Cseh László 1985. december 3-án született, olimpiai ezüst- és bronzérmes, világ- és Európa-bajnok magyar úszó, aki 112 alkalommal nyert országos bajnoki címet. Gyerekkorában asztmát diagnosztizáltak nála, ami miatt 11 évesen háromhetes kezelésen vett részt a törökbálinti tüdőgyógyintézetben. Kisebb tüdőkapacitása miatt az úszás különösen nagy kihívást jelentett számára. Édesapja, id. Cseh László, szintén kiváló úszó volt.
Budapesten született, általános iskolai tanulmányait a Száva utcai iskolában végezte, majd a Vörösmarty Gimnáziumban érettségizett. A Budapesti Műszaki Egyetem műszaki menedzser szakán tanult tovább.
Édesapja, idősebb Cseh László, az 1967-es Ifjúsági Európa-bajnokságon aranyérmet nyert 100 méter pillangóúszásban, és kétszer is képviselte Magyarországot olimpián. A család Halászteleken él, ahol saját élelmiszerboltjuk van. Cseh László szülővárosa díszpolgári címmel is kitüntette.
Cseh László négy és fél évesen kezdett úszni a Budapesti Spartacusban, ahol a család barátja, Kiss Miklós volt az első edzője. Kiss Miklós korábban többek között Egerszegi Krisztina edzője is volt. 2001-ben egy térdsérülése volt, de gyorsan felépült, és 2002-ben már bronzérmet szerzett a riesai rövid pályás Európa-bajnokságon 400 méter vegyesúszásban.
2004-ben az athéni olimpiára esélyesként készült, de egy balesetben eltörte a lábfejét, ami hátráltatta a felkészülését. Az olimpián így is kiemelkedő eredményeket ért el, többek között egy bronzérmet szerzett. Kezdetben hátúszásban és vegyes úszásban versenyzett, de később főleg pillangóúszásban. Legnagyobb riválisa az amerikai Michael Phelps volt, aki korának kiemelkedő úszója volt.
2016-ban a riói olimpián 100 méter pillangóúszásban ezüstérmet nyert, holtversenyben Michael Phelpsszel és Chad le Closszal. 2017-ben, a budapesti világbajnokságon 200 méter pillangóúszásban szintén ezüstérmet szerzett.
A 2021-es tokiói olimpián, pályafutása utolsó versenyén 7. helyen végzett 200 méter vegyesúszásban. Törökbálinton róla neveztek el egy uszodát. Cseh László minden idők egyik legjobb úszójaként vonult vissza.
fotó: Flickr, Wikipédia