A köztársasági elnöki választások második körének során, mint az ismeretes, a Szövetség vezetője, Forró Krisztián Peter Pellegrini mellett döntött. Bizonyára a magyar nemzetiségi alapokon szerveződő párt támogatása is hozzájárult Szlovákia jelenlegi első emberének választási sikeréhez. A magyar érdekképviselet politikai szerveződésének akkori irányítójaként úgy nyilatkozott, hogy az adott körülmények között Pellegrini a legjobb jelölt – a régiók, a nemzeti kisebbségek érdekeinek megvédéséért tehát őt ajánlotta a magyar nemzetiségű választók figyelmére méltónak.
Milyen témákat találtunk Önöknek ezúttal?
Forró Krisztián a köztársasági elnök tanácsadója
Kerekasztal tárgyalás a kisebbségek képviselőivel
Miért kapott ilyen posztot a „revizionista budapesti ügynök?”
Kinek a pecsenyéjét sütögeti Forró?
Forró Krisztián a köztársasági elnök tanácsadója
A később valóban nyertesként befutó Pellegrini akkor kijelentette, hogy valóban sok mindenről hasonlóan vélekednek: például az ukrán háborúról, vagy a régiók felzárkóztatásáról. Mint mondotta; összekötő személyiség akar lenni, akinek érdeke az, hogy a szlovák és a magyar nemzetiséghez tartozók együttműködjenek, és sikeresekké váljanak. Hozzátette: nem kezdő már, és tudja, hogy a köztársasági elnök személye milyen súllyal nyom a latban!
Forró Krisztián új szerepet kapott a köztársasági elnök mellett: ma már Peter Pellegrini tanácsadójaként működik. Szakértői területe a kisebbségi politika. Mivel Forró már nem tölt be cselekvő szerepet a politikai életben, Pellegrini úgy ítélte meg, hogy személyében alkalmas segítőt talál. A hivatalos közlemények szerint, munkája az, hogy minden lehető alkalmat és lehetőséget megragadjon a Szlovák Köztársaság területén élő kisebbségek életkörülményeinek javítására és annak biztosítására, hogy közösségeik minden tagja egyenrangúnak érezze magát az államalkotó nemzet fiaival és leányaival. Ez azzal jár, hogy Forró állandó kísérője a köztársasági elnöknek, minden alkalommal, mikor az országjárásra indul – írja a híroldal.
„Célom annak az elvnek az erősítése, hogy a Peter Pellegrini minden ember köztársasági elnöke, és a közösségek segítése abban, hogy olyan környezetben élhessenek, melyben mindenki az ország egyenlő polgárának érezheti magát.” – idézi a köztársasági elnöki hivatal honlapja.
Forró, megválasztását követően egyeztetett Horony Ákossal, a kormány kisebbségi megbízottjával. Abban állapodtak meg, hogy kerekasztal megbeszélést hívnak össze az adott csoportok képviselőivel, melynek idejét június hónap során jelölték meg. Ezt már a Pravdából tudjuk.
Kerekasztal tárgyalás a kisebbségek képviselőivel
A találkozóra hétfőn, június utolsó napján került sor az elnöki palotában. A sajtónak tett nyilatkozatok alapján, a tanácskozáson több megfontolandó gondolat is felmerült, melyekről Martina Šimkovičová miniszerasszonnyal (Szlovák Nemzeti Párt – SNS) is egyeztet a felelős hivatal. Az egyik ilyen például a nemzeti kisebbségek támogatását szolgáló alap hatékonyságának serkentése, illetve az államnyelvről szóló törvénnyel kapcsolatos változtatási javaslatok. Szóba kerültek még a közösségek tagjainak mindennapi életében felbukkanó gyakorlati gondok, a beilleszkedés mikéntje, valamint az érvényes tartózkodást biztosító okmányok intézésének egyszerűsítése is.
A megbeszélés végén a köztársasági elnök arról beszélt, hogy a sokszínűség az ország erejét adja, és függetlenül attól, hogy ki milyen háttérrel rendelkezik, az ország melyik szögletében született, egyenrangú és joga a békés együttélés. A nemzetiségi hovatartozás nem lehet oka a társadalom meghasadásának mondta, ugyanakkor különbséget tett a történelmi gyökerekkel rendelkező etnikumok, valamint a közelmúltban érkezők között. Végül köszönetet mondott Forró Krisztiánnak is, illetve a megjelenő tizenöt közösség képviselőjének, és a találkozón résztvevő három kormányzati megbízottnak is – közli a szlovák hírügynökség.
Miért kapott ilyen posztot a „revizionista budapesti ügynök?”
