A bazsarózsa más néven pünkösdi rózsa nemcsak a kertek szép dísznövénye, hanem régóta ismert gyógynövény is. Gyógyító hatásait már az ókorban felfedezték és azóta is használják különböző betegségek kezelésére. Cikkünkben bemutatjuk a növény gyógyhatásait és felhasználási módját is.
A bazsarózsa története
A bazsarózsa eredeti élőhelye Délkelet-Európa. Már az ókori görögök és rómaiak is ismerték. Nálunk leginkább pünkösdi rózsaként ismert, mert virágzása gyakran pünkösd idején történik.
Az ókori Hellászban és Rómában a bazsarózsa virágszirmait éjszaka gyűjtötték, mert azt gondolták, hogy a virág fényt bocsát ki, ami figyelmeztetés az emberek számára. Ezt a szokást később a keresztények Európában is átvették. A modern világítás miatt ez a jelenség ma már nem figyelhető meg, de a hagyománya fennmaradt.
A bazsarózsa gyógyhatásai a gyökérben és a virágszirmokban vannak.
Az ókorban és a középkorban is része volt a gyógykészítményeknek. A gyökér nagyon értékes, mert erős hatóanyagokat tartalmaz. A szirmokat reuma, köszvény, rémálmok és görcsök ellen használták.
A középkorban a szirmait füstölőkeverékekhez is alkalmazták. Azt hitték, hogy távol tartja a betegségeket és a gonosz szellemeket is.

A bazsarózsa szirmai természetes kémiai indikátorként is működhetnek. Ha például citromlébe kerül, akkor a színe élénkpiros lesz. Például szódabikarbónával keverve kékeszöldes árnyalatúvá válik.
Mire használják napjainkban a bazsarózsát?
Kínában különböző egészségügyi problémák kezelésére használják. A vörös gyökeret fájdalomcsillapítónak és nyugtatónak tartják, a fehér gyökeret a vérkeringés javítására és a női egészség támogatására használják.
A kínai orvoslás szerint a bazsarózsa segít a vérkeringési problémák enyhítésében, a szabálytalan vagy fájdalmas menstruáció csökkentésében, a májproblémák és emésztési zavarok kezelésében is.
A bazsarózsa gyökeréből és szirmaiból is készíthetünk teát. Görcsoldó és nyugtató hatású a bazsarózsa tea, és idegrendszeri problémák ellen is ajánlott.
Külsőleg ekcéma és reumás fájdalmak kezelésére jó. A gyökér főzetét borogatásként használhatjuk.
fotó: Wikipédia