Kétségtelen, hogy a lengyel nép teljes vállszélességgel kiáll az ukránok mellett. A két nemzet egyetlen dologban bizonyosan egyféleképpen érez: az Oroszország által táplált mindenkori hatalmi törekvésekre mindkettő gyűlölettel válaszol. A közös történelmi ellenség a jelen háborús helyzetben is összetartásra készteti a szláv testvéreket – ennek számtalan jelét adta mindkettő. Vologyimir Zelenszkij elnök megkapta többek között a legnagyobb lengyel állami kitüntetést, a Fehér Sas Érdemrendet – melyet a közelmúltban, szégyenszemre kénytelen volt visszaszolgáltatni. Ennek oka egy szerencsétlennek ítélt „keresztelő” volt, melynek során az egyik ukrán katonai egység kapott hivatalos jelzőt. Ez nem más, mint az Ukrán Felkelő Hadsereg – ez pedig keserű emlékeket idéz fel Varsóban!

A sasmadár visszaszáll, de a szövetség megmarad
A lengyel elnök, Karol Nawrocki csalódásának adott hangot, ám sietett leszögezni, hogy ennek ellenére a putyini harcigépezetet érintő ellenállásban semmiféle változás nem történik majd. Az érdemrend visszavonását Andrij Szibiha tiszteletlennek és stratégiai hibának minősítette. De mi a gond az Ukrán Felkelő Hadsereggel, mely Zelenszkij népe számára az elnyomás elleni küzdelem hősi idejét jellemzi?
„Dicsőséges” lengyel népirtás
Az UFH 1940 után kezdte meg működését, és még egy évtizeddel később is harcolt. Egyszerre több ellenséggel is megküzdött: ellenállt a Vörös Hadseregnek, illetve a megszálló náci erőknek is. Később azonban a lengyelek is célkeresztbe kerültek – olyannyira, hogy főként Volhinia területén (de másutt is) százezrekben mérhető lengyel nemzetiségű – főként nő és gyerek – lett az ukrán fegyveresek áldozata. A vérengzések csúcsa 1943-ra tehető, melyek hátterében az a szándék állott, hogy a Szövetségesek győzelme esetén, lehetetlenné tegyék, hogy az érintett régiókat Lengyelország fennhatósága alá helyezzék. Az UFH főparancsnoka, Dmitro Kljacskivszkij kifejezett parancsot adott a teljes lengyel lakosság kiirtására. Mellettük azonban örmények, zsidók, csehek és grúzok is áldozatául estek az őrült vérfürdőnek. Ezért érthető, hogy Lengyelországban a névadást nagyon rossz ízlésű gesztusnak tartják – különösen, ha tekintetbe vesszük a számtalan ukrán menekültek, akiknek a szomszédban az orosz támadás kezdetétől biztos menedéket kaptak!

Hazafias barbárok
Bár az ukrán háborús érdekekre mindez nem fog kihatni, előfordulhat, hogy az ország EU-s csatlakozását lassítani fogja. A lengyel kormányzat ugyanis ezek után nem érzi úgy, hogy az ukránok őszintén szembe néztek háborús múltjukkal, az általuk elkövetett népirtással. Ennek élő kultuszával pedig az ország nem lehet része egy szolidaritáson alapuló, soknemzetiségű szövetség része. A második világháborús egység fekete-vörös zászlaja ma is használt, jelenlévő látvány a fronton. Zelenszkij az Ukrán Felkelő Hadsereg nevét erre a hagyományra alapozva kívánta megszilárdítani, hogy ezzel is erősítse a hazafiasan küzdők harci erkölcsét.

Buta hiba volt – gondolni kellett volna a legszorosabb szövetséges érzékenységére!
A Fehér Sas Érdemrendet, az ukrán elnök 2023-ban kapta meg. Most tudomásul vette, hogy azt vissza kell szolgáltatnia. Közvetlenül nem érintette az ügyet, helyette azonban Szibiha szólalt fel, aki szerint az egész nézeteltérés csupán Vlagyimir Putyin malmára hajtja a vizet.
fotó: magnific, unsplash, wikipédia
