Majd hétfőn, majd a következő hétfőn, esetleg elsején, hogy könnyebb legyen számontartani. Ezekkel az időmeghatározásokkal nagyon gyakran találkozunk, amikor az életmódváltásra, az edzésre terelődik a téma. De melyik is az a bizonyos csodanap, amely számunkra a legmegfelelőbb? Mitől nem kell egyáltalán tartani, ha elhatározzuk magunkat? Egyéni vagy csoportos edzést válasszunk? Várandósság alatt szüneteltessük az aktív életvitelt vagy sem? Ilyen és hasonló kérdéseket tettem fel a füleki származású táplálkozási tanácsadónak és edzőnek, Szvorák Lillának, aki igyekszik egy barátságosabb edzési légkört kialakítani a környékbeli nők számára.
Amióta ismerlek, a táplálkozás és a sportolás a fő érdeklődési köreid közé tartozott, de mégis mikor határoztad el, hogy komolyabb szinten is ezzel szeretnél foglalkozni?
A COVID időszak alatt rengeteg időm szabadult fel az online tanításból kifolyólag, ezért úgy döntöttem, hogy létrehozok a Facebook-on egy zárt csoportot, ahol az éhezésmentes fogyásra adok különböző tanácsokat. Az egyetemen élelmiszermérnöki szakot hallgattam, úgyhogy a téma valamilyen szinten adott volt. A csoportot nagyon megszerették, a járvány után is igényt tartottak rá. A mozgás és az étkezés természetesen kéz a kézben jár, így eleinte különböző kihívásokat hirdettem, két és három hónaposat, emellett pedig tovább osztottam a hasznos és praktikus tippeket. Aztán jött az ötlet, hogy elindítok egy edzőcsoportot. Heti kétszer találkoztunk köredzésen, aki pedig úgy gondolta, pluszban csatlakozhatott a szombati futáshoz is. Időjárástól függően különböző tornatermekben, a stadionban, esetleg a parkban tornáztunk.
Az egyetemet követően hogyan képezted magad?
Idén végre megszereztem a táplálkozási tanácsadó oklevelemet, de sok-sok kurzuson, konferencián részt vettem már. Olyanokon, amelyeken tényleg azok az előadók oktatják a jelenlévőket, akik szakképzett orvosok, tapasztalattal rendelkező tanácsadók, akik tudományosan alátámasztott tényekkel dolgoznak, s azokon keresztül magyarázzák testünk működését. Emellett elvégeztem egy kurzust, amin olyan információkat tudtam meg, mely az anyukák számára lehet fontos a várandósság és a szoptatás során. Próbálom folyamatosan képezni magam, megtanulni az újdonságokat.
Személyi edzőként is dolgozol, így felmerül a kérdés, hogy melyik edzésformát ajánlod inkább?
Ez minden esetben egyénfüggő. A köredzések előnye, hogy a nők nagyon tudják motiválni egymást. Ha az egyikük kicsit elfárad, de látja, hogy a másik folytatja tovább annak ellenére, hogy már ő sem bír annyira, akkor nem fog felette ácsorogni, hanem csatlakozik. Az egyéni edzéseken viszont én is sokkal jobban tudok figyelni az emberekre, hiszen ott csak egyedül vannak, néhány esetben kisebb csoportokban. Egyéni edzéseket a konditeremben tartok, súlyzós edzésekről beszélhetünk, amelyeken teljesen más céllal vesznek részt a nők, mint a köredzéseken. Mindkét edzés másfajta, egyik nem jobb a másiknál. Kiegészítik egymást. A súlyzós edzés formál, az izomtömeget növeli vagy épp megtartja. A köredzés különböző gyakorlatok kombinációja, a bemelegítés után aerob, súlyzós és magas intenzitású gyakorlatokat is végzünk. Annyi mindent bele lehet foglalni!
Csak női klienseid vannak?
Régebben gyermekedzéssel is foglalkoztam, viszont az első terhességem a hatodik hónaptól rizikós volt, úgyhogy az aztán abbamaradt. Ezek inkább egyéni edzések voltak, a kisebb gyermekeknek inkább játékos tornát találtam ki, labdajátékok voltak jellemzők, viszont a 8 és 10 év közötti gyermekekkel már a felnőttekéhez hasonló gyakorlatokat is végeztük. A klienseim nagyrészt nők, igen. Nem azért, mert férfiak edzését nem vállalnám, de szeretnék egy olyan helyet létrehozni, ahol a nők felszabadultan tornázhatnak, ahol egy picit sem érezhetik magukat kellemetlenül. Mivel a köredzésen nem tudunk olyan nagy súlyokkal tornázni, mint egy jól felszerelt konditeremben, ezért az intenzitás és terhelés szempontjából is nehéz lenne összehangolni, hogy mind a nőknek, mind a férfiaknak hosszútávon megfeleljen az edzés.
Az utóbbi három, majdnem négy évben már az állandó tagokból kialakult egy összetartó csapat is.
