 05. 09. péntek - Gergely, Roland
Keresés
FRISS

Kasmír: a nagyhatalmak beavatkozása itt is csak halált és szenvedést okoz

Míg a világ főként az orosz-ukrán háborúval van elfoglalva és a pápaválasztásra figyel, Ázsiában újabb komoly fegyveres összecsapás fenyeget India és Pakisztán között. Ennek oka a Kasmír felett gyakorolt hatalom – a himalájai régiót mindkét fél sajátjának tekinti, sőt Kína is érdekelt a régióban. 

Kasmír egy etnikailag és vallási téren vegyes terület. Az angol gyarmatosítás során a birodalom része lett, ám amikor a második világháborút követően az összeomlott, a britek, mielőtt a nép örömet lelte volna a függetlenségben, még elhintették a torzsalkodás magvát. 1947-ben, a lakosság döntésére bízták annak hovatartozását, minek következtében a muszlim többség Pakisztán mellett döntött. 

Kasmír vezetője, Hari Singh maharadzsa azonban miután a teljes függetlenséget érintő elképzelése csődöt mondott, Indiához fordult támogatásért. Az ezt követő háborúnak két évvel később, az Egyesült Nemzetek Szervezetének közreműködésével tűzszüneti megállapodás jött létre. Ez 1965-ig volt érvényben, amikor is egy második fegyveres összecsapás zajlott le a két nép között, majd még 1999-ben is összecsapott India a pakisztáni háttérrel harcoló szervezetek közt. 

kasmir hajók - pixabay

A régió lakossága ma is többféle elképzeléssel él Kasmír jövőjét illetően. India fennhatósága a 60%-os többségű muszlim népesség számára nem túl kényelmes megoldás. Mivel az Iszlám hívei ennek minduntalan erőszakkal adtak hangot, 2019-ben, Kasmír fél-autonóm kormányzását visszavonta az indiai kormány. A militáns csoportokat egy időre visszaszorították, ez pedig felbátorította az indiai turistákat, akik kíváncsian utaztak a valóban gyönyörű hegyi régióba csodái után. 2016-ban azonban, egy támadásban tizenkilenc indiai katona lelte halálát – ezt követte India kemény válasza. 

A BBC tájékoztatása szerint a jenleg kiforró összecsapást egy terrortámadás előzte meg, melyben huszonhat, főként hindu személy vesztette életét. Helyi idő szerint, szerdán éjfélkor, az indiai haderő rakétatámadással válaszolt, mellyel pakisztáni területeket bombázott. A pakisztáni hivatalok jelentése szerint, ebben a támadásban harmincegyen vesztették életüket – főként civilek. Shehbaz Sharif miniszterelnök ezt háborús aktusnak nyilvánította, és megtorlást ígért. 

„India ideiglenes elégedettségét, hamarosan tartós gyász követi.” – közölte Shehbaz S. a hivatalos felszólalásában.  

fotó: pixabay.com 

hirdetes
hirdetes