2025. 05. 12. hétfő - Pongrác, Pankrác
Keresés
FRISS

Románia válaszúton

Ultra nacionalista, önjelölt Trupp-szövetségesnek nevezi a brit TheGuardian a romániai elnökválasztások első fordulójának győztesét, George Simiont. Az AUR (Románok Egyesüléséért Szövetség) vezetője a voksok 40, 5%-át tudhatta magáénak, míg a második helyen végző Nicursor Dan, Bukarest polgármestere alig 21%-ot kapott.

A második fordulóra e hónap tizennyolcadik napján kerül sor, jóval a tervezett elnök „avatás” után. Az első nekifutást ugyanis az állítólagos masszív orosz befolyás miatt kudarcra ítélték az illetékes hatóságok. A szigetországi médium úgy véli, amennyiben az AUR első embere áll az ország élére is, a nyugati elkötelezettségű EU tagállam egy ukránellenes, az Észak-atlanti szövetség számára labilis tényezővé válhat. Mindezt annak ellenére, hogy az amerikai vezetés – személy szerint J. D. Vance – Calin Georgescu, sokak szerint orosz-barát korábbi jelölt ellehetetlenítését a demokrácia megtagadásának nevezte. Georgescut még februárban zárták ki a versenyből, majd nyomozást indítottak ellene a fasizmus támogatása, valamint illegális külföldi támogatások elfogadása miatt.

Romania_Election_96862.jpg

Románia köztársasági elnökének tisztsége félig végrehajtó hatalom, ami főként a külpolitikában, nemzetbiztonsági és jogi kérdésekben kap meglehetősen nagy teret. Simion mérsékeltebbnek mutatkozik, mint Georgescu, ám hozzá hasonlóan területi követeléseket támaszt Moldova és Ukrajna irányába. Moszkvától szavakban elhatárolódik, inkább az USA-ban uralkodó „MAGA” eszményt vallja magáénak. (Vagyis, minden nemzet a saját boldogulásával és naggyá tételével foglalkozzon.)  

A Reuters attól tart, ha Simion győz, Románia nemzetközileg elszigetelődik. Növekszik az euroszkeptizmus hatása, ha a román államfő is felsorakozik a Magyar és a Szlovák Köztársaság vezetői mellett. A jelölt úgy véli, győzelme nem csak pártjának politikai diadala lenne, hanem a román nép méltóságának nagy napja is. Simion sikerét elősegítette a külföldön élő románok szimpátiája is – elsősorban Nyugat-Európából, a skandináv államokból, Oroszországból, Fehéroroszországból és Ukrajnából is. Nagyon sokan vélik úgy, hogy a román választások tétje az elszigetelődés, vagy a nyugathoz való tartozás – mindez a megszokott, hagyományos politikai pártok vezetői iránti ellenszenv eddig nem látott hullámának közepén.  

gullideckel-1321000_1280.jpg

Elemzők szerint, Simionnak nagyobb tartalékai vannak, mint fő riválisának. Köszönhető ez főként Victor Ponta volt miniszterelnöknek, akire 1, 22 millió szavazatot adtak le. Ő lehet a mérleg nyelve – a mérleg nyelve pedig erősen konzervatív nemzeti tónusokat szólaltat meg! Függetlenül az Oroszországhoz nyilvánított viszonytól, Moszkva számára a fordulat kedvezőnek látszik. Leonyid Szlutszky, a Duma nemzetközi ügyekért felelős bizottságának elnökének véleménye szerint, George Simion aligha kényelmes az Európai Unió számára. Elutasítja a katonai támogatást minden ország számára –elsősorban azonban Ukrajna számára. A helyzet egyértelmű - mondja az orosz diplomata: a románok saját függetlenségük mellett állnak ki, a saját érdekeiket tartják szem előtt, anélkül, hogy Brüsszel utasításait követnék. Mindez azért történik, mert az EU központja egyre inkább diktatórikus módszerekkel kívánja meghatározni a tagállamok jövőjét.

fotó: SITA, pixabay.com

hirdetes
hirdetes