Igen, megvan a keménymag, azok a nők, akik a kezdetektől fogva együtt tornáznak, és mindig visszajárnak. Kiscsaládnak is szoktam nevezni. A környékbeli versenyekre általában együtt szoktunk nevezni, szurkolunk egymásnak, összpontosításokra járunk, volt már évzárónk is, ebből pedig rendszert szeretnék teremteni, hogy az edzéseken kívül is találkozzunk, megünnepeljük az elért sikereket.
Mi az ajánlott heti edzésterv?
A heti négyszeri edzés már egy nagyon jó arány, persze attól is függ, kinek mi a célja vele. Kétszeri súlyzós, egy magas intenzitású és egy alacsony intenzitású edzés alkotja a legjobb kombinációt. A magas intenzitású edzések általában rövidebbek, ilyenkor magasabb a pulzusunk, az alacsony intenzitású edzések ideálisan legalább egyórásak. Ha saját testsúllyal szeretnénk tornázni, az is teljesen rendben van, ha futni nem szeretnénk, inkább csak sétálni, akkor ajánlott váltani a gyors és a lassú sétát, de ez ugyanúgy érvényes a futásra is. Viszont arról sem szabad elfeledkezni, hogy amennyire fontos az edzés, annyira fontos a regeneráció is, ezért nem mindegy, hogy kinek mennyi és milyen a napi aktivitása, milyen munkát végez, mikor és mennyit dolgozik.
A mások számára tartott edzéseken kívül van saját edzésterved is?
Hogyne! A köredzéseken és súlyzós edzéseken kívül még ott van a biciklizés, az úszás, a futás, a túrázás. Ezeket a férjemmel és persze a picivel is szoktam abszolválni.
Ha már a picinél tartunk, mennyire bonyolítja a helyzetet, ha őt is magatokkal viszitek?
Bonyolítani bonyolítja, több tervezést és kreativitást igényel, de én sokkal jobban szeretem, ha kint vagyunk, ha mozgunk, mint azt, amikor be vagyunk zárva a négy fal közé, és ott játszunk. Azt pedig, hogy milyen a hangulata, sokszor nem nagyon tudjuk befolyásolni, szóval én úgy gondolom, jobb, ha nem bent ülünk vele. Minden megoldható, vele is ugyanúgy tudunk például túrázni, de nyilván sokkal óvatosabbak vagyunk.
S mi a helyzet a várandósság alatti tornázással?
Ha az orvos külön nem ajánlja, hogy bizonyos okokból kifolyólag ne mozogjunk a terhesség alatt, akkor semmiképpen nem jó, ha hirtelen abbahagyjuk az aktív életmódot. Azzal jót nem teszünk. Extrémből extrémbe sohasem egészséges a váltás, pedig az a legfontosabb, hogy az életvitelt egészségesnek mondhassuk. Ha valaki a terhesség előtt nem sportolt, persze nem akkor van az ideje annak, hogy hirtelen edzésbe kezdjen, de egy saját testsúlyos, laza, átmozgató edzéssel nem teszünk rosszat akkor sem, ha terhesség előtt nem sportoltunk. Ha a gyakorlatok helyes kivitelezésében nem vagyunk biztosak, mindenképp érdemes tapasztalt edző segítségét kérni. Én mindegyik edzésemet folytattam a második terhességem alatt, egyfolytában vízben voltam, termálba azért nem mentem, de úsztam, bicikliztem. A vége felé már a futásnál éreztem, hogy picit nehezebben ment, mert a második babám kicsit izgágább volt, mint az első, de mondjuk a súlyzós edzéseknél sem észleltem nagy különbséget, mivel nekem az izomtömeg megtartása volt a célom, nem a növelése. De a terhesség alatt is rengeteg más sportolási lehetőség van, például a terhesjóga és a túrázás is ezek közé tartozik.
Melyek a jövőbeli terveid a csoportos és a személyi edzéseket tekintve?
A jövőben szeretném megszervezni a Fit Tábort, amely az anyukáknak és a gyermekeknek is szólna. Nagyon sokszor látom azt, hogy a nőknek azért nehéz beépíteni a tornázást az életükbe, mert a gyermekekkel vannak elfoglalva, nem tudnak plusz időt szánni magukra, itt pedig lehetőségük lenne arra, hogy együtt, mégis kicsit külön lehessenek. Az anyukák és a gyermekek külön tornáznának, egész napos programot szerveznénk mindkét csoportnak, viszont lenne közös foglalkozás is. Az edzések közé előadásokat építenénk be, hogy a nők egy picit az elmélettel is megismerkedjenek, gyermekeknek játékosabb gyakorlatokat találnánk ki. A közös főzés is tervben van, hogy a tippeket a gyakorlatban is kipróbálhassuk, tudjuk, hogyan főzhetünk meg bizonyos ételeket egészségesebben. Együtt túráznánk, úsznánk, futnánk, mégis mindenki lehetne a saját korosztályával is.
fotó: Szvorák Lilla archívuma