Aragóniai Beatrix, olaszul Beatrice d’Aragona 1457. november 16-án született Nápolyban, az akkori Nápolyi Királyságban, I. Ferdinánd nápolyi király és Tarantói Izabella lányaként. Fiatal éveit Nápolyban töltötte, ahol már korán kitűnt szépségével és műveltségével, jellemezte őt az a fajta reneszánsz szellem, amely akkoriban egész Itáliát áthatotta. Az udvarban elsajátította az itáliai etikettet és szokásokat, amelyek később meghatározták magyar királynéként betöltött szerepét. Beatrix származása révén kapcsolódott az Árpád-házhoz is, II. András magyar király egyenesági leszármazottjaként.
Beatrix 1476-ban lett Magyarország és Csehország királynéja Hunyadi Mátyás feleségeként. Mátyás hatalmi szövetséget akart kiépíteni Itáliával. Beatrix és Mátyás kapcsolatát a korabeli beszámolók harmónikusként ábrázolják. Bár házasságuk eredetileg politikai szövetségként jött létre, a király és királyné szoros érzelmi kapcsolatot ápoltak. Beatrix 19, Mátyás 33 éves volt mikor összeházasodtak.

Beatrix olasz tanácsadók által fontos újításokat vezetett be. Itáliából hívott tudósokat és művészeket, mint Antonio Bonfinit és Pietro Ranzanót, akik révén a visegrádi és budai királyi udvar a reneszánsz művészet és humanizmus fellegvára lett Közép-Európában. Bevezette az olasz udvari etikett számos elemét, amelyek az udvar mindennapjait is átalakították.
A királyné hamar nagy befolyásra tett szert a magyar politikában, és rendszeresen részt vett Mátyás döntéseiben. Befolyását sokan nem nézték jó szemmel, hataloméhséggel vádolták. Népszerűtlensége tovább nőtt amiatt, mert nem tudott gyermeket szülni Mátyásnak, így a királyi dinasztia nem tudott folytatódni általa. Mátyás végül törvénytelen fiát, Corvin Jánost nevezte ki utódjának.

Mátyás 1490-ben meghalt, Beatrix elveszítette befolyását. Eleinte ő akart a magyar trónra lépni. Végül Corvin János helyett Jagelló Ulászló, a lengyel származású király mellett foglalt állást. Beatrix titkos házasságot kötött vele 1490 októberében. Az esküvő szándékosan több hibával zajlott, Ulászló néhány évvel később könnyen érvényteleníttette azt. Beatrix visszatért Nápolyba, ahol családjával élt. 1508. szeptember 23-án hunyt el. Utolsó kívánsága az volt, hogy a Santa Maria de Poblet-templomban, a katalán–aragón királyok temetkezési helyén temessék el. Erre végül 1671-ben került sor. Sírhelyét később kirabolták, maradványait végül a tarragonai székesegyházban helyezték el.
fotó: Wikipédia