Amikor egy bíboros elfoglalja a legfőbb pásztor helyét, egy örökérvényű gondot bizonyosan megörököl: ez pedig nem más, mint a Földön folyó háborúk ténye. Hivatásánál fogva szükségszerű, hogy a béketeremtő és a közvetítő szerepét magára vállalja. Végtelen szélmalomharc ez, hiszen fegyveres összeütközések folyamatosan zajlanak; újabbak bontakoznak ki. Péteri kötelessége, hogy a gyengék, a földönfutók, a kiszolgáltatottak és áldozatok szószólója legyen. Bár a világ hatalmasai elismerik, hogy a Vatikán szava értékes, az utóbbi századokban ritkán született béke közbenjárására. Nem úgy tűnik, hogy az orosz-ukrán vérontás XIV. Leó szavára fog véget érni – ennek ellenére, a szentatya nem hallgathat. Már csak missziós lelkülete miatt sem…
Miről szól az utóbbi írás?
- Zelenszkij a Vatikánban
- Szent Péter utódja a gyermekek hazatérését kívánja
- Oroszország a Vatikán közvetítésével sem akar tárgyalni
- Vajon Leó megteszi-e a lépéseket, melyeket Ferenc elmulasztott?
Zelenszkij a Vatikánban
Ferenc pápa utódja május 18-án mutatta be a szentmisét, mely az Egyház vezetőjének tisztjébe iktatta be. Szentbeszéde, melyet kétszázezer ember előtt mondott; bizonyos értelemben nem volt meglepetés. Bírálta napjaink gazdasági mechanizmusait, melyek kíméletlenül tönkreteszik életterünket és a legszegényebbek reményét a boldogulásra. Arra tett ígéretet, hogy nem úgy él majd hatalmával, mint egy tekintélyelvű vezető (bár egy másféle elemzésben ennek értelmezése a Katolikus Egyház összefüggésében megérne egy próbát…)
Hallgatósága körében olyan világi tisztségviselők voltak jelent, mint az amerikai alelnök; az európai államok vezetői és uralkodó családjainak tagjai, vagy éppen Kanada, Izrael és Ausztrália első emberei. Megszokhattuk már, hogy Vologyimir Zelenszkij ukrán elnök szinte állandóan úton van, hogy támogatókat szerezzen népe honvédelmének folytatásához. Ennek sikere változónak mondható, XIV. Leó szimpátiáját azonban kétségtelenül megszerezte - tudjuk meg a Newsweek oldalán.
Ünnepi szertartása után, a befejező imádságban utalást tett Ukrajna békéjére, a tűzszünet fontosságára. Mindezt azelőtt fejezte ki, hogy személyesen találkozott volna az érintett politikussal. Zelenszkijt éppen az előző héten ért egy újabb csalódás: Putyin elnök ismét kijátszotta a világot, és elmaradt a meghirdetett törökországi tárgyalásról. Erre utalt az egyházfő, amikor kijelentette: „a vértanúságot szenvedő Ukrajna igazságos és tartós békére vágyik.” Válaszában az ukrán elnök az X platformján köszönte meg Leó erkölcsi támogatását, a következő módon:
„Köszönjük a Vatikánnak, hogy hajlandó színteret biztosítani az Ukrajna és Oroszország közötti megbeszéléseknek. Mi készen állunk a párbeszéd minden formájára, hogy kézzelfogható eredmények szülessenek. Köszönjük az Ukrajna melletti kiállást és az annak védelmében hangoztatott tiszta szavakat, melyek igazságos és tartós békéért kiáltanak.” - tudatja a vatikáni médium.
Szent Péter udódja a gyermekek hazatérését kívánja
Az első észak-amerikai pápa is annak a vágyának adott hangot, miszerint a megbékélés és az egység képviselője kíván lenni – úgy az egyházon belül, mint a vallások, országok és népek között. Tudjuk, hogy az előző egyházfő közvetlenül halála előtt is éles vitába keveredett a jelenlegi USA vezetésének képviselőjével, tekintettel a kormány bevándorlás ellenes politikájára. Nem titok, hogy Donald J. Trump, többek között azzal az ígérettel nyerte meg a választásokat, hogy rövid időn belül békét teremt a világ konfliktus-zónáiban. Ez a törekvése azonban meglehetősen csúfos kudarcot vallott, sőt országa belesodródott az Irak ellenes izraeli hadjáratba is. Az ukrán-orosz ügyben, köszönhetően Putyin időhúzó taktikájának és megrögzött háborús vágyának semmiféle előrelépés sem történt. Komoly választ sem igen kapott – jelen esetben pedig az Epstein-féle listák nyilvánosságra hozatalának lehetőségével Trumpnak kisebb gondja is nagyobb az ukrán életeknél!