Forró és Pellegrini lelkesedését nem mindenki osztja. A Plus Jeden Deň szerkesztősége még Forró Krisztián megbízatása előtt iróniával jövendölte annak visszatérését a közéletbe. Mint írja: a sikertelen elnöki jelölt meleg helyre vágyik az elnöki palotában! A médium fontosnak látja közölni, hogy Pellegrini már 2024 decemberében is résnyire nyitotta az ajtót a lehetőség előtt. Akkor még nem volt teljes a tanácsadói köre, de maga úgy vélekedett: a köztársasági elnököt nem a tanácsnokoknak kell képviselniük, ezért sokat nem is tart majd maga körül! Forró Krisztián; Ján Kubiš, Miroslav Slašťan és Andrej Krúpa társaságához csatlakozott. (Külügyek, jog, technológia.)
A Plus Jeden Deň aktuális száma „szaftosnak“ tartotta a tényt, hogy kettejük alig esztendővel azelőtt még versenytársak voltak a választási listán. A lemondást és végül a támogatást, Pellegrini ily módon kívánta meghálálni. (Aranyban, ahogy a szerző írja – tanácsadói állás, és több ezres fizetés formájában. Ezt a fizetést pedig az adófizetők pénzéből merítik!)
A következő online formátum annak hangsúlyozásával kezdi írását, hogy Forró pártja elbukta a választásokat, és képtelen volt elérni a parlamenti küszöböt. A tanácsadói állást ennek ellenére mégis azért kapta meg Forró Krisztián, mert a köztársasági elnök elkötelezettnek érezte magát a döntőnek mondott magyar szavazók mellett – annak ellenére, hogy sikerében ezek a voksok nem is voltak olyan jelentősek. És attól függetlenül, hogy Forró egy időre eltávolodott a rivaldafényből, még nem jelenti azt, hogy ne lenne kisebbségi politikus – olyan kisebbségi politikus, aki kihasználva a többségi választók fásultságát, visszamásznak a politikai élvonalba. A Szövetség nem mondott le revíziós céljairól! Ezt a megrögzött szándékot tartja szem előtt Forró is, akinek tanácsadóként betekintése lesz minden minisztériumba, és a helyben megválasztott kisebbségi képviselők és hivatalnokok posztján keresztül avatkozik majd be a déli járások életébe.
Forró, a radikális (a jelzőt a konzervatív híroldal használja) a horthysta „Felvidék“ megnevezést használja a Szlovák Köztársaság helyett, és ezzel meggyalázza az országot, melyben él. Mindezt a köztársasági elnök jóváhagyásával! A Szövetség, Forrón keresztül ma sem akar elérni mást, mint a teljes autonómiát, és a benesi határozatok érvénytelenítését. Mindezt a megtévesztett, félrevezetett elnök és a befolyásolt „mit sem sejtő belügyminisztérium“ hozzájárulásával!
A sötét jövőnek lázas megidézése nem ér véget: a kettő állampolgársággal a kisebbségi magyarok Magyarország polgáraivá válnak, ezzel lakóterületeik is annak birtokába kerülnek. A környező ország magyarsága már most is szoros együttműködésben van Budapesttel; politikai, gazdasági, civil, tudományos, és minden más lehetséges terén az életnek. Még az is lehet, hogy maga Forró is magyar állampolgár...?!
Kinek a pecsenyéjét sütögeti Forró?
A Paraméter felhívja a figyelmet arra, hogy Forró Krisztián a mai napig aktív politikus – igaz, most csak megyei szinten. A tanácsadói feladatkörről szóló tárgyalások a győztes Pellegrinivel, rögvest a tavaly június 15-ét követő eredményhirdetés után megkezdődött – ami arra enged következtetni, hogy valami már azelőtt készült. A szerkesztő tudni véli, hogy a Transparency International Slovensko értesülései szerint, Forró a saját forrásaiból fedezte kampányának nagyrészét, ami több mint százezer eurót tett ki. A támogatások szálai Pósa Lajos magyarországi vállalkozóhoz, és akár Andrej Babišhoz is elérhetnek. Gubík László jelenlegi elnök, a portál számára megerősítette, hogy Forró Krisztián a tanácsadói munka kérdésében, elmulasztotta a párttal való egyeztetést. Az ügyhöz a Fórum részéről Simon Zsolt is hozzászólt, aki szerint Forró csupán saját céljait teljesíti be a beosztás elfogadásával. Az ezzel járó köztársasági elnöki ígéretekből – mint például a rimaszombati kórház – semmi sem lett.
Zuzana Čaputová a mostani esettel szemben, egyszerre hét kisebbségi tanácsadó-jelöltet szólított meg, ám a munkát mindannyian tiszteletdíjra való igény nélkül vállalták.
fotó: wikipedia, facebook, pixabay.com