Ultra nacionalista, önjelölt Trupp-szövetségesnek nevezi a brit TheGuardian a romániai elnökválasztások első fordulójának győztesét, George Simiont. Az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) vezetője a voksok 40, 5%-át tudhatta magáénak, míg a második helyen végző Nicursor Dan, Bukarest polgármestere alig 21%-ot kapott.
A második fordulóra e hónap tizennyolcadik napján kerül sor, jóval a tervezett elnök „avatás” után. Az első nekifutást ugyanis az állítólagos masszív orosz befolyás miatt kudarcra ítélték az illetékes hatóságok. A szigetországi médium úgy véli, amennyiben az AUR első embere áll az ország élére is, a nyugati elkötelezettségű EU tagállam egy ukránellenes, az Észak-atlanti szövetség számára labilis tényezővé válhat. Mindezt annak ellenére, hogy az amerikai vezetés – személy szerint J. D. Vance – Calin Georgescu, sokak szerint orosz-barát korábbi jelölt ellehetetlenítését a demokrácia megtagadásának nevezte. Georgescut még februárban zárták ki a versenyből, majd nyomozást indítottak ellene a fasizmus támogatása, valamint illegális külföldi támogatások elfogadása miatt.
Románia köztársasági elnökének tisztsége félig végrehajtó hatalom, ami főként a külpolitikában, nemzetbiztonsági és jogi kérdésekben kap meglehetősen nagy teret. Simion mérsékeltebbnek mutatkozik, mint Georgescu, ám hozzá hasonlóan területi követeléseket támaszt Moldova és Ukrajna irányába. Moszkvától szavakban elhatárolódik, inkább az USA-ban uralkodó „MAGA” eszményt vallja magáénak. (Vagyis, minden nemzet a saját boldogulásával és naggyá tételével foglalkozzon.)
A Reuters attól tart, ha Simion győz, Románia nemzetközileg elszigetelődik. Növekszik az euroszkeptizmus hatása, ha a román államfő is felsorakozik a Magyar és a Szlovák Köztársaság vezetői mellett. A jelölt úgy véli, győzelme nem csak pártjának politikai diadala lenne, hanem a román nép méltóságának nagy napja is. Simion sikerét elősegítette a külföldön élő románok szimpátiája is – elsősorban Nyugat-Európából, a skandináv államokból, Oroszországból, Fehéroroszországból és Ukrajnából is. Nagyon sokan vélik úgy, hogy a román választások tétje az elszigetelődés, vagy a nyugathoz való tartozás – mindez a megszokott, hagyományos politikai pártok vezetői iránti ellenszenv eddig nem látott hullámának közepén.
Elemzők szerint, Simionnak nagyobb tartalékai vannak, mint fő riválisának. Köszönhető ez főként Victor Ponta volt miniszterelnöknek, akire 1, 22 millió szavazatot adtak le. Ő lehet a mérleg nyelve – a mérleg nyelve pedig erősen konzervatív nemzeti tónusokat szólaltat meg! Függetlenül az Oroszországhoz nyilvánított viszonytól, Moszkva számára a fordulat kedvezőnek látszik. Leonyid Szlutszky, a Duma nemzetközi ügyekért felelős bizottságának elnökének véleménye szerint, George Simion aligha kényelmes az Európai Unió számára. Elutasítja a katonai támogatást minden ország számára –elsősorban azonban Ukrajna számára. A helyzet egyértelmű - mondja az orosz diplomata: a románok saját függetlenségük mellett állnak ki, a saját érdekeiket tartják szem előtt, anélkül, hogy Brüsszel utasításait követnék. Mindez azért történik, mert az EU központja egyre inkább diktatórikus módszerekkel kívánja meghatározni a tagállamok jövőjét.
fotó: SITA, pixabay.com