Leó és Zelenskij párbeszédének egyik sarkalatos pontja az erővel elragadott ukrán gyermekek hazatérésének lehetősége - számol be a BBC. A beiktatási misét követő következő magánjellegű meghallgatáson, melyre Castel Gandolfoban került sor, a pápa megismételte azon vágyát, miszerint a megoldást mégiscsak a tárgyalások hozzák meg, és nem a fegyvereké lesz az utolsó szó. Az ukrán nép felé szomorúságát és együttérzését fejezte ki veszteségeik miatt, és imáiról, valamint közelségéről biztosította őket. XIV. Leó ismét kitért a tárgyalások fontosságára, valamint megerősítette azon szándékát, miszerint teret kíván biztosítani a háborúba bonyolódott testvérnépek képviselői számára a békét előmozdítandó megbeszélésekre.
Zelenskij angol nyelvű nyilatkozatában ismét nagyra értékelte a szentatya szándékát, és elkötelezett támogatását. Hangsúlyozta továbbá, hogy Ukrajna számára nem kérdés a béke, minden felett való elérésének fontossága. A július 9-én folytatott beszélgetés egy másik témája a lerombolt ország újjáépítése volt. Minderről az Al Jazeera készített riportot.
Oroszország a Vatikán közreműködésével sem akar tárgyalni
Az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov korábban visszautasította a Vatikán felajánlását. Mindez egy nappal az Ukrajna megújítását szorgalmazó római konferencia előtt történt, melyet keleti szomszédunk Itáliával egyetemben rendezett. Ezen politikusok és üzletemberek vitatták meg a háborús károkat szenvedő ország újjáépítésének lehetőségeit. Ezek sajnos az USA egyre tartózkodóbb politikájának köszönhetően egyre rosszabb kilátásoknak néznek elébe. Ezt a kijevi médium oldala közli.
Zelenszkij elnök az utolsó alkalommal ajándékot is vitt a pápának. Ez egy lövedéket tároló dobozra festett kép volt, mely a Szűzanyát ábrázolja a kisgyermek Jézussal. Ennek mellékelt üzenetében ez állt:
„Sok ember számára az anya és a gyermek képe annak az életnek a jelképe, melyet védelmeznünk kell. Ez a gyermekeinkről szól, akik a háborútól szenvednek, és akiket akaratuk ellenére elragadtak és Oroszországba hurcoltak. Nagyon szeretnének visszatérni…”
Az ajándékozás körülményeiről az arnews.com oldalán olvashatunk.
Ezt követően Trump elnök telefonon tárgyalt Putyinnal, és megígérte az orosz hadúrnak, hogy ez alkalommal nem követel azonnali tűzszünetet, hiszen az előző hasonló alkalommal az amerikai nyomás 150 ezer ukrán és 100 ezer orosz életet követelt. Az elkövetkező újabb uniós bojkott elsőként egy múzeumot is érintett, melynek munkatársai cselekvően hozzájárultak az orosz hangulatkeltés, ukrán ellenes történelmi torzításban.
Vajon Leó megteszi-e a lépéseket, melyeket Ferenc elmulasztott?
Május 12-én, Leó telefonon értekezett Zelenszkijjel. Az ukrán vezető később barátságos és lényegre törő beszélgetésként jellemezte a párbeszédet, melyben elhangzott a pápa meghívása egy ukrajnai látogatásra. Metteo Bruni vatikáni szóvivő megerősítette a kapcsolat tényét, de annak tartalmát nem részletezte.
Az április végén elhunyt Ferenc pápa számos alkalommal elítélte a háborút és az ukrán nemzetet vértanúnak nevezte. Ugyanekkor az érintettek nem felejtették el szemére vetni, hogy elmulasztotta az orosz agresszort megnevezni, és Vlagyimir Putyint személyesen is felelősként megjelölni - erről értekezik a Reuters.