Az ünnepek előtti utolsó városi-megyei sajtótájékoztatóját tartotta meg Andruskó Imre és Orosz Örs – mindketten a Nyitra megyei közgyűlés képviselői. A szokásostól eltérően fél órával későbbre hirdették meg a tájékoztató kezdését, ugyanis épp a nemesócsai rendőrkapitányságról érkeztek vissza, ahol egy névtelen feljelentés kapcsán a nyomozó hatóság meghallgatta őket.
Az igazgatók a székeikben maradtak
Orosz Örs arról számolt be, hogy a jelentős gyűjteménnyel rendelkező, érsekújvári Zmeták Ernő Művészeti Galéria, illetve a Thain János Múzeum élén nem történt változás, előbbinél Helena Markusová, utóbbinál Bihari Tamás maradt az igazgató. Változás történt azonban a nyitrai Andrej Bagara Színház vezetésében: Veronika Moravčiková lett az új direktor, ahogyan azt a bizottság egyhangúlag megszavazta.
fotó: a szerző
Eredmények
Kétmillió euróból megvalósult a Komáromi Kórházban a mágneses rezonancia labor kialakítása, valamint a Hajógyári Szakközépiskolában egy 2000 m²-es műhelyt sikerült létrehozni, berendezni. A Duna Menti Múzeum főépületének, a Kultúrpalotának teljes körű belső felújítása 1,8 millió euróba került, valamint 62 ezer eurót fordítanak egy állandó kiállítás installációjára. Ez a projekt éppen a közbeszerzési kiírás stádiumában van.
Hét szűk esztendő
A sajtótájékoztató egyik sarkalatos témája a megyei közgyűlés jövő évi költségvetése volt. Mint elhangzott, jelentős csökkentésekkel kell szembenézni, hiszen a kormányzat eleve spórolós üzemmódba kapcsolt, emelkedik az áfa is. Sportra és kultúrára az idén juttatott összegnek csupán felét fordíthatja majd a megyei közgyűlés. Hamarosan felkerül honlapjukra (unsk.sk) a pályázati kiírás: mindenképpen érdemes élni vele, hiszen a kisebb összeg is segítség lehet az ilyen tevékenységekkel foglalkozó szervezetek számára.
fotó: a szerző
„Érdemes megnézni a statisztikai adatokat. Míg 2014-ben a 62 évnél idősebb, tehát nyugdíjban lévő lakosok száma Szlovákiában 899 ezer volt, idén ez a szám elérte az 1 173 ezret. Ezzel szemben tíz évvel ezelőtt a 15-18 éves diákok száma 29 ezerre rúgott, idén viszont már csak 23 900-ra. Ijesztőek ezek a számok a jövő szempontjából, hiszen ha így marad, 6 év múlva óvodákat, akár iskolákat is be kell majd zárni”
– tájékoztatott Andruskó Imre. Elhangzott még, hogy a használaton kívüli kollégiumokat több helyen nyugdíjas otthonokká alakítják át – a fentebb látható számok is azt igazolják, hogy erre manapság nagyobb az igény.
Mi újság Komáromban?
20 ezer eurót szavaztak meg a képviselők a Jókai Egyesület részére a jövőre esedékes Jókai emlékév megszervezése kapcsán. A nagy port kavaró új városi parkolási rendszer heves tiltakozásokat váltott ki, mivel az elsődleges tervek szerint Komárom legnagyobb lakótelepén, a VII-en fizetőssé tennék a parkolást. Emelkedik a szemétdíj is: 38-ról 54 euróra. A vízdíj egy plusz egységgel kiegészül, emiatt ennek az ára is emelkedni fog. Jövőre ugyanis – kormányzati döntés értelmében – nemcsak az ivóvizet és a csatornadíjat kell fizetnünk, hanem az esővíz elvezetést is.
Szóba került a katolikus temető működési rendje is. Ahogyan arról korábban már portálunk is beszámolt, nagy problémák adódtak, mikor új kezelője lett az említett sírkertnek. Több olyan visszajelzés is érkezett, hogy a tíz évre előre rendezett sírhelybérletek összegét újra követelte az új vezetés. Andruskó Imre megjegyezte, igyekeznek a katolikus egyházzal – élén Kiss Róbert kanonok úrral – a lehető legjobb megoldást kieszközölni.
fotó: a szerző
Szociális segítség
„Bauer Ildikó képviselőtársunk közbenjárására 5000 eurót sikerült adományoznunk egy ímelyi családnak, akiknek teljesen leégett a házuk. Szintén 5000 eurós támogatásban részesítettünk egy madari családot, hogy korszerű fürdőszobát építhessenek. Ennél a családnál a Sine Metu Polgári Társulás egy korszerű fatüzelésű kályhát is bebiztosított”
– mondta el Orosz Örs.
Performansz és a névtelen feljelentő
Amiért Andruskó Imre és Orosz Örs képviselőket a rendőrségen kihallgatták, nem más volt, mint a választási kampány során az újonnan megépült Monostori híddal szemközt lévő földterületen bemutatott performansz. Olvasóink talán még emlékezhetnek: beszámoltunk róla, hogy egy néhány méteres szakaszon valóságos autóutat hoztak létre a képviselők, ezzel is jelezve, ha meglenne a politikai akarat, elkészülhetne a Komáromot elkerülő közút. Tény, hogy engedélyük az építkezésre nem volt, azonban a földterület tulajdonosával, bérlőjével megegyeztek, és a választások után a művet teljesen eltávolították.
fotó: a szerző
A névtelen feljelentő egészen biztosan nem komáromi volt! Hiszen minden jóérzésű komáromi polgár pontosan tudja, milyen katasztrofális közlekedési körülmények vannak, mióta átadták a Monostori hidat. Kamionok százai szántják a város aszfaltcsíkjait, állandó torlódásokat okozva, tovább terhelve a város egyébként is zsúfolt közútjait, elértéktelenítve ingatlanjait. A városlakók egyértelműen az elkerülőút mellett voksolnának, nem pedig amellett törnének pálcát, hogy olyanokat jelentsenek fel, akik minden módon igyekeznek felhívni a figyelmet ennek szükségességére.
Az is valószínű, hogy nem is magyar volt a névtelen feljelentő, ugyanis Csenger Tibort, a Nyitra megyei közgyűlés elnökét pedig Perbete község magyar névtáblájának kihelyezéséért jelentette fel. Kíváncsi lennék, melyik magyar érzelmű polgárt zavar a magyar helységnévtábla elhelyezése...
Az adott feljelentésekben vizsgálat indult, eredményéről mindenképp beszámolunk majd.
fotó: a szerző